Jak samorządy mogą skorzystać z technologii wodorowych? Konferencja H2MIXER
Wodór to bezemisyjne źródło energii i fundament gospodarki przyszłości. Pozwala on efektywnie łączyć sektory takie jak rozproszona energetyka odnawialna, lokalne ciepłownictwo, transport czy zielona chemia. Dla samorządów oznacza to możliwość wprowadzenia rozwiązań sprzyjających środowisku, dla firm – szansę na udział w innowacyjnym rynku, a dla społeczeństwa – nadzieję na czystsze i bardziej bezpieczne środowisko. Jak zacząć swoją przygodę z wodorem? Czy to się może opłacić? Co ma wspólnego wodór, klastry energii i rachunki za prąd? Między innymi o tych zagadnieniach rozmawiać będą eksperci z Polski i zagranicy 19 listopada br. podczas H2MIXER w Zielonej Górze.
H2MIXER to międzynarodowe spotkanie networkingowe dla przedstawicieli administracji publicznej, biznesu, nauki oraz społeczeństwa zainteresowanych rozwojem energetyki i gospodarki wodorowej opartej na odnawialnych źródłach energii. Organizatorem wydarzenia jest Lubuskie Stowarzyszenie Wodoru i Biometanu, które do współpracy zaprosiło również Dolnośląską Dolinę Wodorową, firmę doradczą Bosetti&Stokłosa Consulting oraz Confindustria Polonia, stowarzyszenie wspierające włoskich przedsiębiorców działających w Polsce.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński, Ambasada Włoch w Warszawie, Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAiH), Łużycka Szkoła Wyższa oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny.
Program konferencji H2MIXER 2024 opracowano z myślą o potrzebach samorządów i polskich firm zainteresowanych projektami związanymi z wodorem i zrównoważoną energetyką. W agendzie zaplanowano panele dyskusyjne, w których zaproszeni goście porozmawiają o doświadczeniach samorządów, firm i przedstawicieli nauki w przygotowaniu projektów, pozyskiwaniu finansowania oraz budowie i eksploatacji instalacji przemysłowych. Uczestnicy będą mogli także zapoznać się z technologicznymi propozycjami włoskich firm, doświadczeniami branży i dobrymi praktykami dotyczącymi współprac partnerskich z miastami i spółkami komunalnymi w Polsce.
– Wśród uczestników znajdą się przedstawiciele polskich i europejskich instytucji, włoskie firmy technologiczne oraz podmioty publiczne wspierające inwestycje w sektor wodorowy. H2MIXER jest więc niepowtarzalną okazją do poznania najlepszych światowych praktyk, nowoczesnych technologii oraz potencjalnych partnerów biznesowych, a także do zdobycia wiedzy o liniach wsparcia publicznego dla projektów wodorowych – zachęca do udziału w konferencji Michał Koseła, prezes zarządu Lubuskiego Stowarzyszenia Wodoru i Biometanu H2OZE.
Nawiązywaniu nowych kontaktów biznesowych i wymianie doświadczeń sprzyjać będą zaplanowane w agendzie sesje networkingowe typu Business Mixer. Odbędą się one w dwóch formach:
-
rotacyjnych spotkań – to krótkie dynamiczne sesje z innymi uczestnikami podobnych do modelu speed dating, podczas których każdy uczestnik będzie miał kilka minut na prezentacje swojej firmy.
-
spotkań 1:1 – uczestnicy będą mieć możliwość odbycia indywidualnych, dedykowanych spotkań z wybranymi OEM. Ta forma daje więcej czasu na omówienie szczegółów współpracy.
– Współpraca to słowo klucz, jeśli chodzi o branżę wodorową w naszym kraju. Doskonale widzimy to na co dzień, realizując projekty z licznymi partnerami w Dolnośląskiej Dolinie Wodorowej. Mamy nadzieję, że konferencja w Zielonej Górze umożliwi uczestnikom rynku wodorowego nawiązywanie nowych kontaktów, pozyskiwanie partnerów, czerpanie inspiracji do tworzenia rozwiązań, które mogą realnie wpływać na wykorzystanie potencjału wodoru m.in. w energetyce lub jako alternatywnego paliwa w transporcie czy jako wsparcie dla dekarbonizacji przemysłu – mówi Radosław Żydok, wiceprezes Stowarzyszenia Dolnośląska Dolina Wodorowa.
Polska, będąc jednym z czołowych producentów wodoru w Unii Europejskiej, ma ogromny potencjał, który może zostać w pełni wykorzystany dzięki współpracy różnych środowisk i wsparciu ze strony europejskich partnerów. Konferencja w Zielonej Górze 19 listopada 2024 będzie świetną okazją, by ten potencjał jeszcze rozwinąć.
Partnerem strategicznym międzynarodowej konferencji H2Mixer jest Gmina Iłowa, natomiast patronem merytorycznym – Bank Gospodarstwa Krajowego. Konferencje wspierają również partnerzy: Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego, Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej, Włoskie Stowarzyszenie Wodorowe H2IT oraz Agencja Rozwoju Regionalnego S.A w Zielonej Górze.
Wydarzenie odbędzie się 19 listopada 2024, o godzinie 9:15 w Parku Technologii Kosmicznych w Zielonej Górze. Więcej informacji i szczegóły rejestracji dostępne są na stronie: www.h2mixer.pl.

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Finansowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego wspiera rozwój OZE czy infrastruktury drogowej. Wśród nowych priorytetów bezpieczeństwo i obronność
Od momentu przystąpienia do UE polska gospodarka urosła dwukrotnie – skumulowany wzrost PKB wyniósł 99 proc., a połowa wzrostu wynikała z członkostwa w UE. Duża w tym zasługa Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który od 2004 roku przekazał w Polsce 100 mld euro w finansowanie projektów związanych m.in. z efektywnością energetyczną, OZE czy zrównoważonym rozwojem miast. EBI zwiększa też inwestycje w obronność i bezpieczeństwo – w 2024 roku bank zainwestował 300 mln euro w pierwszy polski program satelitarny.
Polityka
Duży udział własności państwowej negatywnie wyróżnia Polskę na tle Europy. Większość Polaków za ograniczeniem wpływu polityków na gospodarkę

Polska negatywnie wyróżnia się na tle krajów UE i OECD pod względem własności państwowej. Państwo kontroluje nie tylko duże, kluczowe dla gospodarki przedsiębiorstwa, lecz również graczy w mniej znaczących sektorach, jak słodycze czy armatura. Zdaniem przedstawicieli FOR „zatruwa” to zarówno gospodarkę, jak i politykę. W badaniach organizacji Polacy wypowiedzieli się proprywatyzacyjnie, choć w przypadku pytań o prywatyzacje dużych firm już nie byli tak zdecydowani.
Transport
Polska jednym z największych rynków aut używanych na świecie. Dwie trzecie kierowców planuje zakup z drugiej ręki

66 proc. konsumentów, którzy w ciągu najbliższych trzech lat chcą zmienić samochód, deklaruje zakup z drugiej ręki – wynika z badania autoDNA. W Polsce na jedno auto nowe, z salonu, przypada pięć używanych. Chociaż rynek wtórny się stopniowo profesjonalizuje, wciąż liczne są nieprawidłowości i próby oszukania kupującego. 81 proc. kupujących deklaruje, że weryfikuje stan auta przed zakupem, ale często jest to bardzo pobieżny proces.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.