Komunikaty PR

Kolejne budynki zyskają własne węzły cieplne. EPEC likwiduje stację grupową

2023-11-29  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt
Alina Geniusz-Siuchnińska
Inntu

ul. Traugutta 115C
80-226 Gdańsk
alina.geniusz|inntu.pl| |alina.geniusz|inntu.pl
531 150 022
www.inntu.pl

Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej realizuje kolejny etap modernizacji systemu ciepłowniczego. Prace obejmują likwidację stacji grupowej przy ul. Barona 2a w Elblągu oraz zasilanej z niej sieci kanałowej wraz z wybudowaniem nowego fragmentu sieci.  

Zadanie obejmowało likwidację stacji grupowej zlokalizowanej przy u. Baron 2a. W miejsce likwidowanej stacji EPEC wybudował siedem indywidulnych węzłów cieplnych. Są one w pełni zautomatyzowane oraz monitorowane ze względu na parametry pracy. Powstał również jeden węzeł indywidulany na potrzeby użytkowe. Wszystkie węzły stanowią własność przedsiębiorstwa. 

Dodatkowo spółka wybudowała nową sieć wysokoparametrową w technologii rur preizolowanych wraz z przyłączami o łącznej długości 391,2 m. Dzięki temu stara sieć kanałowa, która przed modernizacją dostarczała ciepło i ciepłą wodę ze zlikwidowanej stacji do budynków, została wyłączona z ruchu i częściowo zlikwidowana.  

- Likwidacja stacji grupowych pozwoli na redukcję znacznych strat na przesyle ciepła i ciepłej wody do siedmiu budynków przy ulicy Barona - mówi Bartosz Knapiński, p.o. Szefa Wydziału Wykonawstwa i Remontów w EPEC. - Ponadto każdy z budynków będzie posiadał własny węzeł cieplny, co pozwoli na możliwość indywidualnej regulacji parametrów dostawy ciepła, zwiększenie niezawodności dostaw oraz precyzyjnego i niezależnego rozliczenia zużycia ciepła i ciepłej wody dla poszczególnych budynków. 

W ramach prac elbląska spółka dodatkowo odnowiła pomieszczenia, w których powstały węzły cieplne i usunęła częściowo stare rurociągi w niektórych piwnicach lokatorskich. Pracownicy EPEC odnowili lub odtworzyli wszystkie uszkodzone lub naruszone wskutek prowadzonej inwestycji elementy infrastruktury tj. chodniki, trawniki, zieleńce, ogrodzenia, części parkingów. 

Mniej stacji grupowych to mniej strat na przesyle ciepła  

Sieć ciepłownicza oraz współpracujące z nią instalacje odbiorcze stanowią system ciepłowniczy. Jedną z jego części są stacje grupowe, czyli węzły cieplne, które poprzez czteroprzewodową sieć niskoparametrową (osiedlową) zasilają kilka lub kilkanaście budynków. 

Stacje grupowe zastąpione zostaną indywidualnymi węzłami cieplnymi w poszczególnych budynkach, a ciepło doprowadzane będzie wysokoparametrową dwuprzewodową siecią preizolowaną. Dzięki temu straty ciepła na przesyle będą sukcesywnie obniżane. 

Sieć ciepłownicza w Elblągu 

Na system ciepłowniczy w Elblągu składa się kilka elementów: źródła ciepła, sieci ciepłownicze, indywidulane węzły cieplne w budynkach, węzły grupowe i zasilane z nich rozdzielnie cieplne oraz instalacje wewnętrzne centralnego ogrzewania w podłączonych budynkach. Zasilany jest on z dwóch źródeł ciepła: własnej Ciepłowni Dojazdowa oraz Elektrociepłowni Energa Kogeneracja. Zasilanie miasta w ciepło odbywa się poprzez dwie główne sieci magistralne: Północ i Wschód. 

Sieć ciepłownicza Elbląga to blisko 200 km rurociągów oraz ponad 2000 węzłów ciepłowniczych ze zdalnym odczytem zużycia. 56% sieci to sieć preizolowana pozwalająca zapobiegać nadmiernym stratom ciepła sieciowego. 

