Komunikaty PR

Kontrole pomp ciepła: sprawdzą parametry i czy są produkowane w Polsce

2024-01-17  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
JBG HT - polskie pompy ciepła
JBG-2 Sp. z o.o.

ul. Gajowa 5
43-254 Warszowice
info|jbght.com| |info|jbght.com
32 720 41 48
www.jbght.com

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚ) zdementował rozpowszechniane w dużej liczbie fałszywe informacje na temat kontroli pomp ciepła w domach użytkowników. Urzędnicy jednak zapowiedzieli dokładne przyjrzenie się parametrom jakościowym pomp ciepła podawanym w kartach energetycznych i innych dokumentach przez producentów oraz importerów tych urządzeń. Rozwiązaniem dającym klientowi gwarancję jakości jest wybór sprawdzonego sprzętu, wyprodukowanego w Polsce i przebadanego przez certyfikowane laboratoria.

Pod koniec ubiegłego roku serwisy branżowe, a także ogólnopolskie portale zalały artykuły z clickbaitowymi tytułami typu „Przygotuj się na kontrole pomp ciepła”, „Rząd weźmie się za użytkowników pomp ciepła”, „Ruszają masowe kontrole pomp ciepła w domach” itp. Na użytkowników posiadających te urządzenia grzewcze padł blady strach. Chodziło o powielaną w mediach informację, jakoby NFOŚ miał przeprowadzać kontrole zainstalowanych w domach pomp ciepła i w niektórych wypadkach nawet odbierać przyznane na te urządzenia dotacje w ramach programu Czyste Powietrze.

Urzędnicy zdementowali nieprawdziwe informacje, podając, że nie prowadzą takich kontroli, a weryfikacji może zostać poddana cała inwestycja pod kątem realizacji jej zgodnie z umową o dofinansowanie, w tym czy dofinansowane urządzenia są zainstalowane w budynku i czy spełniają wymogi programu.

Uderzenie w nieuczciwych importerów i dostawców pomp ciepła

Swoje działania w ramach weryfikacji jakości pomp ciepła zapowiedział Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), który poinformował o kilkudziesięciu skargach w 2023 roku na firmy sprzedające i montujące pompy ciepła. Klienci skarżyli się przede wszystkim na niezgodność parametrów urządzeń z deklaracjami importera czy producenta. Większość interwencji dotyczyła sprzętów sprowadzanych z Azji, a także tych, które sprzedawane są jako polskie, ale w rzeczywistości produkowane są w Chinach i sprowadzane do Polski na dużą skalę.

Wprowadzanie w błąd klienta to główny zarzut kierowany w stronę nieuczciwych importerów. Bardzo często pompy ciepła, które reklamowane są jako energooszczędne, posiadające klasę A+++ / A+++ z ekonomią nie mają nic wspólnego. UOKiK zapowiedział szczegółowe kontrole, ale tylko i wyłącznie wśród firm zajmujących się importem i sprzedażą pomp ciepła. Urzędnicy mają porównać informacje o parametrach pomp ciepła z rzeczywistą jakością i wydajnością tych urządzeń.

Uszczelnienie listy ZUM Czyste Powietrze jeszcze w styczniu 2024?

NFOŚ poinformował także o pracach nad zamknięciem listy zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), m.in. w zakresie pomp ciepła. Urzędnicy zapowiedzieli system weryfikacji pomp ciepła. Po jego wprowadzeniu zakup i montaż z dofinansowaniem z programu Czyste Powietrze będzie znacznie bezpieczniejszy, ponieważ beneficjenci będą wybierać tylko spośród urządzeń wpisanych na listę ZUM, a ich jakość będzie potwierdzona badaniami przeprowadzonymi w akredytowanym laboratorium.

Urzędnicy przyznają, że nawet połowa pomp ciepła w Polsce może nie przejść pozytywnej oceny jakościowej w związku z innymi niż rzeczywiste parametrami deklarowanymi przez producenta/importera. Obecnie tylko nieliczne pompy ciepła na polskim rynku posiadają potwierdzone parametry techniczne przez akredytowane laboratoria Unii Europejskiej. Trwają intensywne konsultacje mające na celu wypracowanie rozwiązań, by dotacje w rządowych programach przyznawano tylko i wyłącznie na urządzenia spełniające najwyższe parametry jakościowe, potwierdzone niezależnymi badaniami

Chińska produkcja masowa kontra polscy producenci pomp ciepła

Masowa produkcja chińska, a także nieuczciwe praktyki niektórych firm, sprowadzających azjatycki sprzęt i sprzedających go jako „polski” zaniepokoiły urzędników. Jednocześnie producenci polskich pomp ciepła zaczęli wyraźnie podkreślać, że ich sprzęty przeszły badania w certyfikowanych laboratoriach. Przykładem jest JBG-2 – polski producent pomp ciepła, posiadający dwa nowoczesne zakłady produkcyjne na Śląsku.

