Jak działa system ciepłowniczy w Elblągu
Inntu
ul. Traugutta 115C
80-226 Gdańsk
alina.geniusz|inntu.pl| |alina.geniusz|inntu.pl
531 150 022
www.inntu.pl
Ciepła woda i gorące kaloryfery w zimne miesiące – trudno wyobrazić sobie bez tego codziennego życia. W Elblągu płynie ona do tysięcy lokali przez prawie 200 km sieci ciepłowniczej. Za sprawne działanie systemu ciepłowniczego i dostawę ciepłej wody odpowiada Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (EPEC). Jak wygląda funkcjonowanie systemów ciepłowniczych? Sprawdźmy.
W największym skrócie system ciepłowniczy miasta jest kompleksowym rozwiązaniem, umożliwiającym dostarczanie ciepła systemowego. System ciepłowniczy oparty jest o centralne źródło ciepła, węzły cieplne i rozbudowany system sieci cieplnej, czyli rury i przyłącza ciepłownicze, dzięki którym ciepło trafia do odbiorców. Takie rozwiązanie jest wysoce efektywne energetycznie. Usługa centralnego ogrzewania budynków dostępna jest głównie w miastach – dużo łatwiej i taniej zbudować tu niezbędną infrastrukturę systemów ciepłowniczych, która pozwala dotrzeć do wielu mieszkańców.
Dzięki ciepłu systemowemu spełnić można dwa podstawowe zadania, składające się na tzw. centralne ogrzewanie. Po pierwsze, ciepło sieciowe może być używane do podgrzewania wody użytkowej dostarczanej do mieszkań, co obejmuje ciepłą wodę do kranów, pryszniców i innych urządzeń. Po drugie, może być zintegrowane z systemem centralnego ogrzewania, dostarczając ciepłą wodę do grzejników.
Najważniejsze elementy systemu ciepłowniczego to:
1. Źródła ciepła systemowego. Zazwyczaj są to elektrociepłownie, elektrownie cieplne lub kotłownie. Energia cieplna jest w nich wytwarzana w różnych procesach: poprzez spalanie paliw kopalnych lub dzięki wykorzystaniu energii ze źródeł odnawialnych – biomasy, słońca lub wiatru. Często produkcja ciepła jednocześnie odbywa się z produkcją energii elektrycznej, co pozwala zmniejszyć zużycie surowców i emisję dwutlenku węgla. Elektrociepłownie budowane były zwykle z dala o centrów miast, by ograniczyć uciążliwości mieszkańcom.
2. Transport ciepła. Ciepło w formie wody lub pary wodnej jest przesyłane do odbiorców za pomocą sieci ciepłowniczej, czyli rur i przyłącz ciepłowniczych. Rury te są skonstruowane tak, aby zminimalizować straty ciepła i umożliwić efektywny przesył do poszczególnych punktów docelowych odbioru ciepła – węzłów cieplnych. Z węzłów ciepło trafia do instalacji centralnego ogrzewania w budynkach.
3. Odbiorcy ciepła. Odbiorcami ciepła jest zwykle większość budynków miejskich – zarówno mieszkania, jak i biura czy zakłady przemysłowe. Wewnętrzne instalacje ciepłownicze oraz węzły ciepłownicze w budynkach umożliwiają równomierne rozprowadzanie ciepła do poszczególnych pomieszczeń, gdzie niezbędna jest gorąca woda użytkowa i ciepłe kaloryfery.
Efektywny system ciepłowniczy miasta ma liczne zalety – są to m.in.:
1. Efektywność energetyczna. Centralne źródło ciepła sieciowego pozwala na zoptymalizowanie procesu wytwarzania ciepła, co z kolei przekłada się na większą efektywność energetyczną w porównaniu do indywidualnych źródeł ogrzewania.
2. Redukcja emisji gazów cieplarnianych. Skoncentrowane wytwarzanie ciepła umożliwia skuteczniejszą kontrolę emisji gazów cieplarnianych, co jest korzystne dla środowiska.
3. Różnorodność źródeł energii. System może integrować różne źródła energii, w tym odnawialne, co przyczynia się do zrównoważonego wykorzystania zasobów energetycznych.
Miejska sieć ciepłownicza w Elblągu
A jak wygląda miejski system ciepłowniczy w Elblągu? Miejska sieć ciepłownicza zarządzana jest przez EPEC, czyli lokalne przedsiębiorstwo ciepłownicze. Liczy prawie 200 km, z czego ok. 160 km należy do elbląskiego przedsiębiorstwa. Sieć rozprowadza ciepło do 2100 węzłów ciepłowniczych, zaopatrując w nie aż 70 proc. budynków w mieście. Ale choć EPEC odpowiada za dostawy ciepła i ciepłej wody w Elblągu, dostarczając ciepło aż 2 tys. klientów, to nie on jest jego głównym producentem ciepła. Aż 80 proc. ciepła pochodzi z Elektrociepłowni Elbląg, systemowego źródła ciepła należącego do spółki Energa Kogeneracja (EKO). To od niej EPEC kupuje większość energii cieplnej, co oznacza, że to Energa ma największy wpływ na ceny tej usługi w mieście.
EPEC jest drugim największym producentem ciepła sieciowego w Elblągu. Wytwarza je w jednej ciepłowni oraz czterech kotłowniach. Wszystkie te obiekty zostały gruntownie zmodernizowane.
Największym systemowym źródłem ciepła EPEC jest Ciepłownia Dojazdowa o nominalnej mocy cieplnej 40 MW, uzyskiwanej dzięki pracy trzech kotłów. Do miejskiego systemu ciepłowniczego trafia maksymalnie 16,6 MW. Od ponad 20 lat obiekt przy ul. Dojazdowej jest równorzędnym z elektrociepłownią źródłem ciepła w trakcie sezonu grzewczego. W trakcie letnich przerw remontowych Elektrowni Elbląg to ona zaopatruje miejską sieć ciepłowniczą. Od czasu przejęcia przez EPEC dokonano w niej wielu ulepszeń m.in. podniesiono efektywność oraz ograniczono emisję szkodliwych dla środowiska substancji. Instalacja jest dostosowana do nowych norm emisyjnych gazów i pyłów. Jeden z kotłów pozwala na współspalanie węgla kamiennego i biomasy.
Oprócz Ciepłowni Dojazdowa EPEC ma cztery mniejsze kotłownie, znajdujące się w budynkach mieszkalnych. One są również elementami systemu ciepłowniczego. Zabezpieczają one dostawy ciepła kilku budynków wielorodzinnych oraz przychodni zdrowia przy ul. Bema w Elblągu.
Poza dystrybucją i produkcją ciepła elbląskie przedsiębiorstwo ciepłownicze świadczy też szereg innych usług pomocniczych – od obsługi i konserwacji węzłów cieplnych oraz instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody, przez wykonawstwo i remonty węzłów jednofunkcyjnych i wielofunkcyjnych, po doradztwo techniczne. Naszą misję najlepiej opisuje hasło – dostarczamy ciepło odpowiedzialnie. Od kilku dekad i dla ponad 2 tys. klientów.
BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Eco Run celuje w 10 mln zł za 4 kw. 2024 r.
Zeneris Projekty z umowami na blisko 1,3 mln zł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Edukacja
Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami
Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.
Fundusze unijne
Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.