Firmy inwestują w OZE. To odpowiedź na kryzys energetyczny – RAPORT EFL
Transformacja energetyczna dzieje się tu i teraz. Zobowiązują do niej nie tylko unijne rozporządzenia i państwowe strategie, lecz także bieżąca sytuacja w Europie. Między innymi za sprawą wojny w Ukrainie i rosnących cen prądu polski biznes zaczął bardziej interesować się zieloną energią. Nowy raport specjalny EFL omawia znaczenie inwestowania w OZE w świetle kryzysu energetycznego i klimatycznego.
Cała nadzieja w odnawialnych źródłach energii
Unia Europejska planuje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Polska ma jednak długą drogę do pokonania. Pod względem emisji gazów cieplarnianych związanych z energetyką tylko Estonia ma gorszy wynik od naszego kraju. Nic dziwnego, że ocieplenie klimatu postępuje u nas szybciej niż na świecie – klimatolodzy informują, że temperatury w Polsce obecnie są o prawie 2 stopnie wyższe niż 70 lat temu. Rezultatem jest np. rekordowy popyt na klimatyzatory – w 2021 roku wartość rynku tych urządzeń wzrosła o prawie 40 proc. w porównaniu z poprzednim.
– Polski miks energetyczny od lat jest dość konwencjonalny i wysokoemisyjny na tle państw Europy Zachodniej. Dodatkowo w ostatnim czasie nie wykorzystaliśmy w pełni możliwości dynamicznego rozwoju produkcji energii z OZE. Przyczyniło się do tego ustawodawstwo, m.in. hamujące rozwój energetyki wiatrowej, a także niewystarczające inwestycje w modernizację sieci przesyłowych, co spowalnia powstawanie farm fotowoltaicznych średniej i dużej mocy. W 2022 roku w Polsce udział OZE w całkowitej produkcji prądu wynosił niecałe 21%, zaś w strukturze zużycia energii pierwotnej to zaledwie 10% (2021 r.), z czego przeważającą większość stanowiła biomasa (drewno) – komentuje Marcin Stasiak, business development manager w EFL.
Polskie firmy wyciągają wnioski z kryzysu energetycznego
Za sprawą wojny w Ukrainie i sankcji nałożonych na Rosję ceny energii osiągnęły niezwykle wysoki poziom, co boleśnie odczuło wielu przedsiębiorców. W 2022 roku średnia roczna cena sprzedaży energii na rynku konkurencyjnym była prawie dwukrotnie wyższa niż rok wcześniej. Ekologiczne podejście przedsiębiorców do wytwarzania i zużywania energii zyskało zatem wymiar ekonomiczny. Można powiedzieć, że kryzys energetyczny podziałał na polski biznes jak terapia szokowa.
Więcej niż połowa przedsiębiorców nie miała żadnego scenariusza na wypadek takiej sytuacji (wg raportu „Reakcje biznesu na szok energetyczny” Polskiego Instytutu Ekonomicznego). Okazało się, że uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii zagraża stabilności i ciągłości działania firm. Dlatego ponad połowa badanych zadeklarowała, że planuje w swojej firmie zwiększyć zaangażowanie inwestycyjne w zakresie dekarbonizacji i OZE. Wzrost zainteresowania zieloną energią przejawiają nie tylko duże firmy, lecz także te z sektora MŚP.
– Wyraźnie widać zwrot w stronę zielonej energii. Wynika to zarówno z upowszechnienia technologii, jak i zwiększania się świadomości ekologicznej i dostrzegania praktycznych korzyści zastosowania OZE. Musimy patrzeć w przyszłość, ale działać tu i teraz, bo transformacja energetyczna przestała być już jedynie marzeniem ekologów – to wektor zmian wyznaczający kierunek bieżących działań firm na wielu płaszczyznach – dodaje Marcin Stasiak z EFL.
Fotowoltaika rośnie w siłę. Polska w czołówce UE
W kontekście neutralności klimatycznej ogromny potencjał tkwi w energii słonecznej. Szacuje się, że globalny rynek fotowoltaiki w 2022 roku był wart prawie 190 miliardów dolarów, a w ciągu najbliższego dziesięciolecia ta kwota może zwiększyć się ponad czterokrotnie. Duży rozwój czeka też segment magazynów energii, które są dopełnieniem fotowoltaiki – według prognoz Bloomberg NEF do 2030 roku globalny rynek tych urządzeń urośnie 15-krotnie pod względem mocy.
Polska fotowoltaika również wygląda obiecująco. Statystyki Agencji Rynku Energii mówią, że w ubiegłym roku w naszym kraju przybyło 350 tysięcy prosumentów. Jeśli chodzi o pozyskiwanie energii ze słońca, jesteśmy w czołówce europejskich krajów. Instytut Energii Odnawialnej podaje, że zajmujemy 3. miejsce w Unii Europejskiej pod względem wielkości inwestycji i 6. miejsce pod względem łącznej mocy instalacji.
Więcej informacji w raporcie EFL „Zielona energia w świetle kryzysu klimatycznego i transformacji energetycznej”. Pełna wersja raportu dostępna jest na stronie:
https://efl.pl/pl/biznes-i-ty/raporty/raport-efl-zielona-energia-w-swietle-kryzysu-klimatycznego-i-transformacji-energetycznej
BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Eco Run celuje w 10 mln zł za 4 kw. 2024 r.
Zeneris Projekty z umowami na blisko 1,3 mln zł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.