Komunikaty PR

Jak monitorowanie zużycia energii może pomóc w raportowaniu ESG

2024-03-21  |  12:00

Zgodnie z dyrektywą unijną zagadnienia ESG najpierw zaraportują największe podmioty, a pod lupę jako pierwszy idzie bieżący 2024 rok. W kolejnych latach obowiązek ten ma dotyczyć też mniejszych przedsiębiorstw, w Polsce docelowo w sumie ponad 3 tysięcy. W środowisku biznesowym rośnie zainteresowanie usprawnieniami pomocnymi w tym nowym i niełatwym procesie. Jednym z rozwiązań jest wykorzystanie nowoczesnych technologii zbierania danych.

Szczególne wyzwania związane z tematyką ESG dotyczą przemysłu przetwórczego. Dla energochłonnych przedsiębiorstw automatyzacja procesów technologicznych nabiera coraz większego znaczenia, a monitorowanie zużycia energii odgrywa kluczową rolę w budowaniu strategii ESG oraz wypełnianiu założeń zrównoważonego rozwoju. Rzecz jest istotna nie tylko w sferze biznesowej. Raportowanie niefinansowe staje się ściśle regulowanym obowiązkiem, a także ważnym elementem wizerunku.

Raport niefinansowy, ale liczbowy

Obowiązująca unijna dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) rozszerza obowiązki raportowania ESG przez firmy. Obecnie takie raporty muszą publikować spółki giełdowe, zatrudniające ponad 500 osób i spełniające jedno z dwóch kryteriów finansowych: suma bilansowa powyżej 85 mln zł (20 mln euro) lub przychody netto powyżej 170 mln zł (40 mln euro).

W 2026 roku do raportowania będą zobowiązane także duże przedsiębiorstwa spełniające 2 z 3 kryteriów: zatrudnienie ponad 250 pracowników, suma bilansowa przekraczająca 20 mln euro, przychody netto ponad 40 mln euro. Rok później raportowanie obejmie również małe i średnie spółki giełdowe. Przedsiębiorstwo musi nie tylko komunikować działania mające pozytywny wpływ na środowisko, społeczność czy ład korporacyjny, ale również przedstawić udokumentowane dane liczbowe przedstawiające realny efekt podjętych inicjatyw.

Raport ESG nową wizytówką

Troska o środowisko staje się nieodłącznym elementem działań biznesowych. Już co piąta firma na świecie (22%) deklaruje, że do 2030 r. będzie neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla [Źródło: raport „Top-down ESG implementation worldwide”, Statista, 2023]. Na tych zmianach korzystają zarówno przedsiębiorstwa, jak i ich otoczenie. Przedsiębiorstwa, które aktywnie angażują się w działania ESG i potrafią dobrze je zaraportować, są odbierane jako etyczne i nowoczesne. To atut, który  w przyszłości będzie miał istotny wpływ na zainteresowanie potencjalnych inwestorów oraz na ocenę przedsiębiorstwa na rynkach finansowych.

Ponad połowa (52%) inwestorów funduszy private equity uczestniczących w badaniu Deloitte dostrzega potencjał czynników ESG do zwiększania wartości inwestycji. Co czwarty respondent (24%) uznaje z kolei, że czynniki ESG to element strategii ograniczania ryzyka, która może zaprocentować w przyszłości [Źródło: raport z badania Private Equity Confidence Survey, Delloite, 2023]. W tym kontekście optymalizacja energetyczna staje się kluczowym elementem rozwoju przedsiębiorstwa.

System EMS na pomoc raportowi ESG

– Oceniać i poprawiać możemy tylko to, co mierzymy i do czego przykładamy kryteria liczbowe. Stąd też rola systemów monitorowania energii jako jednego z elementów stanowiących podstawę planowania jakichkolwiek działań w tym obszarze. Metodyka analizy efektywności energetycznej opisana jest w normach EN-ISO PN-EN ISO 50001 oraz przede wszystkim EN ISO 50006. Ta druga daje również podpowiedzi operatorom instalacji, jakie Współczynniki Efektywności Energetycznej (ang. EnPI’s) mogą być miarą oceny skuteczności modernizacji gospodarki energetycznej przedsiębiorstwa. Naszym zadaniem jako dostawcy systemów EMS jest zaproponowanie rozwiązania technicznego zapewniającego prawidłowe wyliczenie i sposób raportowania tych parametrów w postaci uzgodnionej z użytkownikiem – podkreśla Janusz Zajączkowski, ekspert z Endress+Hauser Polska specjalizującej się w automatyzacji procesów technologicznych.

EMS śledzi zużycie energii i umożliwia identyfikację obszarów do oszczędności, co jest cenne również przy przygotowywaniu raportów ESG, szczególnie w aspekcie środowiskowym. Dzięki systemowi Endress+Hauser możliwe jest stworzenie planu optymalizacji energetycznej, jego skuteczne wdrożenie, a co najważniejsze udokumentowanie. Dzięki temu firmy mogą rzetelnie i wiarygodnie raportować wyniki swoich działań związanych z aspektami środowiskowymi.

