Komunikaty PR

Energa Operator z systemem TETRA od Motoroli Solutions

2020-12-15  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Magdalena Zybała
PR Inspiration

Pl. Wolnica 13/14
31-060 Kraków
magdalena.zybala|prinspiration.pl| |magdalena.zybala|prinspiration.pl
790 770 220
prinspiration.pl/
  • Kluczowy personel Energa Operator, zapewniając bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej, wykorzystuje w codziennej pracy cyfrową sieć radiową TETRA.

  • System łączności TETRA dla potrzeb Energa Operator, które bazuje na rozwiązaniu firmy Motorola Solutions, został pomyślnie wdrożony i obsługuje swoim zasięgiem ponad 25 proc. obszaru Polski.

  • System łączności TETRA Energa Operator obejmuje swoim zasięgiem Ławicę Słupską - obszar budowy Morskich Farm Wiatrowych – gdzie będzie silnym wsparciem procesu realizacji inwestycji odnawialnych źródeł energetyki wiatrowej na morzu, a także procesu utrzymania Morskich Farm Wiatrowych w polskiej części Bałtyku.

Znaczenie sieci radiowej w sytuacjach kryzysowych

Energia elektryczna odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu współczesnego świata. Ciągłość jej dostaw musi być zapewniona niezależnie od panujących warunków. Przerwy w świadczeniu usługi dystrybucji energii elektrycznej dla gospodarstw domowych czy też kluczowych instytucji zaburzają życie codzienne. Oznaczają również poważne zakłócenia w funkcjonowaniu systemów teleinformatycznych.  

Skuteczne przywrócenie zasilania w energię elektryczną wymaga ścisłej koordynacji prac wielu ludzi. W sytuacjach wywołanych przez ekstremalne zjawiska trudno o lepszego sprzymierzeńca niż działający system komunikacji głosowej i sterowania siecią.  

Energetycy, aby skutecznie usuwać awarie, potrzebują zarówno niezawodnej łączności z brygadami i pogotowiem energetycznym, jak i zdalnego sterowania elementami sieci elektroenergetycznej. Łączność taka musi być dostępna niezależnie od warunków panujących w jej otoczeniu i nabiera szczególnego znaczenia wówczas, gdy inne kanały komunikacji zawodzą.

Cyfrowa sieć radiowa TETRA ma kluczowe znaczenie dla komunikacji głosowej Energa Operator, umożliwia spójną i płynną koordynację pracy na niespotykaną dotąd skalę. Oprócz zapewnienia niezawodnej i bezpiecznej komunikacji między osobami i grupami, TETRA zapewnia również możliwość lokalizowania, przesyłania krótkich wiadomości tekstowych, nagrywania rozmów, a także wysyłania komunikatów statusowych i alarmów. Dzięki systemowi Energa Operator może szybciej reagować na sytuacje kryzysowe i awarie zasilania oraz przywracać ciągłość działania, poprawiając stabilność dostaw energii elektrycznej. System wykorzystywany jest również do sterowania w czasie rzeczywistym urządzeniami wykonawczymi zainstalowanymi na sieci elektroenergetycznej.  

Energa Operator jest pierwszym w Polsce operatorem sieci dystrybucyjnej energii elektrycznej, który posiada wdrożony nowoczesny, cyfrowy, niezależny i niezawodny system komunikacji krytycznej, obejmujący swoim zasięgiem cały obszar działania. Elementem wyróżniającym systemy łączności TETRA w energetyce, jest wymóg zapewnienia zasilania awaryjnego przez 36 godzin na wypadek awarii sieci elektroenergetycznej. Sieć radiowa ułatwia również lokalizowanie uszkodzeń sieci energetycznej w terenie, co wpływa na szybsze usuwanie awarii i ma bezpośredni wpływ na skrócenie czasu przerw w dostawach energii elektrycznej. Bardzo ważną funkcją systemu TETRA, obok zapewnienia niezawodnej komunikacji głosowej, jest wykorzystanie do sterowania rozłącznikami i rozdzielnicami sieci średnich napięć. TETRA Stanowi podstawowy kanał komunikacji dla wielu tysięcy urządzeń sterowanych radiowo, wspierając  bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej dla ponad 3 milionów odbiorców będących klientami Energi Operatora.

