Komunikaty PR

Enefit Green z rekordowo wysoką produkcją energii elektrycznej w 2019 r.

2020-02-25  |  13:00
Biuro prasowe

Enefit Green, spółka należąca do Grupy Eesti Energia, wyprodukowała rekordowy wolumen 1,2 TWh energii elektrycznej w 2019 roku, czyli dwa i pół razy więcej niż rok wcześniej. Taka ilość energii pokrywa roczne zapotrzebowanie ok. 400 tys. gospodarstw domowych, przy założeniu przeciętnego zużycia. Enefit Green odpowiada za ponad jedną piątą łącznej produkcji energii elektrycznej całej Grupy Eesti Energia.

Około 85% energii elektrycznej wytworzonej w ubiegłym roku przez Enefit Green pochodziło z farm wiatrowych w Estonii i na Litwie, których roczna produkcja przekroczyła 1 TWh. Kluczowymi czynnikami, które umożliwiły zwiększenie produkcji energii były poprawa niezawodności farm wiatrowych i korzystne warunki meteorologiczne.

Cieszymy się z osiągnięcia tak wspaniałego wyniku. Tym bardziej, że dołożyliśmy starań, aby zapewnić niezawodność naszych farm wiatrowych i ciężko pracujemy, aby ją utrzymać – skomentował Aavo Kärmas, prezes Enefit Green. Powiększamy portfolio naszych farm wiatrowych o nowe obiekty. W najbliższej przyszłości głównym motorem wzrostu dla Enefit Green będzie oczywiście energia wiatrowa. Prowadzimy rozwojowe projekty w tym obszarze, między innymi w Estonii, na Litwie i w Finlandiidodał Kärmas.

W nadchodzących latach największy potencjał rozwoju energetyki wiatrowej Eesti Energia dostrzega głównie na Litwie. Obecnie w portfolio inwestycji rozwijanych przez Grupę na litewskim rynku znajdują się trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy 350 MW.

Obecnie Enefit Green i Eesti Energia budują w Estonii cztery farmy wiatrowe: dwie morskie farmy wiatrowe w północno-zachodniej Estonii i Zatoce Ryskiej, farmę wiatrową składającą się z maksymalnie 30 turbin wiatrowych w Risti w prowincji Läänemaa oraz park składający się z maksymalnie 10 turbin wiatrowych w gminie Saarde w prowincji Parnawa. Ponadto, Eesti Energia chce kontynuować budowę elektrowni wiatrowej Tootsi, jeśli uda się jej pozyskać grunt pod budowę w drodze aukcji.

W 2019 roku Enefit Green zrealizował także ważną inwestycję w Polsce. W połowie ubiegłego roku Spółka nabyła 20 farm słonecznych. W efekcie łączna moc elektrowni słonecznych Enefit Green wzrosła do 26 MW. Do końca roku farmy słoneczne Enefit Green w Estonii i Polsce wytworzyły 8,6 GWh energii elektrycznej, co wystarcza na pokrycie rocznego zapotrzebowania około 3 tys. gospodarstw domowych, przy założeniu przeciętnego zużycia. Plany Enefit Green na 2020 roku zakładają dalsze zwiększanie mocy zainstalowanej w źródłach fotowoltaicznych.

Oprócz farm wiatrowych i elektrowni słonecznych, udział w osiągnięciu rekordowo wysokiego wyniku produkcji 1,2 TWh energii miały również należące do Enefit Green elektrownie Iru, Paide, Valka i Brocen, elektrownia wodna Keila-Joa i inwestycja na wyspie Ruhnu, które łącznie wytworzyły 174 GWh energii elektrycznej. W elektrowniach Iru, Paide i Valka w 2019 roku wytworzono 447 GWh energii cieplnej, czyli o 45% mniej niż w 2018 roku. Spadek produkcji wynikał ze znacznie wyższych temperatur w porównaniu z ubiegłym rokiem.

