Kontrole pomp ciepła: sprawdzą parametry i czy są produkowane w Polsce
JBG-2 Sp. z o.o.
ul. Gajowa 5
43-254 Warszowice
info|jbght.com| |info|jbght.com
32 720 41 48
www.jbght.com
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚ) zdementował rozpowszechniane w dużej liczbie fałszywe informacje na temat kontroli pomp ciepła w domach użytkowników. Urzędnicy jednak zapowiedzieli dokładne przyjrzenie się parametrom jakościowym pomp ciepła podawanym w kartach energetycznych i innych dokumentach przez producentów oraz importerów tych urządzeń. Rozwiązaniem dającym klientowi gwarancję jakości jest wybór sprawdzonego sprzętu, wyprodukowanego w Polsce i przebadanego przez certyfikowane laboratoria.
Pod koniec ubiegłego roku serwisy branżowe, a także ogólnopolskie portale zalały artykuły z clickbaitowymi tytułami typu „Przygotuj się na kontrole pomp ciepła”, „Rząd weźmie się za użytkowników pomp ciepła”, „Ruszają masowe kontrole pomp ciepła w domach” itp. Na użytkowników posiadających te urządzenia grzewcze padł blady strach. Chodziło o powielaną w mediach informację, jakoby NFOŚ miał przeprowadzać kontrole zainstalowanych w domach pomp ciepła i w niektórych wypadkach nawet odbierać przyznane na te urządzenia dotacje w ramach programu Czyste Powietrze.
Urzędnicy zdementowali nieprawdziwe informacje, podając, że nie prowadzą takich kontroli, a weryfikacji może zostać poddana cała inwestycja pod kątem realizacji jej zgodnie z umową o dofinansowanie, w tym czy dofinansowane urządzenia są zainstalowane w budynku i czy spełniają wymogi programu.
Uderzenie w nieuczciwych importerów i dostawców pomp ciepła
Swoje działania w ramach weryfikacji jakości pomp ciepła zapowiedział Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), który poinformował o kilkudziesięciu skargach w 2023 roku na firmy sprzedające i montujące pompy ciepła. Klienci skarżyli się przede wszystkim na niezgodność parametrów urządzeń z deklaracjami importera czy producenta. Większość interwencji dotyczyła sprzętów sprowadzanych z Azji, a także tych, które sprzedawane są jako polskie, ale w rzeczywistości produkowane są w Chinach i sprowadzane do Polski na dużą skalę.
Wprowadzanie w błąd klienta to główny zarzut kierowany w stronę nieuczciwych importerów. Bardzo często pompy ciepła, które reklamowane są jako energooszczędne, posiadające klasę A+++ / A+++ z ekonomią nie mają nic wspólnego. UOKiK zapowiedział szczegółowe kontrole, ale tylko i wyłącznie wśród firm zajmujących się importem i sprzedażą pomp ciepła. Urzędnicy mają porównać informacje o parametrach pomp ciepła z rzeczywistą jakością i wydajnością tych urządzeń.
Uszczelnienie listy ZUM Czyste Powietrze jeszcze w styczniu 2024?
NFOŚ poinformował także o pracach nad zamknięciem listy zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), m.in. w zakresie pomp ciepła. Urzędnicy zapowiedzieli system weryfikacji pomp ciepła. Po jego wprowadzeniu zakup i montaż z dofinansowaniem z programu Czyste Powietrze będzie znacznie bezpieczniejszy, ponieważ beneficjenci będą wybierać tylko spośród urządzeń wpisanych na listę ZUM, a ich jakość będzie potwierdzona badaniami przeprowadzonymi w akredytowanym laboratorium.
Urzędnicy przyznają, że nawet połowa pomp ciepła w Polsce może nie przejść pozytywnej oceny jakościowej w związku z innymi niż rzeczywiste parametrami deklarowanymi przez producenta/importera. Obecnie tylko nieliczne pompy ciepła na polskim rynku posiadają potwierdzone parametry techniczne przez akredytowane laboratoria Unii Europejskiej. Trwają intensywne konsultacje mające na celu wypracowanie rozwiązań, by dotacje w rządowych programach przyznawano tylko i wyłącznie na urządzenia spełniające najwyższe parametry jakościowe, potwierdzone niezależnymi badaniami
Chińska produkcja masowa kontra polscy producenci pomp ciepła
Masowa produkcja chińska, a także nieuczciwe praktyki niektórych firm, sprowadzających azjatycki sprzęt i sprzedających go jako „polski” zaniepokoiły urzędników. Jednocześnie producenci polskich pomp ciepła zaczęli wyraźnie podkreślać, że ich sprzęty przeszły badania w certyfikowanych laboratoriach. Przykładem jest JBG-2 – polski producent pomp ciepła, posiadający dwa nowoczesne zakłady produkcyjne na Śląsku.
Firma JBG-2 czerpie z ponad 30-letniego doświadczenia w produkcji profesjonalnych urządzeń chłodniczych dla handlu i gastronomii, a od kilku lat prężnie rozwija markę polskich pomp ciepła JBG HT. Urządzenia produkowane przez JBG-2 przeszły badania w certyfikowanych laboratoriach, m.in. w niemieckim HLK Uni Stuttgart czy Strojírenský zkušební ústav w czeskim Brnie.
Certyfikowane pompy ciepła z Polski
Przeprowadzone audyty i badania wykazały, że pompy ciepła JBG HT są w ścisłej czołówce urządzeń, jeśli chodzi o energooszczędność. W obu temperaturach zasilania, zarówno 35, jak i 55 st. C, pompy ciepła JBG HT posiadają klasę energetyczną A+++. Dodatkowo potwierdzeniem polskiej produkcji i zgodności z najwyższymi europejskimi standardami było otrzymanie przez JBG HT certyfikatu KEYMARK. Warto podkreślić, że JBG-2 jest jedyną firmą, która oferuje inwerterową pompę ciepła na propan produkowaną w Polsce z certyfikatem Keymark.
Pompy ciepła JBG HT znajdują się też na listach: polskiej – ZUM Czyste Powietrze oraz niemieckiej BAFA. Dzięki obecności w tych zestawieniach klient wybierający polską pompę ciepła JBG HT ma pewność, że wybiera produkt najwyższej jakości i może otrzymać większe kwoty dotacji z rządowych programów wsparcia.
Polski producent to również fabryczny serwis, co daje klientowi jeszcze większą pewność, że urządzenie przez niego użytkowane jest najwyższej jakości i będzie efektywnie działać przez lata. Nie zawsze można to samo powiedzieć o sprzęcie niewiadomego pochodzenia.
W sytuacji, gdy rynek stawia przed producentami pomp ciepła wyzwania związane z jakością i dostosowaniem do unijnych standardów, klient planujący zakup pompy ciepła będzie miał jeszcze więcej narzędzi do weryfikacji jakości urządzeń.
Na co zwrócić uwagę przed zakupem pompy ciepła w 2024 roku
Stojąc przed wyborem pompy ciepła, urządzenia grzewczego dla naszego domu na lata, warto sprawdzić:
- czy producent rzeczywiście swoje urządzenia produkuje w naszym kraju, czy jedynie nakleja logotyp na sprzęt wyprodukowany masowo w Azji,
- czy producent posiada na pompy ciepła certyfikaty europejskie, jak KEYMARK, oraz czy jego urządzenia widnieją na listach potwierdzających jakość i wysokie parametry, takich jak ZUM Czyste Powietrze czy BAFA,
- czy parametry energooszczędności na etykietach energetycznych pomp ciepła są tożsame z badaniami sprzętu przeprowadzonymi przez certyfikowane, europejskie laboratoria.
Wybierając pompę ciepła spełniającą powyższe wymogi, klient zyskuje pewność, że jego urządzenie wyprodukowano zgodnie z najwyższymi europejskimi standardami, a dzięki temu jest energooszczędne, przyjazne środowisku i posłuży przez lata.