– Raportowanie ESG jest samo w sobie obszarem miękkim, dającym z jednej strony dużą elastyczność firmie raportującej co wyboru obszarów wdrażanych w tym celu aktywności, ale z drugiej strony też szerokie pole do dyskusji co do ich oceny przez instytucję prowadzącą audyt w tej sprawie. Jest to pewna oczywista przypadłość wszystkich działań prowadzonych w sferze społecznej. Kierując aktywność w kierunku optymalizacji energetycznej, operator obiektu ma gwarancję uzyskania niepodważalnych argumentów i mierzalnych kryteriów prawidłowości i skuteczności swoich działań. Wszelkie usprawnienia w tej dziedzinie są bezdyskusyjną korzyścią przedsiębiorstwa – dodaje Janusz Zajączkowski. Ten cel wiąże się z wymogiem coraz większej elastyczności w zakresie integracji systemów wizualizacji  i raportowania wyników daleko wykraczającej poza ekrany udostępniane tradycyjnie operatorom  instalacji technologicznych. Tu widzimy naszą mocną stronę, gdyż od początku zakładamy integrację naszych systemów z rozwiązaniami chmurowymi dostępnymi dla uprawnionych osób w dowolnym czasie i miejscu.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Neo Energy Group nabywa kolejne projekty biogazowe i stawia na ich rozwój. Biuro prasowe
2024-08-21 | 11:00

Neo Energy Group nabywa kolejne projekty biogazowe i stawia na ich rozwój.

Neo Energy Group (NEG) rozbudowuje portfolio i zwiększa obecność swoich zielonych projektów na energetycznej mapie Polski. Będąca częścią Grupy spółka Neo Bio Energy (NBE)
Energetyka SICK i Endress+Hauser podpisują strategiczne partnerstwo
2024-08-20 | 16:00

SICK i Endress+Hauser podpisują strategiczne partnerstwo

Firmy połączą swoje siły w automatyce procesów na przełomie roku i utworzą wspólną spółkę. Niemiecka firma SICK, ceniony dostawca zaawansowanych systemów
Energetyka Moduły Trinasolar Vertex N 720W z degradacją 1,6% w teście UV300
2024-08-19 | 14:17

Moduły Trinasolar Vertex N 720W z degradacją 1,6% w teście UV300

Test obejmuje 300 kWh/m² promieniowania UV frontalnego i jest 20 razy bardziej rygorystyczny niż podstawowy standard UV IEC.  Trinasolar, globalny lider sektora inteligentnych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

ePłatności z wykorzystaniem portfeli cyfrowych będą już wkrótce dostępne w mObywatelu. Do pilotażu usługi dołączy więcej urzędów

Ponad 50 gmin korzystających z ePłatności w mObywatelu i 82 tys. zrealizowanych transakcji – to dotychczasowy efekt pilotażu tej usługi prowadzonego od ubiegłego roku. Mieszkańcy uczestniczących w nim gmin mogą przez aplikację i portal płacić m.in. podatek od nieruchomości czy podatek rolny albo uiszczać opłaty za śmieci. Do opcji opłacania zobowiązań administracyjnych wkrótce dojdą także płatności z inicjatywy użytkownika, czyli np. opłaty skarbowe ponoszone przy okazji załatwiania różnych spraw urzędowych. Trwają także prace nad wdrożeniem kolejnych metod płatności – do BLIK-a właśnie dołączyły karty płatnicze, a następne będą cyfrowe portfele, czyli Google Pay i Apple Pay.

Ochrona środowiska

Kosmiczne śmieci są coraz większym problemem. Ich obecność na orbicie generuje znaczne koszty

Liczba kosmicznych odpadów stale rośnie. Ich źródłem są obiekty, które zostały wysłane w kosmos, zakończyły misję lub uległy rozpadowi. Krążące w przestrzeni kosmicznej fragmenty tych obiektów stwarzają ryzyko kolizji z tymi, które są obecnie eksploatowane. Unikanie takich zdarzeń wiąże się z koniecznością ponoszenia wydatków na monitoring zagrożeń czy zwiększeniem zużycia paliwa poprzez obieranie niekolizyjnych kursów. Jednym ze sposobów na zmniejszenie tego problemu jest wydłużenie eksploatacji obiektów poprzez ich tankowanie na orbicie. Polacy pracują nad taką technologią.

Ochrona środowiska

Beton z alg czy szkło fotowoltaiczne. Ekologiczne innowacje zmieniają sektor budowlany

Sektor budynków i budownictwa jest największym emitentem gazów cieplarnianych, odpowiadając za 37 proc. globalnych emisji – wynika z danych ONZ. Tradycyjne materiały budowlane, takie jak beton czy cegły, są stopniowo udoskonalane, aby jak najlepiej odpowiadać na wyzwania środowiskowe. – Większość producentów, szczególnie tych dużych, skupia się na tym, aby obniżać koszty ekologiczne produkcji materiałów, tak żeby konsumenci otrzymywali produkt bardziej zrównoważony – ocenia Tomasz Bojęć, partner zarządzający w ThinkCo. Z drugiej strony na rynek wchodzą innowacje, które stosowane w większej skali będą stopniowo zazieleniać budownictwo.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.