Enefit Green z rekordowo wysoką produkcją energii elektrycznej w 2019 r.
Enefit Green, spółka należąca do Grupy Eesti Energia, wyprodukowała rekordowy wolumen 1,2 TWh energii elektrycznej w 2019 roku, czyli dwa i pół razy więcej niż rok wcześniej. Taka ilość energii pokrywa roczne zapotrzebowanie ok. 400 tys. gospodarstw domowych, przy założeniu przeciętnego zużycia. Enefit Green odpowiada za ponad jedną piątą łącznej produkcji energii elektrycznej całej Grupy Eesti Energia.
Około 85% energii elektrycznej wytworzonej w ubiegłym roku przez Enefit Green pochodziło z farm wiatrowych w Estonii i na Litwie, których roczna produkcja przekroczyła 1 TWh. Kluczowymi czynnikami, które umożliwiły zwiększenie produkcji energii były poprawa niezawodności farm wiatrowych i korzystne warunki meteorologiczne.
Cieszymy się z osiągnięcia tak wspaniałego wyniku. Tym bardziej, że dołożyliśmy starań, aby zapewnić niezawodność naszych farm wiatrowych i ciężko pracujemy, aby ją utrzymać – skomentował Aavo Kärmas, prezes Enefit Green. Powiększamy portfolio naszych farm wiatrowych o nowe obiekty. W najbliższej przyszłości głównym motorem wzrostu dla Enefit Green będzie oczywiście energia wiatrowa. Prowadzimy rozwojowe projekty w tym obszarze, między innymi w Estonii, na Litwie i w Finlandii – dodał Kärmas.
W nadchodzących latach największy potencjał rozwoju energetyki wiatrowej Eesti Energia dostrzega głównie na Litwie. Obecnie w portfolio inwestycji rozwijanych przez Grupę na litewskim rynku znajdują się trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy 350 MW.
Obecnie Enefit Green i Eesti Energia budują w Estonii cztery farmy wiatrowe: dwie morskie farmy wiatrowe w północno-zachodniej Estonii i Zatoce Ryskiej, farmę wiatrową składającą się z maksymalnie 30 turbin wiatrowych w Risti w prowincji Läänemaa oraz park składający się z maksymalnie 10 turbin wiatrowych w gminie Saarde w prowincji Parnawa. Ponadto, Eesti Energia chce kontynuować budowę elektrowni wiatrowej Tootsi, jeśli uda się jej pozyskać grunt pod budowę w drodze aukcji.
W 2019 roku Enefit Green zrealizował także ważną inwestycję w Polsce. W połowie ubiegłego roku Spółka nabyła 20 farm słonecznych. W efekcie łączna moc elektrowni słonecznych Enefit Green wzrosła do 26 MW. Do końca roku farmy słoneczne Enefit Green w Estonii i Polsce wytworzyły 8,6 GWh energii elektrycznej, co wystarcza na pokrycie rocznego zapotrzebowania około 3 tys. gospodarstw domowych, przy założeniu przeciętnego zużycia. Plany Enefit Green na 2020 roku zakładają dalsze zwiększanie mocy zainstalowanej w źródłach fotowoltaicznych.
Oprócz farm wiatrowych i elektrowni słonecznych, udział w osiągnięciu rekordowo wysokiego wyniku produkcji 1,2 TWh energii miały również należące do Enefit Green elektrownie Iru, Paide, Valka i Brocen, elektrownia wodna Keila-Joa i inwestycja na wyspie Ruhnu, które łącznie wytworzyły 174 GWh energii elektrycznej. W elektrowniach Iru, Paide i Valka w 2019 roku wytworzono 447 GWh energii cieplnej, czyli o 45% mniej niż w 2018 roku. Spadek produkcji wynikał ze znacznie wyższych temperatur w porównaniu z ubiegłym rokiem.
2020 rok będzie ekscytujący, ponieważ mamy w planach dalszy rozwój portfolio produkcyjnego Enefit Green. Skupimy się również na usprawnianiu funkcjonowania naszych obecnych obiektów. Chcemy zwiększyć wydajność wszystkich jednostek produkcyjnych, zwiększyć produkcję, zapobiegać przestojom i lepiej reagować na awarie – powiedział Kärmas, komentując plany Spółki.
Wzrost produkcji energii ze źródeł odnawialnych przez Enefit Green odgrywa kluczową rolę w realizacji celu Eesti Energia, jakim jest wytwarzanie 45% energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych i alternatywnych do 2023 roku.
Enefit Green to należąca do Grupy Eesti Energia spółka wytwarzająca energię ze źródeł odnawialnych. Posiada 20 farm wiatrowych w Estonii i na Litwie, cztery elektrociepłownie w Iru, Paide, Valka i Brocen, elektrownię wodną w Keila-Joa, 36 elektrowni słonecznych w Estonii i Polsce oraz fabrykę pelletu na Łotwie. Jest jednym z największych producentów energii odnawialnej w regionie.
Organizacje pozarządowe apelują do premiera. Chodzi o Krajowy Plan Energii i Klimatu oraz transformację energetyczno-klimatyczną
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
Trina Storage dostarczy rozwiązania BESS do niemieckich projektów Aquila
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.