GoldenPeaks Capital i Reckitt podpisały 10-letnią umowę dostawy energii w Polsce
GoldenPeaks Capital i Reckitt podpisały 10-letnią umowę dostawy energii w Polsce, promując dalszą dekarbonizację krajowej sieci energetycznej i pomagając Reckitt w osiąganiu jej zielonych celów.
GoldenPeaks Capital, jeden z najszybciej rozwijających się niezależnych producentów energii w Europie Wschodniej, kontynuuje swoją misję wspierania korporacji w ich działaniach na rzecz redukcji emisji dwutlenku węgla. Umowa dostawy energii stanowi kolejne długoterminowe partnerstwo ogłoszone przez GoldenPeaks Capital od początku 2024 roku.
GoldenPeaks Capital dostarczy firmie Reckitt 20 gigawatogodzin bezemisyjnej energii elektrycznej rocznie, przyczyniając się do realizacji celu firmy, jakim jest zasilanie jej działalności w 100% energią odnawialną do 2030 roku. Roczna ilość zielonej energii wprowadzonej w wyniku PPA odpowiada zasileniu elektrycznego pojazdu ruszającego w podróż dookoła równika ponad 2 700 razy, a oszczędność emisji dwutlenku węgla równa się rocznej absorpcji CO2 przez około 700 000 dojrzałych drzew.
Adriano Agosti, założyciel i prezes GoldenPeaks Capital, mówi: „Jesteśmy dumni ze współpracy z Reckitt, liderem w dziedzinie zdrowia, higieny i żywienia konsumentów, mającym ponad 200-letnią historię, i przyczynienia się do jego długoterminowego celu osiągnięcia zerowej emisji gazów cieplarnianych”.

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Finansowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego wspiera rozwój OZE czy infrastruktury drogowej. Wśród nowych priorytetów bezpieczeństwo i obronność
Od momentu przystąpienia do UE polska gospodarka urosła dwukrotnie – skumulowany wzrost PKB wyniósł 99 proc., a połowa wzrostu wynikała z członkostwa w UE. Duża w tym zasługa Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który od 2004 roku przekazał w Polsce 100 mld euro w finansowanie projektów związanych m.in. z efektywnością energetyczną, OZE czy zrównoważonym rozwojem miast. EBI zwiększa też inwestycje w obronność i bezpieczeństwo – w 2024 roku bank zainwestował 300 mln euro w pierwszy polski program satelitarny.
Polityka
Duży udział własności państwowej negatywnie wyróżnia Polskę na tle Europy. Większość Polaków za ograniczeniem wpływu polityków na gospodarkę

Polska negatywnie wyróżnia się na tle krajów UE i OECD pod względem własności państwowej. Państwo kontroluje nie tylko duże, kluczowe dla gospodarki przedsiębiorstwa, lecz również graczy w mniej znaczących sektorach, jak słodycze czy armatura. Zdaniem przedstawicieli FOR „zatruwa” to zarówno gospodarkę, jak i politykę. W badaniach organizacji Polacy wypowiedzieli się proprywatyzacyjnie, choć w przypadku pytań o prywatyzacje dużych firm już nie byli tak zdecydowani.
Transport
Polska jednym z największych rynków aut używanych na świecie. Dwie trzecie kierowców planuje zakup z drugiej ręki

66 proc. konsumentów, którzy w ciągu najbliższych trzech lat chcą zmienić samochód, deklaruje zakup z drugiej ręki – wynika z badania autoDNA. W Polsce na jedno auto nowe, z salonu, przypada pięć używanych. Chociaż rynek wtórny się stopniowo profesjonalizuje, wciąż liczne są nieprawidłowości i próby oszukania kupującego. 81 proc. kupujących deklaruje, że weryfikuje stan auta przed zakupem, ale często jest to bardzo pobieżny proces.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.