Komunikaty PR

Elektromobilność. Jak zorganizować punkt ładowania, od czego zacząć?

2020-07-27  |  08:00
Biuro prasowe
Kontakt
Krzysztof Wysocki
Kolejowe Zakłady Łączności sp. z o.o.

Ludwikowo 1
85-502 Bydgoszcz
k.wysocki|kzl.com.pl| |k.wysocki|kzl.com.pl
667672081
www.kzl.pl
Do pobrania jpg ( 0.04 MB )

Od ponad dwóch lat obowiązuje w Polsce Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych, której spora część nakłada obowiązki względem instytucji i samorządów,
a także określa kierunki rozwoju elektromobilności w Polsce.

Wciąż jednak infrastruktura ładowania i dostępność aut elektrycznych pozostawia dużo do życzenia. W pierwszej kolejności pojawiają się bariery proceduralne i czasowe, które mogą zniechęcić do dalszego działania. Nic bardziej mylnego! Instalacja stacji ładowania niewiele różni się od procedur związanych z wydaniem warunków przyłączenia np. domu. Jeszcze prościej jest gdy stację ładowania instalujemy na własne potrzeby np. w garażu. Od czego zatem zacząć?

Na początku najczęściej zadajemy sobie pytanie ile to kosztuje i jak sfinansować inwestycję. Samochody elektryczne i stacje ładowania nie są tanimi rzeczami, dlatego warto się wokoło rozejrzeć i poszukać środków pomocowych na zakupy związane z rozwojem elektromobilności. Programy takie mogą posiadać Regionalne Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska, Regionalne Programy Operacyjne, a nade wszystko Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oferujący konkretne dofinansowania na zakup środków transportu i stacji ładowania. Również niektóre banki posiadają specjalną ofertę kredytową na rozwój elektromobilności. Ponadto cały czas pojawiają się nowe źródła wsparcia finansowego czy to w programach miejskich czy też funduszach prywatnych i państwowych. Warto śledzić również informacje pojawiające się na stronach Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, które skupia całą branżę elektromobilną w Polsce i cyklicznie publikuje wiadomości związane z rozwojem rynku.

Wracając jednak do sedna sprawy. Gdy już mamy środki lub zagwarantowane finansowanie, możemy rozpocząć dalsze działania. Zakup auta elektrycznego jest dosyć prosty, niemal wszyscy najwięksi producenci samochodów mają w swojej ofercie pojazdy z napędem elektrycznym. Wybór jest więc szeroki, ale warto uzbroić się w cierpliwość, bowiem popyt jest tak duży, że producenci nie nadążają z produkcją. Można również spróbować znaleźć samochód na rynku wtórnym, tu również dostępne są całkiem ciekawe auta elektryczne chociaż często z pierwszych generacji, a więc o mniejszej pojemności baterii i mniejszych przetwornicach.

Kolejnym krokiem, a może nawet pierwszym jest zapewnienie sobie punktu ładowania. Na szczęście możemy ładować ze zwykłego gniazdka (ale trwa to nawet kilkanaście godzin), korzystać ze stacji ogólnodostępnych w mieście i na trasie – są jeszcze punkty gdzie ładowanie jest bezpłatne np. przy głównych dworcach PKP, ale na dłuższą metę najkorzystniej będzie zaopatrzyć się we własną stację ładowania. Jeżeli zamierzamy ładować auto prywatnie, to wystarczy zainstalować przydomową stację na prąd przemienny o mocy do 22 kW. Stacja taka zapewni nam naładowanie przeciętnego auta w około dwie, trzy godziny. Auto można ładować nawet w nocy, nawet goście, którzy odwiedzą nas elektrykiem będą mogli skorzystać z ładowarki w trakcie spotkania.

Inaczej ma się sprawa w przypadku ogólnodostępnych stacji ładowania. Jeżeli planujemy wyposażyć np. parking przed firmą w stację ładowania dla pracowników i klientów lub osób postronnych, powinniśmy wziąć pod uwagę również stacje szybkiego ładowania, która umożliwi ładowanie auta lub doładowania w niespełna godzinę.

Z zasady, instalacja stacji ładowania nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Tego typu infrastruktura może być realizowana w oparciu o zgłoszenie. Niemniej jednak nasze plany musimy uzgodnić z zakładem energetycznym nas obsługującym, który wyda nam warunki przyłączenia.

Zarówno w przypadku stacji ogólnodostępnych jak i przydomowych, lokalny dostawca energii elektrycznej musi określić możliwość przyłączenia i udostępnienia zamawianej mocy. Po otrzymaniu warunków przyłączeniowych możemy przystąpić do kolejnego kroku tj. podpisania umowy z operatorem systemu dystrybucji i realizacji samej inwestycji. Rozpoczęcie inwestycji oczywiście musi być uprzedzone zgłoszeniem budowy stacji ładowania do organu administracji architektoniczno-budowlanej.

Po wybudowaniu stacji ładowania, operator przyłączy stację ładowania do sieci dystrybucji energii elektrycznej, ale jeśli to będzie stacja ogólnodostępna, są wymagane kolejne kroki formalne.

Jeśli nasza stacja ma być ogólnodostępna, albo chociażby może z niej korzystać osoba
z zewnątrz, np. goście firmy, to wówczas wymagany jest odbiór stacji przez Urząd Dozoru Technicznego, który sprawdzi zgodność urządzenia z podstawowymi normami oraz jego bezpieczeństwo.

Dodatkowym obowiązkiem właściciela lub operatora stacji ładowania ogólnodostępnej jest przekazanie informacji do Ewidencji Infrastruktury Paliw Alternatywnych https://eipa.udt.gov.pl .W ewidencji zawarte są dane o lokalizacji stacji, operatorze, dostępności i parametrach urządzenia. Umiejscowienie ładowarek można przeglądać na udostępnionej mapie.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Kolejowe Zakłady Łączności sp. z o.o.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Amazon: W drodze do neutralności klimatycznej – 10 sposobów Biuro prasowe
2024-07-12 | 12:00

Amazon: W drodze do neutralności klimatycznej – 10 sposobów

Wykorzystywanie bezemisyjnych źródeł energii w całej działalności, obniżenie całkowitego śladu węglowego oraz poziomu emisji dwutlenku węgla, a także wyeliminowanie
Energetyka Endress+Hauser uruchomił laboratorium wzorcujące w Polsce
2024-07-12 | 11:00

Endress+Hauser uruchomił laboratorium wzorcujące w Polsce

Polski oddział Endress+Hauser rozszerzył swoją ofertę o działalność nowego laboratorium wzorcującego. Na podstawie posiadanej przez firmę akredytacji PCA nr AP 200 będą tam
Energetyka Rosnące ceny gazu – jak się przed nimi uchronić?
2024-07-08 | 10:25

Rosnące ceny gazu – jak się przed nimi uchronić?

Od początku lipca zostały wprowadzone podwyżki cen gazu. Oznacza to, że w drugiej połowie 2024 r. rachunki konsumentów wzrosną nawet o 50-60% w porównaniu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.