Komunikaty PR

Grupa Electrum umacnia swoją pozycję na litewskim rynku energetycznym

2024-10-21  |  15:00

Grupa Electrum, odgrywa bardzo istotną rolę w dynamicznie rozwijającym się sektorze energetyki odnawialnej na Litwie. Kluczowym elementem rozwoju Electrum na rynkach zagranicznych jest działalności spółki Everto, oferujące pełną gamę usług od projektowania obiektów OZE, przez ich budowę, aż po serwis i zarządzanie - czerpiąc z know-how i doświadczenia Grupy Electrum, której jest integralną częścią.

Region bałtycki to bardzo ważny kierunek w rozwoju międzynarodowym Electrum, dlatego Grupa nieustannie podnosi swoje standardy. Potwierdzeniem najwyższych kwalifikacji i zgodności z litewskimi normami prawnymi w budownictwie jest uzyskany w ostatnim czasie certyfikat SSVA (Statybos Sektoriaus Vystymo Agentūra).

Everto w sercu transformacji energetycznej Litwy

W położonej na zachodzie Litwy miejscowości Taurogi, spółka kompleksowo zrealizowała projekt budowy farmy fotowoltaicznej na działce o powierzchni 36,5 ha, obejmujący pełny zakres działań (z wyłączeniem prac projektowych) od przygotowania terenu, przez montaż, po finalne podłączenie do sieci energetycznej. Inwestycja została zrealizowana we współpracy z Grupą Ignitis, która rozwija zintegrowany model biznesowy, aby lepiej wykorzystać potencjał zielonych mocy wytwórczych, opierając się na szerokim portfelu klientów oraz infrastrukturze magazynowania energii i sieci energetycznej w krajach bałtyckich, Polsce oraz Finlandii.

Everto, korzystając z zasobów grupy Electrum, odpowiadało za wszelkie prace podziemne, takie jak okablowanie AC i DC, uziemienie, a także wykonanie i konfigurację połączeń komunikacyjnych. Dodatkowo firma zrealizowała montaż 1 204 stołów, zainstalowała 58 falowników o mocy 352 kVA każdy oraz 33 656 modułów fotowoltaicznych. Zakres prac obejmował również budowę linii średniego napięcia łączącej farmę z oddaloną o prawie 4 km stacją elektroenergetyczną w Lauksargiai oraz rozwój lokalnej infrastruktury, w tym montaż szaf KAS i liczników energii, a także analizatorów energii.

„Nasze wysokie kwalifikacje i doświadczenie w realizacji prac związanych z instalacją oraz eksploatacją urządzeń energetycznych potwierdzają istotne certyfikaty VERT oraz uzyskany niedawno SSVA. Umożliwiają nam one realizację dużych i złożonych projektów budowlanych w zakresie odnawialnych źródeł energii na Litwie. Jesteśmy dumni, że w ten sposób przyczyniamy się do rozwoju zrównoważonego miksu energetycznego u naszych sąsiadów” – powiedział Aleksander Olszewski, Dyrektor Realizacji w Electrum

Elektrownia w Taurogach, wyposażona w 6 podstacji transformatorowych o mocy 3150 kVA każda, generuje 17 MW energii elektrycznej, co odpowiada 22,1 MW mocy zainstalowanej, umożliwiając efektywne zasilanie lokalnej sieci energetycznej. Obiekt jest w pełni operacyjny, a jego budowa trwała od 15 maja 2023 r. i została zakończona 11 lipca 2024 r., co potwierdza wysoką efektywność oraz profesjonalizm zespołu Electrum Everto.

Obecnie, Grupa realizuje inwestycję Orlen Lietuva w budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy 42,2 MWp w ramach programu modernizacyjnego rafinerii w Możejkach. Działania Everto wpisują się w długofalowe strategie wspierania rozwoju sektora OZE we wszystkich krajach, w których Grupa Electrum angażuje się w budowę odpowiedzialnych partnerstw.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds Biuro prasowe
2025-06-25 | 10:00

PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds

Spółka Ocean Winds oraz należąca do PGE i Ørsted spółka Elektrownia Wiatrowa Baltica-2 podpisały umowę rezerwacyjną, która umożliwi wykorzystanie
Energetyka Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja
2025-03-12 | 16:20

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Czy polityka klimatyczno-energetyczna może być przyjazna ludziom? Jak maksymalnie wykorzystać jej społeczne i ekonomiczne korzyści? O tym debatować będą eksperci podczas konferencji
Energetyka Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
2025-02-07 | 06:00

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Zakup energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach jest jednym z czterech projektów Amazon w Polsce, opartym na OZE, które pomagają

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji

Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.

Bankowość

RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.

Handel

Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.