Grupa INTER RAO Lietuva ogłasza wyniki finansowe za 2020 rok
Zysk netto Grupy INTER RAO Lietuva za 2020 rok wyniósł 12 mln euro pomimo mniejszych wolumenów sprzedaży i gwałtownego spadku rynkowej ceny energii elektrycznej.
- Wolumen sprzedaży energii elektrycznej obniżył się do 5 781 GWh w 2020 r. w porównaniu z 8 539 GWh w 2019 r. na skutek gwałtownego spadku rynkowej ceny energii elektrycznej oraz mniejszego ogólnego popytu na energię elektryczną.
- Przychody ze sprzedaży wyniosły 163,4 mln euro w porównaniu z 317,0 mln euro w 2019 r., w związku z mniejszą ilością sprzedanej energii elektrycznej.
- Skonsolidowany zysk brutto wyniósł w 2020 r. 23,2 mln euro wobec 24,5 mln euro w 2019 r.
- Zysk operacyjny obniżył się do poziomu 12,0 mln euro z 15,2 mln euro rok wcześniej.
- Skonsolidowany zysk netto wyniósł 12,2 mln euro w porównaniu z 17,6 mln euro w 2019 r.
- Skonsolidowana EBITDA wyniosła 19,5 mln euro, przy wzroście marży EBITDA do 12,0%.
- Wolumen wyprodukowanej energii elektrycznej przez farmę wiatrową Vydmantai wzrósł o 14,7% r/r dzięki lepszym warunkom wiatrowym na jej obszarze.
- Obrót energią elektryczną w Polsce wzrósł do 1 825 GWh z 1 558 GWh w 2019 r.
– Rok 2020 stanowił wyzwanie dla wszystkich uczestników rynku i charakteryzował się gwałtownym spadkiem średniej ceny rynkowej energii elektrycznej o 26,2% r/r, co spowodowało zmniejszenie wolumenu i przychodów z handlu energią elektryczną. Spadek ceny związany był z ciepłą zimą w Skandynawii, która przyczyniła się do wzrostu produkcji energii elektrycznej w elektrowniach wodnych, oraz na skutek niższego ogólnego zapotrzebowania na energię elektryczną w całym regionie w związku z pandemią Covid-19. Pomimo tego, Grupa INTER RAO Lietuva wywiązała się ze wszystkich zobowiązań umownych dotyczących sprzedaży energii elektrycznej po cenach uzgodnionych w umowach. Grupie udało się osiągnąć najlepsze możliwe wyniki w tej trudnej sytuacji rynkowej. Lepsze warunki wietrzne niż szacowana średnia długoterminowa przełożyły się na jeden z najlepszych wyników farmy wiatrowej Vydmantai od rozpoczęcia jej eksploatacji w 2006 roku: energia elektryczna wyprodukowana przez farmę wiatrową wyniosła 74 GWh. Grupa osiągnęła 14,23% rentowności brutto oraz zysk netto w wysokości 12,2 mln euro. Marża zysku netto Grupy poprawiła się w ciągu roku z 5,57% do 7,47%, a zysk na akcję wyniósł 0,61 euro – powiedział Giedrius Balčiūnas, dyrektor generalny INTER RAO Lietuva.
Przychody ze sprzedaży
Skonsolidowane przychody ze sprzedaży obniżyły się w 2020 r. o niemal 50% r/r, do poziomu 163,4 mln euro. Przychody ogółem zmniejszyły się głównie z powodu gwałtownego spadku wolumenów (5 781 GWh w 2020 r. wobec 8 539 GWh w 2019 r.) oraz spadku rynkowej ceny energii elektrycznej. Grupa odnotowała niższe wolumeny i przychody z obrotu energią elektryczną przede wszystkim na Litwie. Średnia roczna cena energii elektrycznej w 2020 r. w litewskiej strefie Nord Pool Spot wyniosła 34,04 euro/MWh w porównaniu z 46,08 euro/MWh w 2019 r., co oznacza spadek o 26,2% r/r.
Przychody ze sprzedaży wytworzonej energii elektrycznej wyniosły w 2020 r. 6,4 mln euro, co oznacza wzrost o 14,7% r/r. Wzrost produkcji energii elektrycznej spowodowany był głównie lepszymi warunkami wietrznymi na obszarze farmy wiatrowej Vydmantai. Średnia prędkość wiatru w tym rejonie wyniosła w 2020 r. 6,7 m/s, wobec 6,5 m/s w 2019 r.
W 2020 r. Grupa wywiązała się ze wszystkich zobowiązań umownych i dostarczyła klientom energię elektryczną po cenach ustalonych w umowach. Energia elektryczna była dostarczana klientom bez opóźnień czy zakłóceń, a Spółka pozostaje zaufanym kontrahentem i wiarygodnym dostawcą energii elektrycznej. Baza klientów Grupy INTER RAO Lietuva zmniejszyła się z 965 na koniec 2019 r. do 814 na koniec 2020 r.
Dochody
Skonsolidowany zysk brutto w 2020 r. spadł o 4,5% r/r i wyniósł 23,4 mln euro (wobec 24,5 mln euro w 2019 r.). Przy czym marża zysku brutto wzrosła niemal dwukrotnie do 14,2% w 2020 r. z 7,7% w 2019 r.
Skonsolidowany zysk operacyjny zmalał do 12,0 mln euro w 2020 r. w porównaniu z 15,2 mln euro w 2019 r. Marża zysku operacyjnego Grupy wzrosła do 7,3% wobec 4,8% rok wcześniej.
W ujęciu segmentowym, w związku z lepszymi warunkami meteorologicznymi na obszarze farmy wiatrowej Vydmantai oraz pomimo tego, iż wytwarzanie energii odpowiada zaledwie za 3,9% przychodów Grupy, udział tego segmentu w zysku operacyjnym Grupy wyniósł 12,8% wobec 17,5% rok wcześniej.
Skonsolidowany zysk przed opodatkowaniem i skonsolidowany zysk netto zmalały w 2020 r. r/r i wyniosły odpowiednio 14,7 mln euro i 12,2 mln euro. Skonsolidowana marża zysku netto w 2020 r. wzrosła do 7,5% (w porównaniu z 5,6% rok wcześniej).
Grupa wypracowała w 2020 r. zysk na akcję w wysokości 0,61 euro (0,88 euro w 2019 r.).
INTER RAO Lietuva to czołowa grupa działająca na rynku energii elektrycznej w krajach bałtyckich i jeden z największych niezależnych dostawców energii elektrycznej na Litwie. Spółka handluje energią elektryczną na wiodącej europejskiej giełdzie energii Nord Pool, jest właścicielem jednej z największych farm wiatrowych na Litwie oraz dostarcza energię elektryczną największym przedsiębiorstwom w regionie bałtyckim na podstawie umów bilateralnych. Grupa poszerza swoją aktywność w Polsce, na Łotwie i w Estonii.
Na początku 2014 r. spółka zależna INTER RAO Lietuva – IRL Polska Sp. z o.o. – uzyskała zezwolenie na handel energią elektryczną w Polsce. W tym samym roku rozpoczęła handel energią elektryczną na Towarowej Giełdzie Energii.
INTER RAO Lietuva aktywnie uczestniczy również w detalicznym rynku energii – jest jednym z największych niezależnych dostawców na Litwie oraz rozwija działalność na Łotwie oraz w Estonii. Grupa rozpoczęła sprzedaż energii elektrycznej do odbiorców końcowych na Łotwie w pierwszej połowie 2012 r., po czym na Litwie w lipcu 2012 r., a w Estonii od 2013 r.
Od grudnia 2012 r. akcje AB INTER RAO Lietuva są notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

