Komunikaty PR

Ekologiczne ogrzewanie c.w.u. Case study: Wspólnota Mieszkaniowa w Wejherowie

2023-12-19  |  15:00
Biuro prasowe

Dostarczanie ciepłej wody użytkowej we wspólnotach mieszkaniowych może być przedmiotem wielu wyzwań, zarówno technicznych, jak i ekonomicznych czy środowiskowych. Starzejąca się infrastruktura, wysokie koszty ogrzewania, niespełniające norm ekologicznych urządzenia, zagrażające środowisku.

Rozwiązaniem dla wielu spółdzielni może być inwestycja w nowoczesne, bardziej efektywne i ekologiczne systemy grzewcze oraz systemy zarządzania energią, aby zminimalizować te problemy i zapewnić mieszkańcom komfortowe i ekonomiczne warunki życia.

Właśnie na taki krok zdecydowali się przedstawiciele Wspólnoty Mieszkaniowej w Wejherowie.

Aby obniżyć koszty związane z dostarczaniem ciepłej wody użytkowej, zainstalowano tam pompę ciepła dużej mocy Termet oraz panele fotowoltaiczne o mocy około 30 kW, a także zbiorniki ciepłej wody o łącznej pojemności 2200 l. Dzięki temu mieszkańcy odczują zmiany już w najbliższych miesiącach.

- Obliczyliśmy, że podgrzewanie wody z energii odnawialnej pozwoli zredukować koszty uzyskania c.w.u. nawet do zera (pomijając oczywiście amortyzację i ewentualne koszty serwisu urządzeń). Przyjęta moc pompy ciepła pozwala na podgrzanie niezbędnej dla mieszkańców ilości wody w ciągu 8 godzin w ciągu dnia, co zapewnia jej zasilanie przez dużą część roku tylko z paneli fotowoltaicznych. W okresie zimowym pompa ciepła będzie natomiast zasilana z sieci energetycznej, ale koszty tej energii zostaną pokryte z nadwyżki mocy z paneli odsprzedanej latem. Cały system współpracuje z węzłem cieplnym budynku, co daje możliwość różnej konfiguracji współpracy – tłumaczy Henryk Czubek, prezes Wspólnoty Mieszkaniowej w Wejherowie.

Poza pompą ciepła oraz instalacją fotowoltaiczną, wspólnota korzysta również z magazynu ciepłej wody, co jest kluczowe dla powodzenia całej inwestycji. Woda jest ogrzewana w godzinach, w których energia jest najtańsza, a następnie przechowywana, aby zminimalizować koszty. Czym jeszcze wyróżnia się instalacja?

- W Wejherowie zainstalowałem pompę ciepła Termet Heat Platinum 23. Została wybrana przez wspólnotę z uwagi na wysoki współczynnik COP oraz na technologię EVI. Poparliśmy ten wybór, z uwagi na optymalny stosunek ceny do jakości urządzenia. Aby zainstalować pompę, przeszliśmy wcześniej szkolenie u producenta zakończone certyfikatem. Cała instalacja w Wejherowie jest przykładem świeżego spojrzenia na problem c.w.u. Z obliczeń inwestora wynikało, że ogrzewanie wody pochłania od 50-60% całego zapotrzebowania na ciepło. Dzięki pozyskania c.w.u. z OZE, rachunki za ciepło zostaną znacznie obniżone, co z pewnością zauważą mieszkańcy - wyjaśnia Wiesław Brunka, właściciel firmy INSTALEX Reda.

Dzięki przemyślanej inwestycji i wsparciu profesjonalistów, wspólnota może nie tylko liczyć na poprawę stanu swoich finansów, ale także - ma pewność, że system ogrzewania jest przyjazny dla środowiska.

Więcej: https://www.termet.com.pl/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja Biuro prasowe
2025-03-12 | 16:20

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Czy polityka klimatyczno-energetyczna może być przyjazna ludziom? Jak maksymalnie wykorzystać jej społeczne i ekonomiczne korzyści? O tym debatować będą eksperci podczas konferencji
Energetyka Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
2025-02-07 | 06:00

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Zakup energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach jest jednym z czterech projektów Amazon w Polsce, opartym na OZE, które pomagają
Energetyka BCC: Energetyka, podsumowanie roku
2024-12-28 | 12:30

BCC: Energetyka, podsumowanie roku

Transformacja polskiej energetyki przyśpieszyła w 2024 roku  – udział węgla w miksie energetycznym maleje, a odnawialne źródła energii zyskują na znaczeniu. Jednak szybkie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Targi Bezpieczeństwa

Bankowość

Finansowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego wspiera rozwój OZE czy infrastruktury drogowej. Wśród nowych priorytetów bezpieczeństwo i obronność

Od momentu przystąpienia do UE polska gospodarka urosła dwukrotnie – skumulowany wzrost PKB wyniósł 99 proc., a połowa wzrostu wynikała z członkostwa w UE. Duża w tym zasługa Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który od 2004 roku przekazał w Polsce 100 mld euro w finansowanie projektów związanych m.in. z efektywnością energetyczną, OZE czy zrównoważonym rozwojem miast. EBI zwiększa też inwestycje w obronność i bezpieczeństwo – w 2024 roku bank zainwestował 300 mln euro w pierwszy polski program satelitarny.

Polityka

Duży udział własności państwowej negatywnie wyróżnia Polskę na tle Europy. Większość Polaków za ograniczeniem wpływu polityków na gospodarkę

Polska negatywnie wyróżnia się na tle krajów UE i OECD pod względem własności państwowej. Państwo kontroluje nie tylko duże, kluczowe dla gospodarki przedsiębiorstwa, lecz również graczy w mniej znaczących sektorach, jak słodycze czy armatura. Zdaniem przedstawicieli FOR „zatruwa” to zarówno gospodarkę, jak i politykę. W badaniach organizacji Polacy wypowiedzieli się proprywatyzacyjnie, choć w przypadku pytań o prywatyzacje dużych firm już nie byli tak zdecydowani.

Transport

Polska jednym z największych rynków aut używanych na świecie. Dwie trzecie kierowców planuje zakup z drugiej ręki

66 proc. konsumentów, którzy w ciągu najbliższych trzech lat chcą zmienić samochód, deklaruje zakup z drugiej ręki – wynika z badania autoDNA. W Polsce na jedno auto nowe, z salonu, przypada pięć używanych. Chociaż rynek wtórny się stopniowo profesjonalizuje, wciąż liczne są nieprawidłowości i próby oszukania kupującego. 81 proc. kupujących deklaruje, że weryfikuje stan auta przed zakupem, ale często jest to bardzo pobieżny proces.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.