Majaland pierwszym parkiem rozrywki w Polsce zasilanym energią słoneczną
Majaland, znany z trzech lokalizacji w Polsce - w Warszawie, Kownatach i od czerwca b.r. w Gdańsku – już działa na rzecz zielonej przyszłości. Każdy z tych parków, zajmujący powierzchnię zadaszoną 10 000m² i drugie tyle jako strefa zewnętrzna, stał się ekologicznym pionierem w branży rozrywkowej. Wiele z oferowanych na miejscu atrakcji znajduje się w hali i to między innymi na jej zadaszeniu twórcy zainstalowali panele fotowoltaiczne, które docelowo pokryją nawet 75-90% zapotrzebowania na energię elektryczną. Potencjalny nadmiar zostanie oddany do sieci, aby mogli z niego skorzystać inni lokalni konsumenci. Inwestycja została zrealizowana ze środków własnych.
Instalacja farm fotowoltaicznych w Majalad to ruch biznesowy, który przyniesie ogromne oszczędności i korzyści wykraczające poza wynik finansowy:
- Oszczędności kosztów: obniżenie rachunków za energię i zwiększenie zrównoważonego rozwoju
- Wpływ na środowisko: zmniejszenie śladu węglowego i promowanie czystej energii
- Wpływ na społeczność: nadmiar energii zostanie przekazany z powrotem do lokalnej sieci, co przyniesie korzyści pobliskim konsumentom,
- Edukacjaa: 300 000 gości odwiedzających rocznie każdy z parków, w tym grupy szkolne, są świadkami działania energii odnawialnej.
Park rozrywki prosumentem
Obecnie panele PV są już zainstalowane we wszystkich trzech parkach. W parku Majaland Kownaty do instalacji paneli wykorzystano grunt. Moc zainstalowana wynosi 1,5 MW, co docelowo pokryje około 75-90% zapotrzebowania na energię elektryczną. Na tę chwilę działa już 1 MW - inwestycja oczekuje na pozwolenie do produkcji powyżej 1 MW. Majaland Kownaty będzie pierwszym parkiem rozrywki w Polsce niemal w całości zasilanym energią słoneczną.
W Warszawie i w Gdańsku farmy fotowoltaiczne są ulokowano na zadaszeniu hal, w których znajduje się część atrakcji. Moc zainstalowana w przypadku każdej z nich wynosi 500 kW, co umożliwi pokrycie zapotrzebowanie na energię na poziomie 25-30% - obydwa parki czekają właśnie na decyzję administracyjną w sprawie przyłączenia do sieci odbiorczej, jako prosument.
Majaland to jedna z atrakcji turystycznych w Polsce, która już dziś korzysta i wytwarza znaczną część energii z odnawialnych źródeł. W celu zmniejszenia naszego wpływu na środowisko i działania w bardziej zrównoważony sposób, zainwestowaliśmy w panele fotowoltaiczne. Dzięki temu Majaland, jest nie tylko miejscem zabawy, ale także producentem zielonej energii. Każdy z trzech parków odwiedza około 300 000 gości rocznie, w tym wiele grup zorganizowanych i wycieczek szkolnych. Wszyscy mogą zobaczyć, jak w praktyce działają odnawialne źródła energii, produkujące dla nas najczystszą z energii." – mówi Żaneta Gutowska-Rukszan, Dyrektor Zarządzająca Majaland Polska.
Momentum Leisure, amsterdamski deweloper stojący za sukcesem Majaland, kontynuuje swój stabilny wzrost. W kwietniu 2024 roku firma ogłosiła partnerstwo i współpracę z firmą Mitiska REIM przy budowie czwartego już parku tematycznego, tym razem na południu Polski, sąsiadującego z największym centrum handlowym Mitiska-REIM w Gliwicach. Rozpoczęto już etap planowania i projektowania, którego głównym celem jest stworzenie płynnego połączenia między parkiem handlowym a parkiem rozrywki.
O Momentum Leisure:
Od 2008 roku Momentum Leisure rozwija i zarządza najwyższej klasy parkami tematycznymi w Europie Środkowo-Wschodniej, dostarczając niezapomnianych wrażeń i wspomnień każdemu, bez względu na wiek. Po odniesionym sukcesie parków Majaland Kownaty (2018) i Majaland Warszawa (2022), Majaland Gdańsk otworzył swoje podwoje w 2024 roku. Strategia rozwoju Momentum Leisure obejmuje otwieranie nowych, zróżnicowanych tematycznie parków, gdzie najważniejsze jest bezpieczeństwo, rodzina, wspólne chwile i zrównoważony rozwój.
Więcej informacji: https://www.momentumleisure.com
BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Eco Run celuje w 10 mln zł za 4 kw. 2024 r.
Zeneris Projekty z umowami na blisko 1,3 mln zł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.
Konsument
Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciu–dziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.
Zdrowie
Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.