Komunikaty PR

Jak działa system ciepłowniczy w Elblągu

2024-01-31  |  11:45
Biuro prasowe
Kontakt
Alina Geniusz-Siuchnińska
Inntu

ul. Traugutta 115C
80-226 Gdańsk
alina.geniusz|inntu.pl| |alina.geniusz|inntu.pl
531 150 022
www.inntu.pl

Ciepła woda i gorące kaloryfery w zimne miesiące – trudno wyobrazić sobie bez tego codziennego życia. W Elblągu płynie ona do tysięcy lokali przez prawie 200 km sieci ciepłowniczej. Za sprawne działanie systemu ciepłowniczego i dostawę ciepłej wody odpowiada Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (EPEC). Jak wygląda funkcjonowanie systemów ciepłowniczych? Sprawdźmy.

W największym skrócie system ciepłowniczy miasta jest kompleksowym rozwiązaniem, umożliwiającym dostarczanie ciepła systemowego. System ciepłowniczy oparty jest o centralne źródło ciepła, węzły cieplne i rozbudowany system sieci cieplnej, czyli rury i przyłącza ciepłownicze, dzięki którym ciepło trafia do odbiorców. Takie rozwiązanie jest wysoce efektywne energetycznie. Usługa centralnego ogrzewania budynków dostępna jest głównie w miastach – dużo łatwiej i taniej zbudować tu niezbędną infrastrukturę systemów ciepłowniczych, która pozwala dotrzeć do wielu mieszkańców.

Dzięki ciepłu systemowemu spełnić można dwa podstawowe zadania, składające się na tzw. centralne ogrzewanie. Po pierwsze, ciepło sieciowe może być używane do podgrzewania wody użytkowej dostarczanej do mieszkań, co obejmuje ciepłą wodę do kranów, pryszniców i innych urządzeń. Po drugie, może być zintegrowane z systemem centralnego ogrzewania, dostarczając ciepłą wodę do grzejników.

Najważniejsze elementy systemu ciepłowniczego to:

1. Źródła ciepła systemowego. Zazwyczaj są to elektrociepłownie, elektrownie cieplne lub kotłownie. Energia cieplna jest w nich wytwarzana w różnych procesach: poprzez spalanie paliw kopalnych lub dzięki wykorzystaniu energii ze źródeł odnawialnych – biomasy, słońca lub wiatru. Często produkcja ciepła jednocześnie odbywa się z produkcją energii elektrycznej, co pozwala zmniejszyć zużycie surowców i emisję dwutlenku węgla. Elektrociepłownie budowane były zwykle z dala o centrów miast, by ograniczyć uciążliwości mieszkańcom.
2. Transport ciepła. Ciepło w formie wody lub pary wodnej jest przesyłane do odbiorców za pomocą sieci ciepłowniczej, czyli rur i przyłącz ciepłowniczych. Rury te są skonstruowane tak, aby zminimalizować straty ciepła i umożliwić efektywny przesył do poszczególnych punktów docelowych odbioru ciepła – węzłów cieplnych. Z węzłów ciepło trafia do instalacji centralnego ogrzewania w budynkach.
3. Odbiorcy ciepła. Odbiorcami ciepła jest zwykle większość budynków miejskich – zarówno mieszkania, jak i biura czy zakłady przemysłowe. Wewnętrzne instalacje ciepłownicze oraz węzły ciepłownicze w budynkach umożliwiają równomierne rozprowadzanie ciepła do poszczególnych pomieszczeń, gdzie niezbędna jest gorąca woda użytkowa i ciepłe kaloryfery.

Efektywny system ciepłowniczy miasta ma liczne zalety – są to m.in.:

1. Efektywność energetyczna. Centralne źródło ciepła sieciowego pozwala na zoptymalizowanie procesu wytwarzania ciepła, co z kolei przekłada się na większą efektywność energetyczną w porównaniu do indywidualnych źródeł ogrzewania.
2. Redukcja emisji gazów cieplarnianych. Skoncentrowane wytwarzanie ciepła umożliwia skuteczniejszą kontrolę emisji gazów cieplarnianych, co jest korzystne dla środowiska.
3. Różnorodność źródeł energii. System może integrować różne źródła energii, w tym odnawialne, co przyczynia się do zrównoważonego wykorzystania zasobów energetycznych.

