Komunikaty PR

Grupa INTER RAO Lietuva ogłasza wyniki finansowe za 2020 rok

2021-02-22  |  07:30
Biuro prasowe

Zysk netto Grupy INTER RAO Lietuva za 2020 rok wyniósł 12 mln euro pomimo mniejszych wolumenów sprzedaży i gwałtownego spadku rynkowej ceny energii elektrycznej.

 

  • Wolumen sprzedaży energii elektrycznej obniżył się do 5 781 GWh w 2020 r. w porównaniu z 8 539 GWh w 2019 r. na skutek gwałtownego spadku rynkowej ceny energii elektrycznej oraz mniejszego ogólnego popytu na energię elektryczną.
  • Przychody ze sprzedaży wyniosły 163,4 mln euro w porównaniu z 317,0 mln euro w 2019 r., w związku z mniejszą ilością sprzedanej energii elektrycznej.
  • Skonsolidowany zysk brutto wyniósł w 2020 r. 23,2 mln euro wobec 24,5 mln euro w 2019 r.
  • Zysk operacyjny obniżył się do poziomu 12,0 mln euro z 15,2 mln euro rok wcześniej.
  • Skonsolidowany zysk netto wyniósł 12,2 mln euro w porównaniu z 17,6 mln euro w 2019 r.
  • Skonsolidowana EBITDA wyniosła 19,5 mln euro, przy wzroście marży EBITDA do 12,0%.
  • Wolumen wyprodukowanej energii elektrycznej przez farmę wiatrową Vydmantai wzrósł o 14,7% r/r dzięki lepszym warunkom wiatrowym na jej obszarze.
  • Obrót energią elektryczną w Polsce wzrósł do 1 825 GWh z 1 558 GWh w 2019 r. 

 

– Rok 2020 stanowił wyzwanie dla wszystkich uczestników rynku i charakteryzował się gwałtownym spadkiem średniej ceny rynkowej energii elektrycznej o 26,2% r/r, co spowodowało zmniejszenie wolumenu i przychodów z handlu energią elektryczną. Spadek ceny związany był z ciepłą zimą w Skandynawii, która przyczyniła się do wzrostu produkcji energii elektrycznej w elektrowniach wodnych, oraz na skutek niższego ogólnego zapotrzebowania na energię elektryczną w całym regionie w związku z pandemią Covid-19. Pomimo tego, Grupa INTER RAO Lietuva wywiązała się ze wszystkich zobowiązań umownych dotyczących sprzedaży energii elektrycznej po cenach uzgodnionych w umowach. Grupie udało się osiągnąć najlepsze możliwe wyniki w tej trudnej sytuacji rynkowej. Lepsze warunki wietrzne niż szacowana średnia długoterminowa przełożyły się na jeden z najlepszych wyników farmy wiatrowej Vydmantai od rozpoczęcia jej eksploatacji w 2006 roku: energia elektryczna wyprodukowana przez farmę wiatrową wyniosła 74 GWh. Grupa osiągnęła 14,23% rentowności brutto oraz zysk netto w wysokości 12,2 mln euro. Marża zysku netto Grupy poprawiła się w ciągu roku z 5,57% do 7,47%, a zysk na akcję wyniósł 0,61 euro – powiedział Giedrius Balčiūnas, dyrektor generalny INTER RAO Lietuva.

Przychody ze sprzedaży

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży obniżyły się w 2020 r. o niemal 50% r/r, do poziomu 163,4 mln euro. Przychody ogółem zmniejszyły się głównie z powodu gwałtownego spadku wolumenów (5 781 GWh w 2020 r. wobec 8 539 GWh w 2019 r.) oraz spadku rynkowej ceny energii elektrycznej. Grupa odnotowała niższe wolumeny i przychody z obrotu energią elektryczną przede wszystkim na Litwie. Średnia roczna cena energii elektrycznej w 2020 r. w litewskiej strefie Nord Pool Spot wyniosła 34,04 euro/MWh w porównaniu z 46,08 euro/MWh w 2019 r., co oznacza spadek o 26,2% r/r.

Przychody ze sprzedaży wytworzonej energii elektrycznej wyniosły w 2020 r. 6,4 mln euro, co oznacza wzrost o 14,7% r/r. Wzrost produkcji energii elektrycznej spowodowany był głównie lepszymi warunkami wietrznymi na obszarze farmy wiatrowej Vydmantai. Średnia prędkość wiatru w tym rejonie wyniosła w 2020 r. 6,7 m/s, wobec 6,5 m/s w 2019 r.

