Grupa INTER RAO Lietuva ogłasza wyniki finansowe za I kwartał 2020 r.
- Przychody ze sprzedaży w I kwartale 2020 r. obniżyły się o 45,7% r/r do 58,2 mln euro, ze względu na niższy wolumen sprzedanej energii elektrycznej i niższe ceny na rynku NordPool.
- Zysk brutto ze sprzedaży Grupy obniżył się do 4,9 mln euro, wobec 8,0 mln euro w I kwartale 2019 r.
- Skonsolidowana EBITDA wyniosła 3,7 mln euro w porównaniu do 7,8 mln euro w I kwartale 2019 r., a marża EBITDA wyniosła 6,3% w porównaniu do 7,3% rok temu.
- Zysk operacyjny wyniósł 2,7 mln euro wobec 6,0 mln euro w I kwartale 2019 r.
- Zysk netto Grupy wyniósł 2,4 mln euro w porównaniu do 6,4 mln euro rok temu.
- Marża zysku netto obniżyła się z 6,0% rok temu do 4,2% w okresie sprawozdawczym.
- Wolumen sprzedaży energii elektrycznej obniżył się do 1 317 GWh z 2 134 GWh w I kwartale 2019 r.
- Pierwszy kwartał 2020 roku na rynkach energii elektrycznej charakteryzował się znacznie niższymi cenami niż oczekiwano. Średnia cena wyniosła 27,53 euro za MWh, w porównaniu do 47,82 euro za MWh w pierwszych trzech miesiącach 2019 roku. Pomimo tego, Grupa INTER RAO Lietuva, dzięki znaczącemu udziałowi wyników z działalności w Polsce oraz wyników farmy wiatrowej, zdołała pozostać na ścieżce rentowności oraz uzyskać skonsolidowany wynik na poziomie niezwykle zbliżonym do osiągniętego w pierwszym kwartale 2018 roku. Zysk netto pierwszego kwartału 2020 roku wyniósł 2,4 miliona euro. Skonsolidowana EBITDA wyniosła 3,7 miliona euro przy marży EBITDA na poziomie 6,3%. Grupa wypracowała 0,12 euro zysku na jedną akcję - powiedział Giedrius Balčiūnas, dyrektor generalny INTER RAO Lietuva.
Przychody ze sprzedaży
Łączne skonsolidowane przychody ze sprzedaży w okresie styczeń-marzec 2020 r. wyniosły 58,2 mln euro, o 45,7% mniej niż w pierwszych 3 miesiącach 2019 r. Spadek przychodów spowodowany był niższymi obrotami w handlu energią elektryczną na większości rynków, z wyjątkiem rynku polskiego, na którym odnotowano wzrost wolumenów.
Na wszystkich rynkach cena nabywanej energii elektrycznej była niższa w porównaniu do tego samego okresu w 2019 r. Ceny dla odbiorców również spadły w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.
Dochody
W rezultacie, zysk brutto Grupy spadł o 38,3% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, ale marża zysku brutto Grupy wyniosła w okresie sprawozdawczym 8,44% wobec 7,43% w okresie styczeń-marzec 2019 r.
Znaczący udział w skonsolidowanych wynikach miały wyniki z działalności prowadzonej w Polsce oraz wyniki farmy wiatrowej. W okresie sprawozdawczym, farma wiatrowa Vydmantai, UAB wyprodukowała większą ilość energii elektrycznej niż w porównywalnym okresie ubiegłego roku, dzięki lepszym warunkom meteorologicznym: średnia prędkość wiatru w I kwartale 2020 r. wyniosła 7,87 m/s w porównaniu do 7,26 m/s rok temu.
W porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego, zysk operacyjny Grupy obniżył się o 54,9% i wyniósł 2,7 mln euro.
W ujęciu segmentowym, marża operacyjna podstawowego segmentu handlu energią elektryczną spadła o 2,7 punktu procentowego r/r, do 2,0% w I kwartale 2020 r. W segmencie wytwarzania energii odnotowano znaczny wzrost przychodów i zysku operacyjnego, ze względu na lepsze warunki meteorologiczne na obszarze farmy wiatrowej Vydmantai. W rezultacie, udział tego segmentu w zysku operacyjnym Grupy wzrósł do wyjątkowo wysokiego poziomu 57,7% w I kwartale 2020 r. z zaledwie 16,3% rok wcześniej.
Zysk netto Grupy w okresie styczeń-marzec 2020 r. obniżył się do 2,4 mln euro z rekordowego poziomu 6,4 mln euro w I kwartale 2019 r. i był zbliżony do wyniku za I kwartał 2018 r. Marża netto również zmalała z 6,0% rok temu do 4,2% w okresie sprawozdawczym.
INTER RAO Lietuva to czołowa grupa działająca na rynku energii elektrycznej w krajach bałtyckich i jeden z największych niezależnych dostawców energii elektrycznej na Litwie. Spółka handluje energią elektryczną na wiodącej europejskiej giełdzie energii Nord Pool, jest właścicielem jednej z największych farm wiatrowych na Litwie oraz dostarcza energię elektryczną największym przedsiębiorstwom w regionie bałtyckim na podstawie umów bilateralnych. Grupa poszerza swoją aktywność w Polsce, na Łotwie i w Estonii.
Na początku 2014 r. spółka zależna INTER RAO Lietuva – IRL Polska Sp. z o.o. – uzyskała zezwolenie na handel energią elektryczną w Polsce. W tym samym roku rozpoczęła handel energią elektryczną na Towarowej Giełdzie Energii.
INTER RAO Lietuva aktywnie uczestniczy również w detalicznym rynku energii – jest jednym z największych niezależnych dostawców na Litwie oraz rozwija działalność na Łotwie oraz w Estonii. Grupa rozpoczęła sprzedaż energii elektrycznej do odbiorców końcowych na Łotwie w pierwszej połowie 2012 r., po czym na Litwie w lipcu 2012 r., a w Estonii od 2013 r.
Od grudnia 2012 r akcje AB INTER RAO Lietuva są notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.