2020 rok będzie ekscytujący, ponieważ mamy w planach dalszy rozwój portfolio produkcyjnego Enefit Green. Skupimy się również na usprawnianiu funkcjonowania naszych obecnych obiektów. Chcemy zwiększyć wydajność wszystkich jednostek produkcyjnych, zwiększyć produkcję, zapobiegać przestojom i lepiej reagować na awariepowiedział Kärmas, komentując plany Spółki.

Wzrost produkcji energii ze źródeł odnawialnych przez Enefit Green odgrywa kluczową rolę w realizacji celu Eesti Energia, jakim jest wytwarzanie 45% energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych i alternatywnych do 2023 roku.

Enefit Green to należąca do Grupy Eesti Energia spółka wytwarzająca energię ze źródeł odnawialnych. Posiada 20 farm wiatrowych w Estonii i na Litwie, cztery elektrociepłownie w Iru, Paide, Valka i Brocen, elektrownię wodną w Keila-Joa, 36 elektrowni słonecznych w Estonii i Polsce oraz fabrykę pelletu na Łotwie. Jest jednym z największych producentów energii odnawialnej w regionie.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Krok milowy w budowie biogazowni E.ON Polska Biuro prasowe
2024-07-02 | 12:00

Krok milowy w budowie biogazowni E.ON Polska

Trwa budowa pierwszej biogazowni Grupy E.ON w Polsce, która zlokalizowana jest nieopodal Pułtuska. W czerwcu zamontowany został agregat kogeneracyjny oraz trafostacja, która
Energetyka Walka z metanem – czy polski rynek gazu może spać spokojnie?
2024-06-27 | 10:00

Walka z metanem – czy polski rynek gazu może spać spokojnie?

To kolejny niechlubny ranking, w którym zajmujemy czołowe miejsce. Polska jest jednym z największych europejskich emitentów metanu. Jak podał w maju Polski Instytut Ekonomiczny,
Energetyka Trina Storage podejmuje współpracę z Obton, by dostarczyć pierwsze kontenery mag
2024-06-26 | 01:00

Trina Storage podejmuje współpracę z Obton, by dostarczyć pierwsze kontenery mag

Trina Storage, wiodący globalny dostawca rozwiązań z zakresu magazynowania energii, podpisał pierwszy kontrakt na rynku niemieckim, inicjując wraz z firmą Obton projekt mający na celu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Na rynku kapitałowym brakuje indywidualnych inwestorów. Nowe regulacje UE mają pobudzić ich zaangażowanie

– Rola rynku kapitałowego w rozwoju polskiej gospodarki jest nie do przecenienia – podkreśla Tomasz Orlik, członek zarządu PFR TFI. Jak wskazuje, obecnie kluczowy jest wzrost poziomu inwestycji, a w najbliższych latach przed nami duże wyzwanie w postaci zielonej transformacji. Rynek kapitałowy ma w tym procesie do odegrania ważną rolę, ale do tego potrzebuje aktywnych inwestorów, także indywidualnych. Dlatego pilnie potrzebne są działania, które pobudziłyby ich aktywność i zachęciły do lokowania na rynku oszczędności gospodarstw domowych. Pomóc w tym mają nowe regulacje unijne.

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Transport

Firmy budowlane wyczekują na harmonogram największych krajowych inwestycji. Problemem mogą być terminy i brak rąk do pracy

W kolejnych latach z jednej strony napłynie do Polski  strumień funduszy europejskich z nowej perspektywy oraz Krajowego Planu Odbudowy, z drugiej strony w przygotowaniu są wielkie projekty infrastrukturalne związane z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, kolei dużych prędkości, elektrowni jądrowej czy infrastruktury w obszarze bezpieczeństwa. – Mamy do czynienia z analizą programów po poprzednim rządzie, weryfikacją niektórych inwestycji. Firmy chcą, żeby został podany harmonogram prac – co, kiedy i w jakiej części kraju będzie realizowane, bo one też muszą się do tego przygotować – mówi Adrian Furgalski, prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Wyzwaniem w realizacji tych inwestycji mogą się okazać braki kadrowe.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.