Enefit Green z rekordowo wysoką produkcją energii elektrycznej w 2019 r.
Enefit Green, spółka należąca do Grupy Eesti Energia, wyprodukowała rekordowy wolumen 1,2 TWh energii elektrycznej w 2019 roku, czyli dwa i pół razy więcej niż rok wcześniej. Taka ilość energii pokrywa roczne zapotrzebowanie ok. 400 tys. gospodarstw domowych, przy założeniu przeciętnego zużycia. Enefit Green odpowiada za ponad jedną piątą łącznej produkcji energii elektrycznej całej Grupy Eesti Energia.
Około 85% energii elektrycznej wytworzonej w ubiegłym roku przez Enefit Green pochodziło z farm wiatrowych w Estonii i na Litwie, których roczna produkcja przekroczyła 1 TWh. Kluczowymi czynnikami, które umożliwiły zwiększenie produkcji energii były poprawa niezawodności farm wiatrowych i korzystne warunki meteorologiczne.
Cieszymy się z osiągnięcia tak wspaniałego wyniku. Tym bardziej, że dołożyliśmy starań, aby zapewnić niezawodność naszych farm wiatrowych i ciężko pracujemy, aby ją utrzymać – skomentował Aavo Kärmas, prezes Enefit Green. Powiększamy portfolio naszych farm wiatrowych o nowe obiekty. W najbliższej przyszłości głównym motorem wzrostu dla Enefit Green będzie oczywiście energia wiatrowa. Prowadzimy rozwojowe projekty w tym obszarze, między innymi w Estonii, na Litwie i w Finlandii – dodał Kärmas.
W nadchodzących latach największy potencjał rozwoju energetyki wiatrowej Eesti Energia dostrzega głównie na Litwie. Obecnie w portfolio inwestycji rozwijanych przez Grupę na litewskim rynku znajdują się trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy 350 MW.
Obecnie Enefit Green i Eesti Energia budują w Estonii cztery farmy wiatrowe: dwie morskie farmy wiatrowe w północno-zachodniej Estonii i Zatoce Ryskiej, farmę wiatrową składającą się z maksymalnie 30 turbin wiatrowych w Risti w prowincji Läänemaa oraz park składający się z maksymalnie 10 turbin wiatrowych w gminie Saarde w prowincji Parnawa. Ponadto, Eesti Energia chce kontynuować budowę elektrowni wiatrowej Tootsi, jeśli uda się jej pozyskać grunt pod budowę w drodze aukcji.
W 2019 roku Enefit Green zrealizował także ważną inwestycję w Polsce. W połowie ubiegłego roku Spółka nabyła 20 farm słonecznych. W efekcie łączna moc elektrowni słonecznych Enefit Green wzrosła do 26 MW. Do końca roku farmy słoneczne Enefit Green w Estonii i Polsce wytworzyły 8,6 GWh energii elektrycznej, co wystarcza na pokrycie rocznego zapotrzebowania około 3 tys. gospodarstw domowych, przy założeniu przeciętnego zużycia. Plany Enefit Green na 2020 roku zakładają dalsze zwiększanie mocy zainstalowanej w źródłach fotowoltaicznych.
Oprócz farm wiatrowych i elektrowni słonecznych, udział w osiągnięciu rekordowo wysokiego wyniku produkcji 1,2 TWh energii miały również należące do Enefit Green elektrownie Iru, Paide, Valka i Brocen, elektrownia wodna Keila-Joa i inwestycja na wyspie Ruhnu, które łącznie wytworzyły 174 GWh energii elektrycznej. W elektrowniach Iru, Paide i Valka w 2019 roku wytworzono 447 GWh energii cieplnej, czyli o 45% mniej niż w 2018 roku. Spadek produkcji wynikał ze znacznie wyższych temperatur w porównaniu z ubiegłym rokiem.
2020 rok będzie ekscytujący, ponieważ mamy w planach dalszy rozwój portfolio produkcyjnego Enefit Green. Skupimy się również na usprawnianiu funkcjonowania naszych obecnych obiektów. Chcemy zwiększyć wydajność wszystkich jednostek produkcyjnych, zwiększyć produkcję, zapobiegać przestojom i lepiej reagować na awarie – powiedział Kärmas, komentując plany Spółki.
Wzrost produkcji energii ze źródeł odnawialnych przez Enefit Green odgrywa kluczową rolę w realizacji celu Eesti Energia, jakim jest wytwarzanie 45% energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych i alternatywnych do 2023 roku.
Enefit Green to należąca do Grupy Eesti Energia spółka wytwarzająca energię ze źródeł odnawialnych. Posiada 20 farm wiatrowych w Estonii i na Litwie, cztery elektrociepłownie w Iru, Paide, Valka i Brocen, elektrownię wodną w Keila-Joa, 36 elektrowni słonecznych w Estonii i Polsce oraz fabrykę pelletu na Łotwie. Jest jednym z największych producentów energii odnawialnej w regionie.

PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.