UE przywraca ograniczenia handlowe z Ukrainą. Trwają negocjacje ws. długoterminowych ram
5 czerwca wygaśnie obecny system wolnego handlu między Ukrainą a Unią Europejską. Wrócą kontyngenty taryfowe i cła na część produktów rolnych. Do czasu zawarcia nowego, długoterminowego porozumienia handlowego ma obowiązywać tymczasowy mechanizm przejściowy: 7/12 rocznych kontyngentów taryfowych. – To będą trudne negocjacje, bo to też jest etap przygotowania całego procesu przyszłej integracji Ukrainy z Unią Europejską – ocenia minister rolnictwa dr Czesław Siekierski.
Finanse
Więcej mieszkań może powstawać na gruntach Skarbu Państwa. Trwa zagospodarowywanie 800 ha

Szacuje się, że w Polsce wciąż brakuje 1,5–2 mln mieszkań, mimo oddawanych przez dekady inwestycji deweloperskich i kilku programów wsparcia dla młodych na pierwsze mieszkanie. W tym kontekście wiele mówi się o konieczności przyspieszenia rozwoju społecznego budownictwa czynszowego, ale do tego potrzebne są grunty. Na ten cel przeznaczono 800 ha gruntów Skarbu Państwa, które znajdują się w Krajowym Zasobie Nieruchomości i które są zagospodarowywane wspólnie z samorządami. Ta pula gruntów nadających się pod budownictwo mieszkaniowe może być nawet trzykrotnie większa.
Farmacja
Innowacyjne leki zmieniają oblicze rzadkich chorób neurologicznych uznawanych dotychczas za nieuleczalne. Tak jest w przypadku rdzeniowego zaniku mięśni

Jeszcze kilka lat temu rokowania w SMA były niekorzystne. Zmieniło je uruchomienie w styczniu 2019 roku modelowego programu lekowego B.102, w którym pacjenci otrzymali pierwszą na świecie terapię – nusinersen. Kolejnym krokiem milowym w walce z chorobą było uruchomienie badań przesiewowych noworodków w kierunku SMA, dzięki którym dzieci otrzymują leczenie, zanim wystąpią pierwsze objawy choroby. We wrześniu 2023 roku udostępnione zostały dwie kolejne terapie zarejestrowane w Europie, co mogło sugerować, że wachlarz możliwości terapeutycznych w Polsce został wyczerpany. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia poszło o krok dalej – w kwietniu ubiegłego roku podjęto decyzję o kontynuacji leczenia kobiet z SMA w czasie ciąży pierwszym zarejestrowanym terapeutykiem.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.