Ekologiczne ogrzewanie c.w.u. Case study: Wspólnota Mieszkaniowa w Wejherowie
Dostarczanie ciepłej wody użytkowej we wspólnotach mieszkaniowych może być przedmiotem wielu wyzwań, zarówno technicznych, jak i ekonomicznych czy środowiskowych. Starzejąca się infrastruktura, wysokie koszty ogrzewania, niespełniające norm ekologicznych urządzenia, zagrażające środowisku.
Rozwiązaniem dla wielu spółdzielni może być inwestycja w nowoczesne, bardziej efektywne i ekologiczne systemy grzewcze oraz systemy zarządzania energią, aby zminimalizować te problemy i zapewnić mieszkańcom komfortowe i ekonomiczne warunki życia.
Właśnie na taki krok zdecydowali się przedstawiciele Wspólnoty Mieszkaniowej w Wejherowie.
Aby obniżyć koszty związane z dostarczaniem ciepłej wody użytkowej, zainstalowano tam pompę ciepła dużej mocy Termet oraz panele fotowoltaiczne o mocy około 30 kW, a także zbiorniki ciepłej wody o łącznej pojemności 2200 l. Dzięki temu mieszkańcy odczują zmiany już w najbliższych miesiącach.
- Obliczyliśmy, że podgrzewanie wody z energii odnawialnej pozwoli zredukować koszty uzyskania c.w.u. nawet do zera (pomijając oczywiście amortyzację i ewentualne koszty serwisu urządzeń). Przyjęta moc pompy ciepła pozwala na podgrzanie niezbędnej dla mieszkańców ilości wody w ciągu 8 godzin w ciągu dnia, co zapewnia jej zasilanie przez dużą część roku tylko z paneli fotowoltaicznych. W okresie zimowym pompa ciepła będzie natomiast zasilana z sieci energetycznej, ale koszty tej energii zostaną pokryte z nadwyżki mocy z paneli odsprzedanej latem. Cały system współpracuje z węzłem cieplnym budynku, co daje możliwość różnej konfiguracji współpracy – tłumaczy Henryk Czubek, prezes Wspólnoty Mieszkaniowej w Wejherowie.
Poza pompą ciepła oraz instalacją fotowoltaiczną, wspólnota korzysta również z magazynu ciepłej wody, co jest kluczowe dla powodzenia całej inwestycji. Woda jest ogrzewana w godzinach, w których energia jest najtańsza, a następnie przechowywana, aby zminimalizować koszty. Czym jeszcze wyróżnia się instalacja?
- W Wejherowie zainstalowałem pompę ciepła Termet Heat Platinum 23. Została wybrana przez wspólnotę z uwagi na wysoki współczynnik COP oraz na technologię EVI. Poparliśmy ten wybór, z uwagi na optymalny stosunek ceny do jakości urządzenia. Aby zainstalować pompę, przeszliśmy wcześniej szkolenie u producenta zakończone certyfikatem. Cała instalacja w Wejherowie jest przykładem świeżego spojrzenia na problem c.w.u. Z obliczeń inwestora wynikało, że ogrzewanie wody pochłania od 50-60% całego zapotrzebowania na ciepło. Dzięki pozyskania c.w.u. z OZE, rachunki za ciepło zostaną znacznie obniżone, co z pewnością zauważą mieszkańcy - wyjaśnia Wiesław Brunka, właściciel firmy INSTALEX Reda.
Dzięki przemyślanej inwestycji i wsparciu profesjonalistów, wspólnota może nie tylko liczyć na poprawę stanu swoich finansów, ale także - ma pewność, że system ogrzewania jest przyjazny dla środowiska.
Więcej: https://www.termet.com.pl/
Organizacje pozarządowe apelują do premiera. Chodzi o Krajowy Plan Energii i Klimatu oraz transformację energetyczno-klimatyczną
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
Trina Storage dostarczy rozwiązania BESS do niemieckich projektów Aquila
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.