Grupa INTER RAO Lietuva ogłasza wyniki finansowe za 2020 rok
Zysk netto Grupy INTER RAO Lietuva za 2020 rok wyniósł 12 mln euro pomimo mniejszych wolumenów sprzedaży i gwałtownego spadku rynkowej ceny energii elektrycznej.
- Wolumen sprzedaży energii elektrycznej obniżył się do 5 781 GWh w 2020 r. w porównaniu z 8 539 GWh w 2019 r. na skutek gwałtownego spadku rynkowej ceny energii elektrycznej oraz mniejszego ogólnego popytu na energię elektryczną.
- Przychody ze sprzedaży wyniosły 163,4 mln euro w porównaniu z 317,0 mln euro w 2019 r., w związku z mniejszą ilością sprzedanej energii elektrycznej.
- Skonsolidowany zysk brutto wyniósł w 2020 r. 23,2 mln euro wobec 24,5 mln euro w 2019 r.
- Zysk operacyjny obniżył się do poziomu 12,0 mln euro z 15,2 mln euro rok wcześniej.
- Skonsolidowany zysk netto wyniósł 12,2 mln euro w porównaniu z 17,6 mln euro w 2019 r.
- Skonsolidowana EBITDA wyniosła 19,5 mln euro, przy wzroście marży EBITDA do 12,0%.
- Wolumen wyprodukowanej energii elektrycznej przez farmę wiatrową Vydmantai wzrósł o 14,7% r/r dzięki lepszym warunkom wiatrowym na jej obszarze.
- Obrót energią elektryczną w Polsce wzrósł do 1 825 GWh z 1 558 GWh w 2019 r.
– Rok 2020 stanowił wyzwanie dla wszystkich uczestników rynku i charakteryzował się gwałtownym spadkiem średniej ceny rynkowej energii elektrycznej o 26,2% r/r, co spowodowało zmniejszenie wolumenu i przychodów z handlu energią elektryczną. Spadek ceny związany był z ciepłą zimą w Skandynawii, która przyczyniła się do wzrostu produkcji energii elektrycznej w elektrowniach wodnych, oraz na skutek niższego ogólnego zapotrzebowania na energię elektryczną w całym regionie w związku z pandemią Covid-19. Pomimo tego, Grupa INTER RAO Lietuva wywiązała się ze wszystkich zobowiązań umownych dotyczących sprzedaży energii elektrycznej po cenach uzgodnionych w umowach. Grupie udało się osiągnąć najlepsze możliwe wyniki w tej trudnej sytuacji rynkowej. Lepsze warunki wietrzne niż szacowana średnia długoterminowa przełożyły się na jeden z najlepszych wyników farmy wiatrowej Vydmantai od rozpoczęcia jej eksploatacji w 2006 roku: energia elektryczna wyprodukowana przez farmę wiatrową wyniosła 74 GWh. Grupa osiągnęła 14,23% rentowności brutto oraz zysk netto w wysokości 12,2 mln euro. Marża zysku netto Grupy poprawiła się w ciągu roku z 5,57% do 7,47%, a zysk na akcję wyniósł 0,61 euro – powiedział Giedrius Balčiūnas, dyrektor generalny INTER RAO Lietuva.
Przychody ze sprzedaży
Skonsolidowane przychody ze sprzedaży obniżyły się w 2020 r. o niemal 50% r/r, do poziomu 163,4 mln euro. Przychody ogółem zmniejszyły się głównie z powodu gwałtownego spadku wolumenów (5 781 GWh w 2020 r. wobec 8 539 GWh w 2019 r.) oraz spadku rynkowej ceny energii elektrycznej. Grupa odnotowała niższe wolumeny i przychody z obrotu energią elektryczną przede wszystkim na Litwie. Średnia roczna cena energii elektrycznej w 2020 r. w litewskiej strefie Nord Pool Spot wyniosła 34,04 euro/MWh w porównaniu z 46,08 euro/MWh w 2019 r., co oznacza spadek o 26,2% r/r.
