Głos rozsądku, producenci urządzeń grzewczych o zielonej transformacji
Zielona transformacja to nie tylko nośne hasło, ale cel, który reguluje unijne oraz polskie prawo. Wymiana nieefektywnych i szkodliwych dla środowiska źródeł ciepła to konieczność. Jednak, aby nie narazić się na ubóstwo energetyczne, należy rozważnie podjąć to wyzwanie – odchodzić od paliw stałych stopniowo i wykorzystywać szeroki wachlarz Odnawialnych Źródeł Energii, opierając się na różnych rozwiązaniach. Droga do zmian na szeroką skalę jest nadal długa, a by nie była uciążliwa, warto pokonywać ją stopniowo.
Jeden cel, wiele dróg
Nie ma jednej metody dostarczania ciepła, która sprawdzi się wszędzie. Aby zapewnić zrównoważony rozwój ekologicznych urządzeń grzewczych, można wykorzystać różne technologie, które mogą działać efektywnie w zależności od lokalizacji, warunków inwestycji czy dostępnych nośników energii, w myśl pełnej dywersyfikacji technologicznej. Takie zróżnicowanie źródeł ciepła, energii elektrycznej i nośników energii jest uzasadnione również ze względu na konieczność zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego odbiorców.
-Aby zapewnić klientom komfort użytkowania, a jednocześnie jak najniższe koszty eksploatacji, budujemy naszą ofertę produktową tak, aby umożliwiała nie tylko wykorzystanie różnorodnych źródeł energii, ale również łączenie kilku technologii w tzw. hybrydach. Współpraca kotła gazowego z pompą ciepła i fotowoltaiką jest rozwiązaniem coraz bardziej docenianym, wręcz staje się standardem – wyjaśnia Żaneta Lisowska, kierownik działu marketingu Termet S. A.
Wodór: paliwo przyszłości
Szansę na dekarbonizację i neutralność klimatyczną dostrzega się także w wodorze, który często bywa nazywany paliwem przyszłości. Producenci urządzeń grzewczych proponują coraz to nowe rozwiązania, nieustannie rozwijając technologię tak, aby już w tym momencie była dostosowana do zasilania mieszanką gazu i wodoru. Przykładem mogą być działania firmy Termet.
-Kotły H2 ready to za mało. Termet poszedł o krok dalej i realizuje projekt, który umożliwi konsumentom jednoczesną produkcję ciepła i energii elektrycznej za pomocą innowacyjnych urządzeń w oparciu o wysoko wydajne ogniwa paliwowe. Jest to mocno zaawansowany projekt prowadzony przy współpracy z Fuel Cell Poland i Politechniką Warszawską. Mikrokogeneracją, nad którą pracuje Termet będzie początkowo zasilaną gazem, a następnie – wodorem – tłumaczy Żaneta Lisowska.
Wprowadzenie na rynek urządzeń, które w momencie wejścia w życie strategii wodorowej nie trafią na wysypisko śmieci i nadal będą służyć użytkownikom to kolejny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju. Daje to również nadzieję na spełnienie wprowadzonych przez Komisję Europejską standardów w zakresie budynków zeroemisyjnych. To dobry kierunek, tym bardziej, że rozwój gospodarki wodorowej staje się coraz bliższą przyszłością i gwarancją bezpieczeństwa energetycznego.
BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Eco Run celuje w 10 mln zł za 4 kw. 2024 r.
Zeneris Projekty z umowami na blisko 1,3 mln zł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.