Mateusz Marczewski członkiem zarządu Axpo Polska
Zmiany w polskiej spółce z Grupy Axpo. Od kwietnia do zarządu Axpo Polska dołączył Mateusz Marczewski, dyrektor ds. klientów instytucjonalnych w Europie Zachodniej i Wschodniej. Z początkiem czerwca obejmie także funkcję dyrektora zespołu Origination.
Mateusz Marczewski od niespełna 14 lat związany jest z rynkami energii. Posiada dogłębną wiedzę specjalistyczną w zakresie analiz oraz handlu energią elektryczną, gazem i emisjami na europejskich rynkach towarowych. Swoje międzynarodowe doświadczenie zdobywał w Londynie w Morgan Stanley, gdzie przez prawie 5 lat zajmował się analizą rynków towarowych i handlem. Po powrocie do Polski, przez krótki okres rozwijał handel gazem w ONICO.
Od 2017 roku związany jest z Axpo Polska, gdzie początkowo był odpowiedzialny za kompleksową obsługę największych klientów przemysłowych oraz producentów energii z OZE na rynku polskim. W 2021 roku powierzono mu funkcję dyrektorską – współpracując z największymi inwestorami w sektorze energetyki odnawialnej, zajmował się rozwojem biznesu w segmencie klientów instytucjonalnych w Europie Zachodniej i Wschodniej. Z początkiem kwietnia br. został mianowany członkiem zarządu Axpo Polska, a od czerwca br. ma objąć także stanowisko dyrektora działu Origination, zastępując na nim Pawła Wierzbickiego.
– Cieszę się, że moją wiedzą i doświadczeniem mogę wspierać spółkę, która nie boi się zmian, testuje nowe możliwości oraz działa na rzecz transformacji energetycznej. Dołączenie do zarządu oraz objęcie kierownictwa nad zespołem Origination traktuję jako wyraz zaufania oraz ogromne wyróżnienie. Tym bardziej że sam wywodzę się z tego zespołu i na co dzień współpracowałem z jego członkami. Mam świadomość, że przejmuję dział w momencie dużych zmian na rynku, które będą wymagały od nas jeszcze większej elastyczności i dostosowania usług do rosnących oczekiwań klientów. Jednak kultura pracy w Axpo oraz świetny zespół, z którym mam przyjemność pracować, dają mi pewność, że jesteśmy gotowi sprostać tym wyzwaniom – mówi Mateusz Marczewski, dyrektor działu Origination, członek zarządu Axpo Polska.
– Wszyscy w Axpo, zarówno w Polsce jak i na poziomie grupowym, zdajemy sobie sprawę z tego, że Mateusz jest bez wątpienia jednym z najlepszych originatorów i analityków w Europie. Od początku naszej współpracy wdraża odważne i przemyślane pomysły, które znajdują uznanie w oczach naszych największych klientów, zarówno w Polsce jak i Europie. Trafnie przewiduje trendy i dostrzega nisze na rynku. Mało osób o tym wie, ale w 2017 roku to Mateusz zaprojektował i podpisał jedną z pierwszych umów corporate PPA na polskim rynku, tworząc fundamenty pod teraz już standardowe rozwiązanie. Z jego inicjatywy rozwinęliśmy też nasze kompetencje między innymi w zakresie obsługi dużych klientów instytucjonalnych, stając się partnerem przy największych inwestycjach OZE w Polsce. Jestem przekonany, że pod jego kierownictwem zespół Origination odniesie wiele sukcesów, a on sam będzie mocnym filarem zarządu Axpo w Polsce – mówi Grzegorz Biliński, dyrektor zarządzający Axpo Polska.
Mateusz Marczewski jest absolwentem The London School of Economics and Political Science (LSE), gdzie uzyskał tytuł magistra na wydziale finansów, oraz University of York, na którym ukończył studia licencjackie z zakresu rachunkowości, finansów przedsiębiorstw i zarządzania.

PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy
Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.
Bankowość
Grzyby rozkładające tekstylia nagrodzone w konkursie ING. 1 mln zł trafi na innowacyjne projekty dla zrównoważonych miast

Firma Myco Renew, która opracowała technologię rozkładającą tekstylia za pomocą grzybów, została laureatem siódmej edycji Programu Grantowego ING. Motywem przewodnim konkursu skierowanego do start-upów i młodych naukowców był tym razem zrównoważony rozwój miast i społeczności. Łącznie na nagrodzone innowacyjne projekty trafił 1 mln zł. Wśród nich są także bezzałogowe statki powietrzne dostarczające defibrylatory czy system do zbierania deszczówki w blokach.
Prawo
Trwają próby wzmocnienia dialogu społecznego. Niespokojne czasy wymuszają większe zaangażowanie społeczeństwa w podejmowanie decyzji

Według zapowiedzi szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen głos partnerów społecznych i dialog społeczny będą stały w centrum procesu decyzyjnego w Europie. Taki jest cel podpisanego w marcu Paktu na rzecz europejskiego dialogu społecznego. Potrzeba wzmocnienia głosu społeczeństwa jest również podkreślana na forum krajowym. Rząd planuje reformę Rady Dialogu Społecznego, by usprawnić pracę tej instytucji, a przedsiębiorcy wzywają do rzetelnego konsultowania ze stroną społeczną ustaw, które wychodzą z rządu.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.