hiPower Europe wejdzie na NewConnect
hiPower Europe, spółka zajmująca się rozwijaniem technologii wodorowych i ogniw paliwowych, podpisała umowę inwestycyjną z Arena.pl S.A. Dzięki niej, poprzez odwrotne przejęcie, stanie się podmiotem notowanym na warszawskiej giełdzie. Firma, jako pierwsza w Europie, rozpoczyna wdrażanie innowacyjnej technologii odzysku wodoru z gazów resztkowych, niedostępnej dotychczas na rynku europejskim. Firma posiada również zasilane metanolem ogniwa paliwowe do produkcji energii elektrycznej i ciepła oraz mobilne stacje ładowania pojazdów elektrycznych.
Technologie rozwijane i wdrażane przez hiPower Europe zostały wynalezione przez zespół naukowców na Tajwanie zespół naukowców kierowany przez dr. Jacka Gliniaka i przez dr. Justina Chou, i od kilku lat są z sukcesem stosowane na Tajwanie. Firma ma trzy główne produkty: HRP (Hydrogen Recycle&Purification), mGen, myGO.
- Technologie wodorowe wkraczają do Europy. Bardzo cieszymy się, że nasze innowacyjne na skalę światową rozwiązania, po pierwszych wdrożeniach w Tajwanie, docierają do kolejnych części świata. Liczymy, że przyczynimy się do zielonej rewolucji na tym kontynencie, a dołączenie do grona spółek giełdowych pozwoli nam na zwiększenie wiarygodności i rozpoznawalności naszej marki – komentuje dr Jacek Gliniak, prezes i współzałożyciel hiPower Europe.
Autorskie rozwiązanie HRP (Hydrogen Recycle&Purification) to technologia recyklingu wodoru z gazów przemysłowych, która pozwala na odzyskanie z gazów odlotowych nawet 70 proc. czystego wodoru. Rozwiązanie pozwala na zmniejszenie kosztów pozyskania wodoru, wspiera gospodarkę obiegu zamkniętego oraz pozwala zmniejszyć ślad węglowy związany z wodorem. Rozwiązanie to jest obecnie wdrażane w 2 fabrykach na Tajwanie, w branży półprzewodników oraz w branży metalurgicznej.
Wśród projektów rozwijanych przez hiPower jest również mGen – to innowacyjny system ogniw paliwowych zasilanych metanolem, który przekształca metanol w wodór w celu wytworzenia energii elektrycznej i ciepła. mGen jest przykładem przyszłościowych rozwiązań energetycznych, ograniczając emisję CO2 i koszty infrastruktury.
- W naszym rozwiązaniu metanol jest nośnikiem wodoru, który z kolei jest nośnikiem energii. Dzięki temu stworzyliśmy generatory energii elektrycznej i ciepła, które znajdują zastosowanie przede wszystkim w zasilaniu obiektów poza zasięgiem sieci dystrybucyjnych lub w przypadku jej awarii. Niskie koszty eksplantacji sprawiają, że mGen może być głównym źródłem energii i ciepła dla domu i obiektów przemysłowych, jednak nie jest to nasz podstawowy model biznesowy. – tłumaczy dr Jacek Gliniak.
Ogniwa mGen są wykorzystywane w jeszcze jednym projekcie spółki – myGo, czyli w mobilnych i niezależnych od sieci stacjach ładowania pojazdów elektrycznych. Umożliwiają one dostęp do zielonej energii w dowolnym miejscu i czasie. Mogą być wykorzystane m.in. jako tymczasowe stacje ładowania przy organizacji wydarzeń masowych lub stacje w miejscu, gdzie infrastruktura sieciowa nie pozwala na szybkie podłączenie urządzeń o tak wysokim poborze energii.
Umowa zawarta pomiędzy hiPower Europe a Arena.pl reguluje nabycie przez Arena.pl 55% udziałów w kapitale hipower Europe (pozostałe 45% pozostanie w posiadaniu tajwańskiej spółki hiPower Hydrogen Tech). Jednocześnie Arena.pl dokona zmian statutu w zakresie przedmiotu działalności oraz nazwy. Prezesem spółki po transakcji ma zostać dr Jacek Gliniak, współtwórca technologii oraz obecny prezes hipower Europe.

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.