Wdrożenie sieci TETRA zbiegło się w czasie z ustanowieniem kodeksu sieci NC ER, który określa zestaw środków niezbędnych dla każdego OSD do obrony i odbudowy systemu elektroenergetycznego w przypadku blackoutu, w którym niezawodna sieć radiokomunikacyjna wymieniona jest jako jedno z niezbędnych narzędzi, które muszą wdrożyć operatorzy sieci przesyłowych i dystrybucyjnych. Dla Energi Operatora wymóg ten jest już spełniony.

Pomyślna 5-letnia współpraca

Energa Operator rozpoczął wdrażanie technologii TETRA Motorola Solutions od 2015 roku. W połowie 2019 roku ukończono kluczowy etap projektu, który zapewnił pokrycie zasięgiem całego obszaru działania Spółki Energa Operator. Sieć radiokomunikacyjna Energi Operator jest sukcesywnie rozbudowywana w celu poprawienia dostępności i bezpieczeństwa komunikacji. Obecnie składa się z ponad 145 stacji bazowych, a do końca roku 2021 planowana rozbudowa obejmuje kolejne 20 stacji.

Wdrożenie systemu klasy TETRA jest obecnie największym już zakończonym projektem telekomunikacyjnym w tym standardzie wykorzystywanym w przedsiębiorstwach użyteczności publicznej w Polsce i w Europie. System łączności TETRA Energa Operator został wyróżniony nagrodą stowarzyszenia International Critical Communications (ICC) Award za „Najlepsze wdrożenie systemu komunikacji krytycznej w sektorze użyteczności publicznej” jako najbardziej innowacyjny projekt w swojej kategorii. Laureaci zostali wyłonieni podczas tegorocznej edycji największej na świecie wystawy i konferencji komunikacji krytycznej – Critical Communications Week – która odbyła się w formule online w dniach 2-6 listopada 2020.

Dzięki niezależnemu systemowi łączności opartej o standard TETRA spółka Energa-Operator przygotowana jest do  sprawnego działania nawet w skrajnie kryzysowej sytuacji. Dodatkowo system TETRA w obszarze łączności spełnia  wymogi zawarte w przygotowanych przez Komisję Europejską Kodeksach Sieciowych (NC ER) – mówi Krzysztof Bortkiewicz Wiceprezes Energi Operatora – Obecnie zasięg systemu pokrywa cały obszar naszego działania i wykorzystywany jest w codziennej pracy energetyków. Przy wsparciu, jakie zapewnia TETRA, jesteśmy w stanie szybko przywrócić działanie systemu energetycznego oraz wznowić zasilanie odbiorców nawet w przypadku wystąpienia blackoutu na znacznym obszarze.

Udane partnerstwo z Energą Operator opiera się na naszym głębokim doświadczeniu w dostarczaniu, wdrażaniu i modernizacji krytycznych systemów TETRA. Ufają oni naszej sieci, pomagającej w dostarczaniu usług milionom obywateli w Polsce - wyjaśnia Michael Kaae, Prezes ds. Sprzedaży na Europę w Motorola Solutions. Nigdy nie było ważniejszego czasu niż podczas obecnej pandemii, dla niezawodnej i sprawdzonej infrastruktury sieciowej wspierającej działających na pierwszej linii.

Potencjał TETRY w rozwoju morskich farm wiatrowych na Bałtyku

W obrębie polskiej Wyłącznej Strefy Ekonomicznej na Bałtyku, system łączności TETRA Energi Operatora obejmuje swoim zasięgiem Ławicę Słupską - obszar budowy morskich farm wiatrowych – gdzie może stanowić silne wsparcie procesu realizacji inwestycji odnawialnych źródeł energetyki wiatrowej na morzu, a także utrzymania morskich farm wiatrowych w polskiej części Bałtyku. Działanie systemu zostało zweryfikowane przez Morską Służbę Poszukiwania i Ratownictwa (SAR) w dualnym zastosowaniu lądowo-morskim. Możliwość zastosowania systemu TETRA w domenie morskiej przetestowano również z operatorem polskiej platformy wiertniczej na Bałtyku.  