W ciągu ostatnich 8 lat przedsiębiorstwo zainwestowało ponad 109 mln zł w modernizację i rozwój sieci, pozyskując na ten cel 20,5 mln złotych ze środków unijnych.   

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Ceramika Podkarpacka wykorzysta w produkcji energię ze słońca Biuro prasowe
2024-02-28 | 15:00

Ceramika Podkarpacka wykorzysta w produkcji energię ze słońca

Według badania Skaner MŚP, prowadzonego dla BIG InfoMonitor, wysokie ceny energii stanowią największe wyzwanie dla przedstawicieli branży produkcyjnej. Odpowiedzią na nie i sposobem na
Energetyka Razem dla zrównoważonej mobilności: Współpraca e2V i Ekoen
2024-02-28 | 01:00

Razem dla zrównoważonej mobilności: Współpraca e2V i Ekoen

e2V/Ekovoltis, spółka obrotu zieloną energią, zawarła strategiczną umowę z Ekoen, polskim operatorem ultraszybkich hubów ładowania dla samochodów elektrycznych.
Energetyka Lena Lighting z certyfikatem Polskich Kolei Państwowych
2024-02-27 | 15:00

Lena Lighting z certyfikatem Polskich Kolei Państwowych

Lampy Lena Lighting – Tiara LED - otrzymały certyfikację Polskich Kolei Państwowych w zakresie innowacyjności, bezpieczeństwa eksploatacji oraz wymagań technicznych objętych normą

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Farmacja

Polska odstaje od innych państw UE w leczeniu raka prostaty. Od kwietnia br. z programu lekowego mogą wypaść kolejne nowoczesne terapie [DEPESZA]

W Polsce każdego roku rak prostaty diagnozowany jest u 18 tys. mężczyzn. Średnio 25 proc. z nich w momencie rozpoznania ma już przerzuty, a nowotwór jest w stadium zaawansowanym. Tacy pacjenci nie kwalifikują się do leczenia chirurgicznego. Jedyną opcją są dla nich nowoczesne leki, dzięki którym rak może się zamienić w chorobę przewlekłą, a nie śmiertelną. W Polsce dostęp do takich terapii w ostatnich dwóch–trzech latach znacznie się poprawił, ale organizacje pacjenckie obawiają się, że od kwietnia br. z programu lekowego mogą wypaść dwa nowoczesne leki, co ograniczy im możliwości leczenia. Podkreślają też, że w naszym kraju konieczne jest ułatwienie dostępu do badań i wizyt u urologa, aby móc diagnozować raka prostaty na jak najwcześniejszym etapie.

Transport

Brak przepisów i odpowiedniej infrastruktury wstrzymuje rozwój autonomicznych pojazdów. Hamulcem są także obawy o bezpieczeństwo

Cyberzagrożenia, błędy w oprogramowaniu i konieczność dopasowania infrastruktury drogowej – to część barier, które stoją w tej chwili na drodze do rozwoju autonomicznego transportu. Jednak eksperci wskazują, że najistotniejsze są regulacje, które nie nadążają za rozwojem technologii. Obecnie część przepisów ruchu drogowego blokuje testowanie najnowocześniejszych systemów wspierających kierowców. Znowelizowanie prawa w tym obszarze resort infrastruktury zaplanował na I kwartał 2025 roku. Kolejnym wyzwaniem będzie przekonanie użytkowników do autonomicznego transportu.

Edukacja

Wpływ robotyzacji na rynek pracy będzie bardziej widoczny w ciągu dekady. To dobry czas na zaplanowanie zmian w systemie edukacji i zabezpieczenia społecznego

O automatyzacji i robotyzacji wiele mówi się w kontekście rynku pracy i zastępowania ludzi na niektórych stanowiskach, jednak obawy, że doprowadzą one do zapaści na rynku pracy i bezrobocia, wydają się przesadzone. Zdaniem ekspertów roboty częściowo odpowiedzą na problem niedoborów na rynku pracy związanych m.in. ze starzeniem się społeczeństwa, a ponadto wygenerują popyt na wiele nowych stanowisk. Pozytywne skutki automatyzacji są o tyle możliwe, że jest jeszcze sporo czasu, żeby przygotować się do zmian. Powinny one obejmować m.in. kwestie podnoszenia kompetencji cyfrowych i zabezpieczenia społecznego.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.