Najlepsze rozwiązania w konkursie Eesti Energia „Idea Hub - The Pitch”
Idea Hub - The Pitch to międzynarodowy konkurs organizowany przez Eesti Energia. W ostatniej edycji zwyciężył Sander Vahtras, autor projektu MultiFuse - inteligentnego, zdalnie sterowanego głównego bezpiecznika, który pozwala zwiększyć sprzedaż energii i optymalnie obciążać sieć.
Jak wyjaśnił autor zwycięskiego projektu, Sander Vahtras - MultiFuse pozwala sprzedawać więcej energii bez zwiększania przepustowości istniejącej sieci i optymalnie ją obciążać. Jestem bardzo zadowolony z wygranej i trochę nią zaskoczony. Wspólnie z Eesti Energia uda nam się znaleźć sposób na wprowadzenie zmian nie tylko w Estonii, ale też na całym świecie.
Drugie miejsce w konkursie zajęła inteligentna aplikacja „Elektrilevi Storm”, która zapewnia operatorowi systemu przesyłowego możliwość przekazywania klientom szybko i precyzyjnie pełniejszych informacji o awariach zasilania. Trzecie miejsce zajął pomysł na akcesorium, które zmienia ramę okna w system ogrzewania i wentylacji.
Według Hando Suttera, prezesa zarządu Eesti Energia, jury szybko wyłoniło zwycięzcę, ponieważ zaprojektowane przez niego rozwiązanie spełnia trzy kluczowe warunki konkursu: jest innowacyjne, zgodne ze strategią firmy i skalowalne, czyli może pomóc zmienić świat.
Sieć elektroenergetyczna stoi przed poważnymi wyzwaniami na całym świecie - rosnąca popularność pojazdów elektrycznych, urządzeń grzewczych i innych dużych odbiorców energii wymaga zastosowania inteligentnych rozwiązań służących do zarządzania obciążeniem. MultiFuse to bardzo praktyczne rozwiązanie tych problemów – powiedział Hando Sutter.
Margus Vals, Członek Zarządu Eesti Energia i przewodniczący konkursu Idea Hub - The Pitch, uważa, że współtworzenie innowacji w sektorze energetycznym nie wymaga wykształcenia w dziedzinie energetyki czy inżynierii, ponieważ poza rozwojem innowacji technologicznych coraz częściej nacisk kładzie się również na nowe modele biznesowe.
Eesti Energia tworzy usługi oparte na innowacyjnych technologiach, które są proste, przydatne i wygodne w użytkowaniu – powiedział Margus Vals. - Dzięki działalności na sześciu rynkach w krajach bałtyckich i nordyckich oraz w Polsce, mamy dostęp do niemal 60 milionów potencjalnych klientów. Z dużym zadowoleniem zauważyłem, że większość finalistów myślała perspektywicznie, widząc potencjał zastosowania swoich produktów, usług i inteligentnych rozwiązań również poza Estonią – dodał.
Do konkursu zgłoszono 222 pomysły, z czego 20 z Polski. Ideą Idea Hub - The Pitch jest poszukiwanie innowacyjnych pomysłów na nowe usługi i wspierające je rozwiązania techniczne, aby przybliżyć nas do przyszłości i stworzyć usługi inteligentne, przyjazne dla środowiska i wygodne w użytkowaniu. Jury konkursu składało się z następujących osób: Hando Sutter, prezes zarządu Eesti Energia, Agnes Roos, dyrektor ds. biznesu i technologii informatycznych, Jaanus Tiisvend, prezes zarządu Elektrilevi oraz Anu Oks, prezes estońskiej Sieci Aniołów Biznesu.
Organizacje pozarządowe apelują do premiera. Chodzi o Krajowy Plan Energii i Klimatu oraz transformację energetyczno-klimatyczną
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
Trina Storage dostarczy rozwiązania BESS do niemieckich projektów Aquila
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.