Przychody ze sprzedaży wytworzonej energii elektrycznej wyniosły w 2020 r. 6,4 mln euro, co oznacza wzrost o 14,7% r/r. Wzrost produkcji energii elektrycznej spowodowany był głównie lepszymi warunkami wietrznymi na obszarze farmy wiatrowej Vydmantai. Średnia prędkość wiatru w tym rejonie wyniosła w 2020 r. 6,7 m/s, wobec 6,5 m/s w 2019 r.
W 2020 r. Grupa wywiązała się ze wszystkich zobowiązań umownych i dostarczyła klientom energię elektryczną po cenach ustalonych w umowach. Energia elektryczna była dostarczana klientom bez opóźnień czy zakłóceń, a Spółka pozostaje zaufanym kontrahentem i wiarygodnym dostawcą energii elektrycznej. Baza klientów Grupy INTER RAO Lietuva zmniejszyła się z 965 na koniec 2019 r. do 814 na koniec 2020 r.
Dochody
Skonsolidowany zysk brutto w 2020 r. spadł o 4,5% r/r i wyniósł 23,4 mln euro (wobec 24,5 mln euro w 2019 r.). Przy czym marża zysku brutto wzrosła niemal dwukrotnie do 14,2% w 2020 r. z 7,7% w 2019 r.
Skonsolidowany zysk operacyjny zmalał do 12,0 mln euro w 2020 r. w porównaniu z 15,2 mln euro w 2019 r. Marża zysku operacyjnego Grupy wzrosła do 7,3% wobec 4,8% rok wcześniej.
W ujęciu segmentowym, w związku z lepszymi warunkami meteorologicznymi na obszarze farmy wiatrowej Vydmantai oraz pomimo tego, iż wytwarzanie energii odpowiada zaledwie za 3,9% przychodów Grupy, udział tego segmentu w zysku operacyjnym Grupy wyniósł 12,8% wobec 17,5% rok wcześniej.
Skonsolidowany zysk przed opodatkowaniem i skonsolidowany zysk netto zmalały w 2020 r. r/r i wyniosły odpowiednio 14,7 mln euro i 12,2 mln euro. Skonsolidowana marża zysku netto w 2020 r. wzrosła do 7,5% (w porównaniu z 5,6% rok wcześniej).
Grupa wypracowała w 2020 r. zysk na akcję w wysokości 0,61 euro (0,88 euro w 2019 r.).
INTER RAO Lietuva to czołowa grupa działająca na rynku energii elektrycznej w krajach bałtyckich i jeden z największych niezależnych dostawców energii elektrycznej na Litwie. Spółka handluje energią elektryczną na wiodącej europejskiej giełdzie energii Nord Pool, jest właścicielem jednej z największych farm wiatrowych na Litwie oraz dostarcza energię elektryczną największym przedsiębiorstwom w regionie bałtyckim na podstawie umów bilateralnych. Grupa poszerza swoją aktywność w Polsce, na Łotwie i w Estonii.
Na początku 2014 r. spółka zależna INTER RAO Lietuva – IRL Polska Sp. z o.o. – uzyskała zezwolenie na handel energią elektryczną w Polsce. W tym samym roku rozpoczęła handel energią elektryczną na Towarowej Giełdzie Energii.
INTER RAO Lietuva aktywnie uczestniczy również w detalicznym rynku energii – jest jednym z największych niezależnych dostawców na Litwie oraz rozwija działalność na Łotwie oraz w Estonii. Grupa rozpoczęła sprzedaż energii elektrycznej do odbiorców końcowych na Łotwie w pierwszej połowie 2012 r., po czym na Litwie w lipcu 2012 r., a w Estonii od 2013 r.
Od grudnia 2012 r. akcje AB INTER RAO Lietuva są notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.
BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Eco Run celuje w 10 mln zł za 4 kw. 2024 r.
Zeneris Projekty z umowami na blisko 1,3 mln zł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.