Komunikaty PR

Grupa INTER RAO Lietuva ogłasza wyniki finansowe za I półrocze 2020 r.

2020-08-28  |  17:30
Biuro prasowe
  • W I półroczu 2020 r. przychody ze sprzedaży obniżyły się r/r ze 197,6 mln euro do 112,3 mln euro. Spadek został spowodowany niższym wolumenem obrotu energią elektryczną oraz niższą średnią ceną sprzedanej energii.
  • Wolumen sprzedanej energii elektrycznej zmalał o 34% r/r, z 3 970 do 2 605 GWh.
  • Zysk brutto Grupy wyniósł 12,6 mln euro, w porównaniu do 14,6 mln euro w I półroczu 2019 r.
  • Skonsolidowana EBITDA wyniosła 9,6 mln euro wobec 12,8 mln euro w I półroczu 2019 r., podczas gdy marża EBITDA wzrosła do 8,6% w porównaniu z 6,5% rok wcześniej.
  • Zysk operacyjny wyniósł 8,1 mln euro wobec 10,2 mln euro w I półroczu 2019 r.
  • Skonsolidowany zysk netto wyniósł 6,8 mln euro, w porównaniu z 10,3 mln euro rok wcześniej.
  • Wolumen obrotu energią elektryczną w Polsce wzrósł r/r z 590 GWh do 915 GWh.
  • Zysk na akcję wyniósł 0,34 euro wobec 0,52 euro w I półroczu 2019 r.

 

– Pierwsze półrocze tego roku charakteryzowało się historycznie niskimi cenami energii elektrycznej na rynkach, na których Grupa prowadzi działalność. W rezultacie wolumen obrotu energią elektryczną Grupy INTER RAO Lietuva był niższy, przekładając się na niższe przychody. Mimo to, wskaźniki rentowności były wyższe. Ze względu na lepsze warunki meteorologiczne, należąca do Grupy farma wiatrowa wyprodukowała więcej energii elektrycznej niż w pierwszej połowie 2019 r. Tym samym, przychody ze sprzedaży wytworzonej energii elektrycznej wyniosły 3,5 mln euro, o 26,4% więcej niż w analogicznym okresie rok temu, a dzięki zmianom w umowie na konserwację turbin, koszt sprzedaży wytworzonej energii elektrycznej zmniejszył się w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Grupa INTER RAO Lietuva osiągnęła zysk brutto ze sprzedaży w wysokości 12,6 mln euro w I półroczu 2020 r. Skonsolidowana EBITDA wyniosła 9,6 mln euro, a zysk netto 6,8 mln euro, przy marżach odpowiednio 8,6% i 6,0%. Grupa wypracowała zysk na akcję w wysokości 0,34 euro –powiedział Giedrius Balčiūnas, dyrektor generalny INTER RAO Lietuva.

 

Przychody ze sprzedaży

Łączne skonsolidowane przychody ze sprzedaży w okresie styczeń-czerwiec 2020 r. wyniosły 112,3 mln euro, o 43,2% mniej niż w I półroczu 2019 r. Na spadek wolumenu sprzedanej energii elektrycznej wpłynął głównie spadek sprzedaży na rynku litewskim.

Przychody Grupy z handlu energią elektryczną w I półroczu 2020 r. były o prawie 44,2% niższe r/r i wyniosły 108,8 mln euro. Przychody ze sprzedaży wytworzonej energii elektrycznej wyniosły 3,5 mln euro, o 26,4% więcej niż w tym samym okresie rok temu. Spadek sprzedaży spowodowany był mniejszą ilością sprzedanej energii elektrycznej oraz niższą średnią ceną sprzedanej energii elektrycznej.

Koszty sprzedaży Grupy w okresie styczeń-czerwiec 2020 r. wyniosły 99,7 mln euro, czyli 45,5% mniej niż w I półroczu 2019 r. W wyniku niższego wolumenu obrotu energią elektryczną, koszty sprzedaży Grupy były niższe w porównaniu z rokiem ubiegłym. Koszt sprzedaży wyprodukowanej energii elektrycznej zmniejszył się w porównaniu z analogicznym okresem rok temu, dzięki zmianie umowy serwisowej turbin wiatrowych, a koszt sprzedaży energii elektrycznej zakupionej i odsprzedanej był niższy o 45,65% w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej.

 

Dochody

Zysk brutto Grupy w okresie styczeń-czerwiec 2020 r. wyniósł 12,6 mln euro, a marża zysku brutto wzrosła do 11,22% (7,41% rok temu).

Zysk operacyjny Grupy w omawianym okresie wyniósł 8,1 mln euro, a marża zysku operacyjnego wzrosła do 7,19% z 5,16% rok wcześniej. W ujęciu segmentowym, udział segmentu wytwarzania energii w zysku operacyjnym Grupy wzrósł ponad dwukrotnie do 25,8% z 12% przed rokiem. W okresie sprawozdawczym, dzięki lepszym warunkom meteorologicznym, farma wiatrowa Vydmantai UAB wyprodukowała więcej energii elektrycznej niż w pierwszej połowie 2019 r.

Zysk netto Grupy za I półrocze 2020 r. wyniósł 6,8 mln euro, wobec zysku w wysokości 10,3 mln euro w analogicznym okresie rok wcześniej. Marża zysku wzrosła z 5,22% rok temu do 6,03% w okresie sprawozdawczym.

 


O INTER RAO Lietuva:

INTER RAO Lietuva to czołowa grupa działająca na rynku energii elektrycznej w krajach bałtyckich i jeden z największych niezależnych dostawców energii elektrycznej na Litwie. Spółka handluje energią elektryczną na wiodącej europejskiej giełdzie energii Nord Pool, jest właścicielem jednej z największych farm wiatrowych na Litwie oraz dostarcza energię elektryczną największym przedsiębiorstwom w regionie bałtyckim na podstawie umów bilateralnych. Grupa poszerza swoją aktywność w Polsce, na Łotwie i w Estonii.

 

Na początku 2014 r. spółka zależna INTER RAO Lietuva – IRL Polska Sp. z o.o. – uzyskała zezwolenie na handel energią elektryczną w Polsce. 22 maja 2014 r. IRL Polska rozpoczęła handel energią elektryczną na Towarowej Giełdzie Energii.

INTER RAO Lietuva aktywnie uczestniczy również w detalicznym rynku energii – jest jednym z największych niezależnych dostawców na Litwie oraz rozwija działalność na Łotwie oraz w Estonii. Grupa rozpoczęła sprzedaż energii elektrycznej do odbiorców końcowych na Łotwie w pierwszej połowie 2012 r., po czym na Litwie w lipcu 2012 r., a w Estonii od 2013 r.

Od grudnia 2012 r akcje AB INTER RAO Lietuva są notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds Biuro prasowe
2025-06-25 | 10:00

PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds

Spółka Ocean Winds oraz należąca do PGE i Ørsted spółka Elektrownia Wiatrowa Baltica-2 podpisały umowę rezerwacyjną, która umożliwi wykorzystanie
Energetyka Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja
2025-03-12 | 16:20

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Czy polityka klimatyczno-energetyczna może być przyjazna ludziom? Jak maksymalnie wykorzystać jej społeczne i ekonomiczne korzyści? O tym debatować będą eksperci podczas konferencji
Energetyka Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
2025-02-07 | 06:00

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Zakup energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach jest jednym z czterech projektów Amazon w Polsce, opartym na OZE, które pomagają

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji

Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.

Bankowość

RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.

Handel

Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.