Grupa hiPower Energy na drodze do rozwiązania problemu ubytków wodoru
HiPower Energy (dawna Arena.pl S.A.), spółka notowana na rynku NewConnect, zawarła umowę inwestycyjną z zespołem specjalistów w dziedzinie materiałów otrzymywanych metodami zol-żel (zol-żele), w celu rozwijania oraz komercjalizacji innowacyjnej technologii wytwarzania i nanoszenia substancji, która zapewnia nieosiągalną dotąd szczelność. W ramach współpracy powstanie spółka hiPower Institute of Materials, która będzie oferować zol-żele nowej generacji oraz system umożliwiający ich nanoszenie na zbiorniki do magazynowania i instalacje do przesyłu wodoru.
- Stworzenie Instytutu stanowi kolejny etap realizacji strategicznego celu hiPower Energy, jakim jest budowa grupy spółek z sektora zielonej energii, które łączy potencjał tkwiący w innowacjach technologicznych i możliwości szybkiej komercjalizacji. Dostrzegamy liczne synergie pomiędzy hiPower Energy a nową spółką, które wynikają w szczególności z bogatych doświadczeń oraz zaawansowanej wiedzy technologicznej obu zespołów. Zawarcie umowy inwestycyjnej otwiera przed nami nowe możliwości w zakresie rozszerzenia rynku zbytu i oferty produktowej oraz rozwiązania problemu ubytków wodoru podczas magazynowania i transportu, z którym mierzy się globalny rynek wodoru - mówi Jacek Gliniak, Prezes hiPower Energy.
Technologia zol-żel jest wykorzystywana do tworzenia powłok tlenkowych, które tworzą barierę dla wodoru, zmniejszając przepuszczalność zbiorników służących do jego przechowywania. Naukowcy, którzy wejdą w skład hiPower Institute of Materials opracowali innowacyjne rozwiązanie bazujące na technologii zol-żel, które jest unikatowe w skali całego świata ze względu na nieosiągalną dotąd skuteczność, potwierdzoną serią testów laboratoryjnych. W ten sposób powstał antykorozyjny zol-żel nowej generacji, którego zastosowanie pozwala istotnie zwiększyć wydajność zbiorników do magazynowania wodoru oraz szczelność instalacji przesyłowych.
hiPower Institute of Materials będzie oferować swoje rozwiązania producentom linerów do zbiorników kompozytowych i zbiorników magazynowych. Oprócz zol-żelu oferta spółki obejmie także system umożliwiający nanoszenie powłoki barierowej na istniejące już instalacje – linery, zbiorniki, rury oraz całe instalacje do przechowywania lub przesyłu wodoru. Zastosowanie systemu umożliwi pełne wykorzystanie właściwości innowacyjnego zol-żelu i istotną redukcję ubytków przechowywanego lub przesyłanego wodoru.
W ramach pierwszego etapu działalności hiPower Institute of Materials skoncentruje się na rozwijaniu i komercjalizacji technologii uzyskania powłoki barierowej w zbiornikach i rurach, rozwoju tlenkowych materiałów aerożelowych istotnych dla izolacji termicznej oraz powłok antykorozyjnych i fobowych na określone media.
- Dzięki naukowcom z hiPower Institute of Materials możemy udostępnić branży związanej z transportowaniem i magazynowaniem wodoru technologię o potwierdzonej skuteczności, która zwiększy opłacalność inwestycji z sektora zielonej energii, przede wszystkim dzięki wyelimionowaniu strat spowodowanych wyciekami wodoru. Jestem przekonany, że innowacyjny zol-żel może odegrać istotną rolę na rynku wodoru, lecz jego potencjał jest znacznie większy i obejmuje także branżę spożywczą oraz budowlaną – podsumowuje Jacek Gliniak.
Grupa hiPower Energy będzie posiadać 30% udziałów w kapitale zakładowym spółki hiPower Institute of Materials oraz uprawnienia osobiste do powoływania i odwoływania prezesa zarządu i jednego wiceprezesa zarządu.

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.