O Motorola Solutions

Motorola Solutions jest światowym liderem w dziedzinie łączności używanej w sytuacjach kryzysowych i procesach analitycznych. Nasze platformy technologiczne używane są w łączności kryzysowej, systemach centrów dowodzenia oraz analizach wideo i bezpieczeństwa. Wspomagane są one przez usługi zarządzania i pomocy technicznej. Zwiększają bezpieczeństwo pomagając społecznościom i firmom w rozwoju. W Motorola Solutions rozpoczynamy nową erę bezpieczeństwa publicznego. Dowiedz się więcej na www.motorolasolutions.com.

O Enerdze Operator

Energa Operator jest trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości ponad 191 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 24 proc. powierzchni Polski.Dowiedz się więcej na https://energa-operator.pl/

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Nowy cel UE – Polska bez szans? Biuro prasowe
2024-03-25 | 12:00

Nowy cel UE – Polska bez szans?

Chociaż Komisja Europejska ostatecznie odrzuciła wariant redukcji emisji CO2 o 95% do 2040 r., to poziom 90% i tak ma niewiele wspólnego ze złotym środkiem. Na ten moment KE udało się
Energetyka Jak monitorowanie zużycia energii może pomóc w raportowaniu ESG
2024-03-21 | 12:00

Jak monitorowanie zużycia energii może pomóc w raportowaniu ESG

Zgodnie z dyrektywą unijną zagadnienia ESG najpierw zaraportują największe podmioty, a pod lupę jako pierwszy idzie bieżący 2024 rok. W kolejnych latach obowiązek ten ma dotyczyć też
Energetyka Woltair ogłosił zmiany personalne
2024-03-11 | 11:00

Woltair ogłosił zmiany personalne

Woltair, jeden z wiodących czeskich startupów, przeszedł transformację i wkracza w nową fazę, bardziej elastyczną i cyfrową. Startup od niedawna jest prowadzony przez nowego CEO,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Kongres MOVE

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Zorganizowane grupy cyberprzestępcze sięgają po coraz bardziej zaawansowane narzędzia sztucznej inteligencji. Często celem ataków jest infrastruktura krytyczna

Rozwój cyberprzestępczości postępuje w kierunku budowania powiązań o charakterze mafijnym i wykorzystywania zaawansowanych technologicznie rozwiązań, po jakie sięgają służby specjalne. Coraz częściej służy do tego także sztuczna inteligencja, która przyniosła ze sobą szereg nowych zagrożeń. Choć w ślad za technologicznym zaawansowaniem cyberprzestępców rozwijają się też narzędzia zapobiegające atakom, to wciąż najsłabszym ogniwem jest człowiek. Atrakcyjnym celem ataków dla hakerów są jednostki publiczne, infrastruktura krytyczna i samorządy, również te małe, którym brakuje zasobów finansowych i kadrowych, by zapewnić wystarczającą ochronę. 

Handel

Polacy jedzą coraz mniej jaj. Częściej sięgają po te z chowu alternatywnego, za które są skłonni zapłacić więcej

Od 10 lat sukcesywnie rośnie udział alternatywnych systemów chowu kur niosek. Pochodzi z nich już co trzecie opakowanie jaj, choć nadal w klatkach żyje ponad 37 mln kur. Stopniowe zmiany w hodowli to skutek większej świadomości konsumentów, za którymi podąża branża HoReCa. Są oni gotowi nawet zapłacić więcej za jajka, które pochodzą z chowu nieklatkowego.

Problemy społeczne

Docenianie przez szefa jest równie ważne dla pracowników, co atrakcyjne wynagrodzenie i obowiązki. Kluczową rolę odgrywa komunikacja między liderem a zespołem

Niemal co czwarty pracownik chciałby, by jego przełożony częściej go doceniał. Blisko połowa jest gotowa odejść z pracy z powodu szefa, nawet mimo zadowolenia z firmy i zarobków – wynika z badania „Lider w oczach pracowników” zrealizowanego dla Pluxee. – Liderzy pełnią kluczową rolę w budowaniu zespołu – są też coraz lepsi w rozumieniu tego, że niezbędna jest wizja i cel, do którego można angażować ludzi – ocenia Monika Reszko, psycholożka biznesu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.