Kolejny raz Stoen Operator wspiera ukraiński sektor energetyczny
Od dwóch lat nie ustają rosyjskie ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną. Stoen Operator realizuje kolejną formę pomocy i wspiera ukraińskich operatorów sieci elektroenergetycznych specjalistycznym sprzętem do odbudowy sieci.
Działania pomocowe polskich operatorów sieci elektroenergetycznych dla sektora energetycznego Ukrainy w ramach Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE), we współpracy z Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, rozpoczęły się już w marcu 2022 roku.
Warszawski OSD przekazał do tej pory nieodpłatnie materiały do odbudowy elektroenergetycznych sieci dystrybucyjnych oraz agregaty prądotwórcze potrzebne lokalnym społecznościom. Wśród darów dostarczonych do operatorów Ukrainy znalazły się m.in. przewody linii napowietrznych, osprzęt kablowy, agregaty prądotwórcze oraz aparaty łączeniowe wysokiego napięcia.
Teraz, w lutym 2024 roku, Stoen Operator przekazuje nieodpłatnie dwa samochody marki Ford Transit przystosowane do napraw sieci. Posłużą one pracownikom Ukrenergo, operatora sieci przesyłowej najwyższych napięć Ukrainy.
- W 2023 roku Prezes Ukrenergo Wolodymyr Kudrytski zwrócił się z apelem do operatorów sieci elektroenergetycznych w Europie o przekazanie specjalistycznych samochodów do transportu i napraw elementów sieci elektroenergetycznych, aby przyspieszyć usuwanie awarii wywołanych rosyjskimi atakami – wyjaśnia Robert Stelmaszczyk, prezes Stoen Operator. - Wówczas zadeklarowaliśmy pomoc i teraz ją realizujemy. Ma to znaczenie ze względu na wydłużone terminy dostaw nowych samochodów tego typu.

PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.