Elektromobilność. Jak zorganizować punkt ładowania, od czego zacząć?
Kolejowe Zakłady Łączności sp. z o.o.
Ludwikowo 1
85-502 Bydgoszcz
k.wysocki|kzl.com.pl| |k.wysocki|kzl.com.pl
667672081
www.kzl.pl
Od ponad dwóch lat obowiązuje w Polsce Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych, której spora część nakłada obowiązki względem instytucji i samorządów,
a także określa kierunki rozwoju elektromobilności w Polsce.
Wciąż jednak infrastruktura ładowania i dostępność aut elektrycznych pozostawia dużo do życzenia. W pierwszej kolejności pojawiają się bariery proceduralne i czasowe, które mogą zniechęcić do dalszego działania. Nic bardziej mylnego! Instalacja stacji ładowania niewiele różni się od procedur związanych z wydaniem warunków przyłączenia np. domu. Jeszcze prościej jest gdy stację ładowania instalujemy na własne potrzeby np. w garażu. Od czego zatem zacząć?
Na początku najczęściej zadajemy sobie pytanie ile to kosztuje i jak sfinansować inwestycję. Samochody elektryczne i stacje ładowania nie są tanimi rzeczami, dlatego warto się wokoło rozejrzeć i poszukać środków pomocowych na zakupy związane z rozwojem elektromobilności. Programy takie mogą posiadać Regionalne Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska, Regionalne Programy Operacyjne, a nade wszystko Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oferujący konkretne dofinansowania na zakup środków transportu i stacji ładowania. Również niektóre banki posiadają specjalną ofertę kredytową na rozwój elektromobilności. Ponadto cały czas pojawiają się nowe źródła wsparcia finansowego czy to w programach miejskich czy też funduszach prywatnych i państwowych. Warto śledzić również informacje pojawiające się na stronach Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, które skupia całą branżę elektromobilną w Polsce i cyklicznie publikuje wiadomości związane z rozwojem rynku.
Wracając jednak do sedna sprawy. Gdy już mamy środki lub zagwarantowane finansowanie, możemy rozpocząć dalsze działania. Zakup auta elektrycznego jest dosyć prosty, niemal wszyscy najwięksi producenci samochodów mają w swojej ofercie pojazdy z napędem elektrycznym. Wybór jest więc szeroki, ale warto uzbroić się w cierpliwość, bowiem popyt jest tak duży, że producenci nie nadążają z produkcją. Można również spróbować znaleźć samochód na rynku wtórnym, tu również dostępne są całkiem ciekawe auta elektryczne chociaż często z pierwszych generacji, a więc o mniejszej pojemności baterii i mniejszych przetwornicach.
Kolejnym krokiem, a może nawet pierwszym jest zapewnienie sobie punktu ładowania. Na szczęście możemy ładować ze zwykłego gniazdka (ale trwa to nawet kilkanaście godzin), korzystać ze stacji ogólnodostępnych w mieście i na trasie – są jeszcze punkty gdzie ładowanie jest bezpłatne np. przy głównych dworcach PKP, ale na dłuższą metę najkorzystniej będzie zaopatrzyć się we własną stację ładowania. Jeżeli zamierzamy ładować auto prywatnie, to wystarczy zainstalować przydomową stację na prąd przemienny o mocy do 22 kW. Stacja taka zapewni nam naładowanie przeciętnego auta w około dwie, trzy godziny. Auto można ładować nawet w nocy, nawet goście, którzy odwiedzą nas elektrykiem będą mogli skorzystać z ładowarki w trakcie spotkania.
Inaczej ma się sprawa w przypadku ogólnodostępnych stacji ładowania. Jeżeli planujemy wyposażyć np. parking przed firmą w stację ładowania dla pracowników i klientów lub osób postronnych, powinniśmy wziąć pod uwagę również stacje szybkiego ładowania, która umożliwi ładowanie auta lub doładowania w niespełna godzinę.
Z zasady, instalacja stacji ładowania nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Tego typu infrastruktura może być realizowana w oparciu o zgłoszenie. Niemniej jednak nasze plany musimy uzgodnić z zakładem energetycznym nas obsługującym, który wyda nam warunki przyłączenia.
Zarówno w przypadku stacji ogólnodostępnych jak i przydomowych, lokalny dostawca energii elektrycznej musi określić możliwość przyłączenia i udostępnienia zamawianej mocy. Po otrzymaniu warunków przyłączeniowych możemy przystąpić do kolejnego kroku tj. podpisania umowy z operatorem systemu dystrybucji i realizacji samej inwestycji. Rozpoczęcie inwestycji oczywiście musi być uprzedzone zgłoszeniem budowy stacji ładowania do organu administracji architektoniczno-budowlanej.
Po wybudowaniu stacji ładowania, operator przyłączy stację ładowania do sieci dystrybucji energii elektrycznej, ale jeśli to będzie stacja ogólnodostępna, są wymagane kolejne kroki formalne.
Jeśli nasza stacja ma być ogólnodostępna, albo chociażby może z niej korzystać osoba
z zewnątrz, np. goście firmy, to wówczas wymagany jest odbiór stacji przez Urząd Dozoru Technicznego, który sprawdzi zgodność urządzenia z podstawowymi normami oraz jego bezpieczeństwo.
Dodatkowym obowiązkiem właściciela lub operatora stacji ładowania ogólnodostępnej jest przekazanie informacji do Ewidencji Infrastruktury Paliw Alternatywnych https://eipa.udt.gov.pl .W ewidencji zawarte są dane o lokalizacji stacji, operatorze, dostępności i parametrach urządzenia. Umiejscowienie ładowarek można przeglądać na udostępnionej mapie.
Organizacje pozarządowe apelują do premiera. Chodzi o Krajowy Plan Energii i Klimatu oraz transformację energetyczno-klimatyczną
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
Trina Storage dostarczy rozwiązania BESS do niemieckich projektów Aquila
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.
Infrastruktura
Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.
Problemy społeczne
40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.