Komunikaty PR

Jak izolacja może wspierać walkę ze zmianami klimatu?

2020-05-04  |  13:00
Biuro prasowe
Kontakt
Monday PR
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.

Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl

Emisja CO2 z roku na rok osiąga coraz wyższe, rekordowe poziomy. Światowe gospodarki powinny szybko i zdecydowanie podejmować działania hamujące postępujące zmiany klimatyczne. Unia Europejska postawiła sobie za cel, by do 2050 roku osiągnąć neutralność klimatyczną. Jednym z kluczowych sposobów na jej osiągnięcie jest zwiększenie efektywności energetycznej budynków, którą można uzyskać dzięki powszechnej termomodernizacji.

Jednym z kluczowych scenariuszy dojścia do gospodarki nisko- a nawet zeroemisyjnej jest zwiększanie efektywności energetycznej - takie wnioski płyną z raportu Międzynarodowego Zespołu ds. Klimatu (IPCC). Jak pokazują liczby, sektor budownictwa jest odpowiedzialny aż za 36% ogólnego zużycia energii na świecie i 40% w Europie. Budynki są także odpowiedzialne za 36% całościowej emisji CO2. Poprawa efektywności energetycznej powinna być zatem jednym z filarów, które doprowadzą do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i poprawy sytuacji klimatycznej.

W jaki sposób możemy zwiększać efektywność energetyczną w budynkach? Rozwiązaniem jest przeprowadzanie termomodernizacji budynków, czyli kompleksowe izolowanie wszystkich przegród. Jak podaje raport Grupy ROCKWOOL dotyczący zrównoważonego rozwoju, już sama izolacja budynków może zmniejszyć zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i chłodzenia nawet o 70%. Według wyliczeń, niezależnie od tego, czy budynek jest ogrzewany węglem czy gazem, kompleksowa termomodernizacja pozwala także zmniejszyć emisję CO2 nawet do 32% rocznie. 

Jakie korzyści przyniesie izolacja?

Materiały izolacyjne, które cechuje wyjątkowa jakość, trwałość i stabilność, mogą przynieść wiele wymiernych korzyści w walce o czyste powietrze i poprawę efektywności energetycznej. Grupa ROCKWOOL obliczyła, że suma wszystkich sprzedanych przez nią w 2019 roku produktów do izolacji z wełny skalnej pozwoli zaoszczędzić aż 888 terawatogodzin energii grzewczej w całym okresie eksploatacji budynków. To z kolei prowadzi do oszczędności aż 200 milionów ton CO2. To więcej niż całkowita energia wytworzona przez wszystkie panele PV na świecie w 2019 roku.

Izolowanie budynków to szczególnie ważna misja do przeprowadzenia w naszym kraju, w którym większość budynków to wiekowe domy jednorodzinne. – Dzisiaj w Polsce aż 3,6 miliona domów jednorodzinnych, to budynki wybudowane przed 1989 roku. Stanowią one aż 72% wszystkich tego rodzaju budynków w Polsce. W większości przypadków mają one bardzo niską efektywność energetyczną. Nieszczelne okna, całkowity brak lub słaba izolacja ścian zewnętrznych czy poddasza to problemy, które muszą zostać rozwiązane, abyśmy mogli doprowadzić je do stanu jak najmniejszego zużycia energii. To pozwoli nam zwalczyć smog, zaoszczędzić surowce, a właścicielom domów da więcej pieniędzy w portfelu  – mówi Konrad Witczak, ekspert ds. zrównoważonego rozwoju w ROCKWOOL Polska.

Jak podaje raport 6 Paliwo, gdyby udało się kompleksowo ocieplić wszystkie 3,6 mln budynków w Polsce, pozwoliłoby to zaoszczędzić 179 PJ energii. Jest to ekwiwalent 6,4 mln ton węgla kamiennego, czyli ½ ilości węgla zużywanego przez gospodarstwa domowe w Polsce. Jest to także ekwiwalent ok. 5,25 mld gazu ziemnego - to ilość energii, która odpowiada 1/3 całorocznej konsumpcji gazu ziemnego w Polsce. Raport 6 Paliwo wskazuje także, że ogrzewanie budynków pochłania aż 70% energii, którą zużywają polskie gospodarstwa domowe.

Nowe technologie produkcyjne wspierają walkę o klimat

Dużą nadzieję w kwestii zatrzymania zmian klimatycznych przynosi także zastosowywanie coraz wydajniejszych technologii i procesów produkcyjnych. Jednym z flagowych projektów, łączących zaawansowaną technologię z troską o środowisko, jest pilotażowy projekt w zakładzie ROCKWOOL w norweskim Moss. Testowana jest tam innowacyjna, wielkoskalowa technologia topienia elektrycznego, która pomaga zmniejszyć ślad węglowy przy produkcji materiałów budowlanych.

- Będzie to największy na świecie elektryczny piec do topienia, produkujący wełnę skalną, który zmniejszy emisję CO2 o 80% w porównaniu z użyciem konwencjonalnego pieca. Ponadto został on zaprojektowany w taki sposób, by zmniejszać ilość odpadów produkcyjnych trafiających na wysypiska nawet o 95% - mówi Konrad Witczak. Projekt został uhonorowany przez Norwegów nagrodą Business Climate Prize w uznaniu za rozwój technologii i rozwiązań w zakresie podejmowania wyzwań klimatycznych. Pilotaż ten z pewnością dostarczy cennych informacji i ekspertyz dotyczących obniżenia emisji dwutlenku węgla i zmniejszenia śladu węglowego. Projekt ma zostać wdrożony jeszcze w tym roku.

Zmiany klimatu stawiają ambitne wyzwania przed wszystkimi światowymi gospodarkami. Jeżeli chcemy zatrzymać negatywny wpływ działalności człowieka, musimy jak najszybciej wdrażać kompleksowe działania, które zatrzymają zmiany klimatyczne. W Polsce, jednym z głównych problemów gospodarczych i społecznych jest smog i zanieczyszczenie powietrza. Są to skutki niskiej efektywności energetycznej budynków. Kompleksowa termomodernizacja, która zmniejszy zapotrzebowanie na energię w budynkach, zwalczy smog, obniży rachunki za ogrzewanie, wprowadzi zdrowszy mikroklimat i pozwoli przekonać się, jak ekologiczne i zrównoważone rozwiązania, takie jak izolacja z wełny skalnej, poprawiają komfort i bezpieczeństwo życia.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Amazon: W drodze do neutralności klimatycznej – 10 sposobów Biuro prasowe
2024-07-12 | 12:00

Amazon: W drodze do neutralności klimatycznej – 10 sposobów

Wykorzystywanie bezemisyjnych źródeł energii w całej działalności, obniżenie całkowitego śladu węglowego oraz poziomu emisji dwutlenku węgla, a także wyeliminowanie
Energetyka Endress+Hauser uruchomił laboratorium wzorcujące w Polsce
2024-07-12 | 11:00

Endress+Hauser uruchomił laboratorium wzorcujące w Polsce

Polski oddział Endress+Hauser rozszerzył swoją ofertę o działalność nowego laboratorium wzorcującego. Na podstawie posiadanej przez firmę akredytacji PCA nr AP 200 będą tam
Energetyka Rosnące ceny gazu – jak się przed nimi uchronić?
2024-07-08 | 10:25

Rosnące ceny gazu – jak się przed nimi uchronić?

Od początku lipca zostały wprowadzone podwyżki cen gazu. Oznacza to, że w drugiej połowie 2024 r. rachunki konsumentów wzrosną nawet o 50-60% w porównaniu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.