Kolejna stacja 110/15kV w warszawskiej sieci Stoen Operator
Zgodnie z planami inwestycyjnymi przyjętymi na 2023 rok Stoen Operator, dostawca energii elektrycznej do ponad miliona klientów w Warszawie i okolicach, uruchamia stację RPZ Krakowska na napięciu 110kV.
Dzięki nakładom w wysokości ponad 500 mln zł przeznaczonym na tegoroczne inwestycje energetyczne możemy z sukcesem realizować naszą strategię rozwoju sieci i infrastruktury dystrybucyjnej Warszawy – mówi Leszek Bitner, Dyrektor Pionu Zarządzania Majątkiem Sieciowym w Stoen Operator.
Realizowane plany inwestycyjne spółki zakładały m.in. intensywne prace w obszarze budowy nowych linii dystrybucyjnych wysokiego napięcia na terenie stolicy i okolic. W ramach tych działań Stoen Operator włącza do sieci 110kV kolejny obiekt RPZ, zlokalizowany przy ul. Krakowskiej.
Uruchomienie stacji RPZ Krakowska na napięciu 110 kV jest następnym etapem dużego, kompleksowego zadania poprawy zasilania południowo-zachodniej części Warszawy – tłumaczy Leszek Bitner. Aby zrealizować to założenie budujemy m. in. ciąg liniowych EC Siekierki – GPZ Mory za pomocą linii kablowej 110kV o dużej przepustowości. Obecny etap polega na połączeniu stacji RPZ Wiktoryn z RPZ Krakowska dwutorową linią WN o długości ok. 4 km. Tym samym zasilana z sieci wysokiego napięcia stacja RPZ Krakowska tworzy potencjał dla poprawy parametrów oraz zwiększenia dostawy energii elektrycznej dla odbiorców Stoen Operator na tym obszarze.
Potrzeby energetyczne Warszawy
Unijna i krajowa polityka klimatyczna konfrontuje polskie miasta z wyzwaniem związanym nie tylko ze zwiększonym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, ale także z dekarbonizacją i rozwojem OZE. Wiele ze zmian w tym sektorze wymuszają sami konsumenci energii elektrycznej, ale stołeczny OSD musi także swoimi planami wybiegać w przyszłość.
Warszawski węzeł energetyczny będzie się rozbudowywał, dlatego bilans dostaw do sieci powinien ulegać zmianie. Szczytowe zapotrzebowanie sieci stolicy stale rośnie i według prognoz do 2030 roku ulegnie niemal podwojeniu. Wynika to z intensywnego rozwoju miasta i gmin ościennych, rozbudowujących się centrów logistyki i przetwarzania danych, a także zyskujących na popularności obszarach eMobility i pomp ciepła – zauważa Leszek Bitner.
Rosnący popyt na energię elektryczną w Warszawie stawia Stoen Operator wobec potrzeby intensyfikacji działań inwestycyjnych i realizacji kolejnych projektów w zakresie rozwoju sieci dystrybucyjnej spółki. Stołeczny OSD konsekwentnie wdraża zaplanowane projekty i wykorzystuje w nich najnowsze technologie, dzięki którym będzie mógł sprostać wyzwaniom przyszłych odbiorców energii elektrycznej.

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.