Miejska sieć ciepłownicza w Elblągu

A jak wygląda miejski system ciepłowniczy w Elblągu? Miejska sieć ciepłownicza zarządzana jest przez EPEC, czyli lokalne przedsiębiorstwo ciepłownicze. Liczy prawie 200 km, z czego ok. 160 km należy do elbląskiego przedsiębiorstwa. Sieć rozprowadza ciepło do 2100 węzłów ciepłowniczych, zaopatrując w nie aż 70 proc. budynków w mieście. Ale choć EPEC odpowiada za dostawy ciepła i ciepłej wody w Elblągu, dostarczając ciepło aż 2 tys. klientów, to nie on jest jego głównym producentem ciepła. Aż 80 proc. ciepła pochodzi z Elektrociepłowni Elbląg, systemowego źródła ciepła należącego do spółki Energa Kogeneracja (EKO). To od niej EPEC kupuje większość energii cieplnej, co oznacza, że to Energa ma największy wpływ na ceny tej usługi w mieście.

EPEC jest drugim największym producentem ciepła sieciowego w Elblągu. Wytwarza je w jednej ciepłowni oraz czterech kotłowniach. Wszystkie te obiekty zostały gruntownie zmodernizowane.

Największym systemowym źródłem ciepła EPEC jest Ciepłownia Dojazdowa o nominalnej mocy cieplnej 40 MW, uzyskiwanej dzięki pracy trzech kotłów. Do miejskiego systemu ciepłowniczego trafia maksymalnie 16,6 MW. Od ponad 20 lat obiekt przy ul. Dojazdowej jest równorzędnym z elektrociepłownią źródłem ciepła w trakcie sezonu grzewczego. W trakcie letnich przerw remontowych Elektrowni Elbląg to ona zaopatruje miejską sieć ciepłowniczą. Od czasu przejęcia przez EPEC dokonano w niej wielu ulepszeń m.in. podniesiono efektywność oraz ograniczono emisję szkodliwych dla środowiska substancji. Instalacja jest dostosowana do nowych norm emisyjnych gazów i pyłów. Jeden z kotłów pozwala na współspalanie węgla kamiennego i biomasy.

Oprócz Ciepłowni Dojazdowa EPEC ma cztery mniejsze kotłownie, znajdujące się w budynkach mieszkalnych. One są również elementami systemu ciepłowniczego. Zabezpieczają one dostawy ciepła kilku budynków wielorodzinnych oraz przychodni zdrowia przy ul. Bema w Elblągu.

Poza dystrybucją i produkcją ciepła elbląskie przedsiębiorstwo ciepłownicze świadczy też szereg innych usług pomocniczych – od obsługi i konserwacji węzłów cieplnych oraz instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody, przez wykonawstwo i remonty węzłów jednofunkcyjnych i wielofunkcyjnych, po doradztwo techniczne. Naszą misję najlepiej opisuje hasło – dostarczamy ciepło odpowiedzialnie. Od kilku dekad i dla ponad 2 tys. klientów.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Inntu
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja Biuro prasowe
2025-03-12 | 16:20

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Czy polityka klimatyczno-energetyczna może być przyjazna ludziom? Jak maksymalnie wykorzystać jej społeczne i ekonomiczne korzyści? O tym debatować będą eksperci podczas konferencji
Energetyka Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
2025-02-07 | 06:00

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Zakup energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach jest jednym z czterech projektów Amazon w Polsce, opartym na OZE, które pomagają
Energetyka BCC: Energetyka, podsumowanie roku
2024-12-28 | 12:30

BCC: Energetyka, podsumowanie roku

Transformacja polskiej energetyki przyśpieszyła w 2024 roku  – udział węgla w miksie energetycznym maleje, a odnawialne źródła energii zyskują na znaczeniu. Jednak szybkie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.

Prawo

Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.

Handel

Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.