W 2020 r. Grupa wywiązała się ze wszystkich zobowiązań umownych i dostarczyła klientom energię elektryczną po cenach ustalonych w umowach. Energia elektryczna była dostarczana klientom bez opóźnień czy zakłóceń, a Spółka pozostaje zaufanym kontrahentem i wiarygodnym dostawcą energii elektrycznej. Baza klientów Grupy INTER RAO Lietuva zmniejszyła się z 965 na koniec 2019 r. do 814 na koniec 2020 r.

Dochody

Skonsolidowany zysk brutto w 2020 r. spadł o 4,5% r/r i wyniósł 23,4 mln euro (wobec 24,5 mln euro w 2019 r.). Przy czym marża zysku brutto wzrosła niemal dwukrotnie do 14,2% w 2020 r. z 7,7% w 2019 r.

Skonsolidowany zysk operacyjny zmalał do 12,0 mln euro w 2020 r. w porównaniu z 15,2 mln euro w 2019 r. Marża zysku operacyjnego Grupy wzrosła do 7,3% wobec 4,8% rok wcześniej.

W ujęciu segmentowym, w związku z lepszymi warunkami meteorologicznymi na obszarze farmy wiatrowej Vydmantai oraz pomimo tego, iż wytwarzanie energii odpowiada zaledwie za 3,9% przychodów Grupy, udział tego segmentu w zysku operacyjnym Grupy wyniósł 12,8% wobec 17,5% rok wcześniej.

Skonsolidowany zysk przed opodatkowaniem i skonsolidowany zysk netto zmalały w 2020 r. r/r i wyniosły odpowiednio 14,7 mln euro i 12,2 mln euro. Skonsolidowana marża zysku netto w 2020 r. wzrosła do 7,5% (w porównaniu z 5,6% rok wcześniej).

Grupa wypracowała w 2020 r. zysk na akcję w wysokości 0,61 euro (0,88 euro w 2019 r.).

 


INTER RAO Lietuva to czołowa grupa działająca na rynku energii elektrycznej w krajach bałtyckich i jeden z największych niezależnych dostawców energii elektrycznej na Litwie. Spółka handluje energią elektryczną na wiodącej europejskiej giełdzie energii Nord Pool, jest właścicielem jednej z największych farm wiatrowych na Litwie oraz dostarcza energię elektryczną największym przedsiębiorstwom w regionie bałtyckim na podstawie umów bilateralnych. Grupa poszerza swoją aktywność w Polsce, na Łotwie i w Estonii. 

Na początku 2014 r. spółka zależna INTER RAO Lietuva – IRL Polska Sp. z o.o. – uzyskała zezwolenie na handel energią elektryczną w Polsce. W tym samym roku rozpoczęła handel energią elektryczną na Towarowej Giełdzie Energii.

INTER RAO Lietuva aktywnie uczestniczy również w detalicznym rynku energii – jest jednym z największych niezależnych dostawców na Litwie oraz rozwija działalność na Łotwie oraz w Estonii. Grupa rozpoczęła sprzedaż energii elektrycznej do odbiorców końcowych na Łotwie w pierwszej połowie 2012 r., po czym na Litwie w lipcu 2012 r., a w Estonii od 2013 r.

Od grudnia 2012 r. akcje AB INTER RAO Lietuva są notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Amazon: W drodze do neutralności klimatycznej – 10 sposobów Biuro prasowe
2024-07-12 | 12:00

Amazon: W drodze do neutralności klimatycznej – 10 sposobów

Wykorzystywanie bezemisyjnych źródeł energii w całej działalności, obniżenie całkowitego śladu węglowego oraz poziomu emisji dwutlenku węgla, a także wyeliminowanie
Energetyka Endress+Hauser uruchomił laboratorium wzorcujące w Polsce
2024-07-12 | 11:00

Endress+Hauser uruchomił laboratorium wzorcujące w Polsce

Polski oddział Endress+Hauser rozszerzył swoją ofertę o działalność nowego laboratorium wzorcującego. Na podstawie posiadanej przez firmę akredytacji PCA nr AP 200 będą tam
Energetyka Rosnące ceny gazu – jak się przed nimi uchronić?
2024-07-08 | 10:25

Rosnące ceny gazu – jak się przed nimi uchronić?

Od początku lipca zostały wprowadzone podwyżki cen gazu. Oznacza to, że w drugiej połowie 2024 r. rachunki konsumentów wzrosną nawet o 50-60% w porównaniu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.