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Finansowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego wspiera rozwój OZE czy infrastruktury drogowej. Wśród nowych priorytetów bezpieczeństwo i obronność
Od momentu przystąpienia do UE polska gospodarka urosła dwukrotnie – skumulowany wzrost PKB wyniósł 99 proc., a połowa wzrostu wynikała z członkostwa w UE. Duża w tym zasługa Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który od 2004 roku przekazał w Polsce 100 mld euro w finansowanie projektów związanych m.in. z efektywnością energetyczną, OZE czy zrównoważonym rozwojem miast. EBI zwiększa też inwestycje w obronność i bezpieczeństwo – w 2024 roku bank zainwestował 300 mln euro w pierwszy polski program satelitarny.
Polityka
Duży udział własności państwowej negatywnie wyróżnia Polskę na tle Europy. Większość Polaków za ograniczeniem wpływu polityków na gospodarkę

Polska negatywnie wyróżnia się na tle krajów UE i OECD pod względem własności państwowej. Państwo kontroluje nie tylko duże, kluczowe dla gospodarki przedsiębiorstwa, lecz również graczy w mniej znaczących sektorach, jak słodycze czy armatura. Zdaniem przedstawicieli FOR „zatruwa” to zarówno gospodarkę, jak i politykę. W badaniach organizacji Polacy wypowiedzieli się proprywatyzacyjnie, choć w przypadku pytań o prywatyzacje dużych firm już nie byli tak zdecydowani.
Transport
Polska jednym z największych rynków aut używanych na świecie. Dwie trzecie kierowców planuje zakup z drugiej ręki

66 proc. konsumentów, którzy w ciągu najbliższych trzech lat chcą zmienić samochód, deklaruje zakup z drugiej ręki – wynika z badania autoDNA. W Polsce na jedno auto nowe, z salonu, przypada pięć używanych. Chociaż rynek wtórny się stopniowo profesjonalizuje, wciąż liczne są nieprawidłowości i próby oszukania kupującego. 81 proc. kupujących deklaruje, że weryfikuje stan auta przed zakupem, ale często jest to bardzo pobieżny proces.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.