Firma JBG-2 czerpie z ponad 30-letniego doświadczenia w produkcji profesjonalnych urządzeń chłodniczych dla handlu i gastronomii, a od kilku lat prężnie rozwija markę polskich pomp ciepła JBG HT. Urządzenia produkowane przez JBG-2 przeszły badania w certyfikowanych laboratoriach, m.in. w niemieckim HLK Uni Stuttgart czy Strojírenský zkušební ústav w czeskim Brnie.

Certyfikowane pompy ciepła z Polski

Przeprowadzone audyty i badania wykazały, że pompy ciepła JBG HT są w ścisłej czołówce urządzeń, jeśli chodzi o energooszczędność. W obu temperaturach zasilania, zarówno 35, jak i 55 st. C, pompy ciepła JBG HT posiadają klasę energetyczną A+++. Dodatkowo potwierdzeniem polskiej produkcji i zgodności z najwyższymi europejskimi standardami było otrzymanie przez JBG HT certyfikatu KEYMARK. Warto podkreślić, że JBG-2 jest jedyną firmą, która oferuje inwerterową pompę ciepła na propan produkowaną w Polsce z certyfikatem Keymark.

Pompy ciepła JBG HT znajdują się też na listach: polskiej – ZUM Czyste Powietrze oraz niemieckiej BAFA. Dzięki obecności w tych zestawieniach klient wybierający polską pompę ciepła JBG HT ma pewność, że wybiera produkt najwyższej jakości i może otrzymać większe kwoty dotacji z rządowych programów wsparcia.

Polski producent to również fabryczny serwis, co daje klientowi jeszcze większą pewność, że urządzenie przez niego użytkowane jest najwyższej jakości i będzie efektywnie działać przez lata. Nie zawsze można to samo powiedzieć o sprzęcie niewiadomego pochodzenia.

W sytuacji, gdy rynek stawia przed producentami pomp ciepła wyzwania związane z jakością i dostosowaniem do unijnych standardów, klient planujący zakup pompy ciepła będzie miał jeszcze więcej narzędzi do weryfikacji jakości urządzeń.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem pompy ciepła w 2024 roku

Stojąc przed wyborem pompy ciepła, urządzenia grzewczego dla naszego domu na lata, warto sprawdzić:

  • czy producent rzeczywiście swoje urządzenia produkuje w naszym kraju, czy jedynie nakleja logotyp na sprzęt wyprodukowany masowo w Azji,
  • czy producent posiada na pompy ciepła certyfikaty europejskie, jak KEYMARK, oraz czy jego urządzenia widnieją na listach potwierdzających jakość i wysokie parametry, takich jak ZUM Czyste Powietrze czy BAFA,
  • czy parametry energooszczędności na etykietach energetycznych pomp ciepła są tożsame z badaniami sprzętu przeprowadzonymi przez certyfikowane, europejskie laboratoria.

Wybierając pompę ciepła spełniającą powyższe wymogi, klient zyskuje pewność, że jego urządzenie wyprodukowano zgodnie z najwyższymi europejskimi standardami, a dzięki temu jest energooszczędne, przyjazne środowisku i posłuży przez lata.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: JBG-2 Sp. z o.o.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja Biuro prasowe
2025-03-12 | 16:20

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Czy polityka klimatyczno-energetyczna może być przyjazna ludziom? Jak maksymalnie wykorzystać jej społeczne i ekonomiczne korzyści? O tym debatować będą eksperci podczas konferencji
Energetyka Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
2025-02-07 | 06:00

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Zakup energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach jest jednym z czterech projektów Amazon w Polsce, opartym na OZE, które pomagają
Energetyka BCC: Energetyka, podsumowanie roku
2024-12-28 | 12:30

BCC: Energetyka, podsumowanie roku

Transformacja polskiej energetyki przyśpieszyła w 2024 roku  – udział węgla w miksie energetycznym maleje, a odnawialne źródła energii zyskują na znaczeniu. Jednak szybkie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.

Prawo

Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.

Handel

Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.