Exit Rubicon Partners z inwestycji w Eway SA
Rubicon Partners, fundusz działający w modelu Venture Building, specjalizujący się w aktywnym budowaniu biznesów na każdym etapie ich rozwoju, sprzedał swój pakiet akcji w Eway SA. Jest to szósty w tym roku exit Rubicon Partners, po jednym całkowitym i czterech częściowych wyjściach ze spółek portfelowych.
Eway to polski producent i operator innowacyjnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych, oferujący rozwiązania przyjazne użytkownikom, m.in. bez potrzeby instalacji aplikacji. Firma posiada już sieć stacji ładowania na terenie Polski, a niedawno wspólnie z giełdowymi spółkami Grodno SA i APS Energia SA podpisała list intencyjny na budowę 1500 ogólnodostępnych stacji ładowania.
Rubicon Partners był zaangażowany w projekt przez 2 lata budując go z założycielami od początku istnienia. W tym czasie wsparł Spółkę w pozyskaniu dodatkowego kapitału inwestorskiego i dłużnego oraz wdrożeniu innowacyjnego produktu na rynek.
„Rynek OZE jest dla nas istotny, dlatego z pewnością będziemy kontynuować nasze wsparcie dla spółek z tego sektora. W naszym portfelu pozostaje notowany na rynku głównym GPW Novavis Group, będący developerem farm fotowoltaicznych. Wychodzimy z inwestycji w Eway realizując satysfakcjonującą nas stopę zwrotu i życzymy Spółce dalszych sukcesów w rozwoju infrastruktury dla elektromobilności” – mów Paweł Madej, Dyrektor Inwestycyjny, Rubicon Partners.
Dzięki exitom zrealizowanym w ostatnich miesiącach w Funduszu pojawiła się przestrzeń na nowe inwestycje. Rubicon Partners poszukuje projektu, który generuje roczne przychody na poziomie kilku - kilkunastu milionów złotych i działa w takich obszarach jak IT B2B (transformacja cyfrowa, digitalizacja), energetyka (cleantech, OZE), deep tech (chemia / new materials / biotechnologia).
„Exit z Eway to nasza kolejna transakcja wyjścia z inwestycji w ostatnich miesiącach. Łącznie, w niełatwym dla branży VC 2024 roku, sprzedaliśmy nasze udziały w sześciu projektach, w tym w dwóch w całości, a czterech częściowo. Co więcej, zrealizowaliśmy po raz kolejny zwrot gotówkowy do inwestorów Funduszu. Obecnie prowadzimy rozmowy z kilkoma potencjalnymi partnerami. Inwestycje w nowe projekty chcielibyśmy ogłosić w pierwszym kwartale przyszłego roku” – mówi Michał Chabowski, Managing Partner, Rubicon Partners.
Rubicon Partners inwestuje i buduje wartość biznesów wspólnie z ich założycielami, działając w modelu „hands-on approach”. Oznacza to, że poza samą inwestycją, realnie angażuje się w działania strategiczne, operacyjne i finansowe, dążąc zarówno do wzrostu ich skali, jak i wyceny tych biznesów. Obecnie posiada w swoim portfelu 13 aktywnych inwestycji, dla których pracuje 11 ekspertów C-level z Rubicon Partners, na co dzień zajmujących się ich rozwojem. W ciągu ostatnich 10 lat Fundusz współtworzył 24 spółki o łącznej wycenie 800 mln PLN, a w lipcu 2024 oficjalnie ogłosił poszukiwanie projektu, który mógłby stać się 25-tą inwestycją.

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Finansowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego wspiera rozwój OZE czy infrastruktury drogowej. Wśród nowych priorytetów bezpieczeństwo i obronność
Od momentu przystąpienia do UE polska gospodarka urosła dwukrotnie – skumulowany wzrost PKB wyniósł 99 proc., a połowa wzrostu wynikała z członkostwa w UE. Duża w tym zasługa Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który od 2004 roku przekazał w Polsce 100 mld euro w finansowanie projektów związanych m.in. z efektywnością energetyczną, OZE czy zrównoważonym rozwojem miast. EBI zwiększa też inwestycje w obronność i bezpieczeństwo – w 2024 roku bank zainwestował 300 mln euro w pierwszy polski program satelitarny.
Polityka
Duży udział własności państwowej negatywnie wyróżnia Polskę na tle Europy. Większość Polaków za ograniczeniem wpływu polityków na gospodarkę

Polska negatywnie wyróżnia się na tle krajów UE i OECD pod względem własności państwowej. Państwo kontroluje nie tylko duże, kluczowe dla gospodarki przedsiębiorstwa, lecz również graczy w mniej znaczących sektorach, jak słodycze czy armatura. Zdaniem przedstawicieli FOR „zatruwa” to zarówno gospodarkę, jak i politykę. W badaniach organizacji Polacy wypowiedzieli się proprywatyzacyjnie, choć w przypadku pytań o prywatyzacje dużych firm już nie byli tak zdecydowani.
Transport
Polska jednym z największych rynków aut używanych na świecie. Dwie trzecie kierowców planuje zakup z drugiej ręki

66 proc. konsumentów, którzy w ciągu najbliższych trzech lat chcą zmienić samochód, deklaruje zakup z drugiej ręki – wynika z badania autoDNA. W Polsce na jedno auto nowe, z salonu, przypada pięć używanych. Chociaż rynek wtórny się stopniowo profesjonalizuje, wciąż liczne są nieprawidłowości i próby oszukania kupującego. 81 proc. kupujących deklaruje, że weryfikuje stan auta przed zakupem, ale często jest to bardzo pobieżny proces.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.