INTER RAO Lietuva wypłaci 0,70 euro dywidendy na akcję
Akcjonariusze AB INTER RAO Lietuva na dzisiejszym Walnym Zgromadzeniu zdecydowali o wypłacie dywidendy z zysku za 2019 r. w łącznej wysokości 14,0 mln euro, czyli 0,70 euro na akcję. Dzień ustalenia prawa do dywidendy został wyznaczony na 12 maja, a wypłata dywidendy akcjonariuszom nastąpi 18 maja br.
Decyzja Walnego Zgromadzenia jest zgodna z propozycją Zarządu i oznacza, że praktycznie cały jednostkowy zysk netto spółki AB INTER RAO Lietuva za 2019 r. zostanie przeznaczony na wypłatę dywidendy. Jednocześnie kwota wypłacanej dywidendy odpowiada niemal 80% skonsolidowanego zysku netto Grupy INTER RAO Lietuva za ubiegły rok, który wyniósł 17,65 mln euro.
– INTER RAO Lietuva potwierdza status stabilnej spółki dywidendowej. Już siódmy rok z rzędu wypłacamy dywidendę w wysokości odpowiadającej niemal całemu zyskowi netto. Pod względem wyników finansowych, rok 2019 był drugim najlepszym rokiem dla INTER RAO Lietuva odkąd Spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Dlatego też wypłata dywidendy za ostatni rok będzie również drugą pod względem wysokości w naszej historii. Zamierzamy kontynuować politykę regularnego dzielenia się zyskami z akcjonariuszami w nadchodzących latach, chyba że pojawią się znaczące i atrakcyjne okazje inwestycyjne – powiedział Giedrius Balčiūnas, dyrektor generalny AB INTER RAO Lietuva.
INTER RAO Lietuva to czołowa grupa działająca na rynku energii elektrycznej w krajach bałtyckich i jeden z największych niezależnych dostawców energii elektrycznej na Litwie. Spółka handluje energią elektryczną na wiodącej europejskiej giełdzie energii Nord Pool, jest właścicielem jednej z największych farm wiatrowych na Litwie oraz dostarcza energię elektryczną największym przedsiębiorstwom w regionie bałtyckim na podstawie umów bilateralnych. Grupa rozszerza swoją działalność w Polsce, na Łotwie i w Estonii.
Na początku 2014 r. spółka zależna INTER RAO Lietuva – IRL Polska Sp. z o.o. – uzyskała licencję na obrót energią elektryczną w Polsce, a w maju 2014 r. rozpoczęła handel energią elektryczną na Towarowej Giełdzie Energii.
INTER RAO Lietuva aktywnie uczestniczy również w detalicznym rynku energii – jest jednym z najwięszych niezależnych dostawców na Litwie i coraz silniejszym graczem na Łotwie oraz w Estonii. Grupa rozpoczęła zaopatrywanie w energię elektryczną odbiorców końcowych na Łotwie w pierwszej połowie 2012 r., po czym na Litwie w lipcu 2012 r., a w Estonii od 2013 r.
Od grudnia 2012 r. akcje INTER RAO Lietuva notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.