Enefit Green z pierwszym projektem budowy farmy wiatrowej w Finlandii
Enefit Green, spółka zależna Grupy Eesti Energia pozyskująca energię ze źródeł odnawialnych, zakończył proces przejęcia projektu budowy farmy wiatrowej Tolpanvaara od spółki Metsähallitus, zarządzającej fińskimi lasami państwowymi. To pierwsza tego typu inwestycja Enefit Green na terenie Finlandii.
Umowa zakupu projektu elektrowni wiatrowej pomiędzy Enefit Green i Metsähallitus została zawarta w 2018 roku, jednak zamknięcie transakcji było uzależnione od spełnienia określonych warunków zawieszających.
Aavo Kärmas, prezes zarządu Enefit Green, podkreślił, że spółka stale poszukuje możliwości rozwoju swojego portfolio w zakresie energii ze źródeł odnawialnych w regionie Morza Bałtyckiego, w tym w Finlandii. - Tolpanvaara jest dobrze zlokalizowanym, gotowym do budowy projektem. Rozwój działalności Enefit Green na terenie Finlandii jest wspierany przez dobry lokalny klimat inwestycyjny i stabilną sytuację rynkową – powiedział.
Kolejnym krokiem w procesie będzie ogłoszenie przetargów niezbędnych do budowy farmy wiatrowej. - W ramach projektu Tolpanvaara jesteśmy otwarci na współpracę z partnerami i dużymi odbiorcami energii elektrycznej, którzy są zainteresowani zawarciem długoterminowej umowy zakupu energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych – dodał Aavo Kärmas.
Farma wiatrowa Tolpanvaara będzie usytuowana w odosobnionym miejscu z dobrymi warunkami wiatrowymi, pomiędzy lasami należącymi do firmy Metsähallitus. Na farmie mogą stanąć aż 22 turbiny wiatrowe, o łącznej mocy zainstalowanej do 100 MW. Właścicielem projektu farmy wiatrowej jest Tolpanvaara Wind Farm Oy - fińska spółka zależna Enefit Green.
Wzrost produkcji energii ze źródeł odnawialnych odgrywa kluczową rolę w realizacji strategicznego celu Eesti Energia, jakim jest wytwarzanie 43% energii elektrycznej i ciepła ze źródeł odnawialnych do 2024 r.
Eesti Energia jest obecna poza granicami Estonii za pośrednictwem spółki zależnej Enefit, działającej w Finlandii od wiosny 2018 roku i sprzedającej energię elektryczną klientom indywidualnym. Oferta Enefit w Polsce jest skierowana do klientów biznesowych i obejmuje zakup energii, a także rozwiązania oraz usługi energetyczne. Ponadto spółka operuje także na terenie Łotwy i Litwy.

PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.