Komunikaty PR

​Otovo ogłasza wyniki finansowe za IV kwartał 2023 r.

2024-02-13  |  11:00
Biuro prasowe

Dochód operacyjny norweskiej firmy Otovo w IV kwartale 2023 r. wzrósł o 14% do 20 mln euro (233 mln NOK). Natomiast marża brutto jest o 6% większa w porównaniu z rokiem 2022. Klienci firmy coraz częściej kupują instalacje wraz z magazynami energii. W Polsce co trzeci klient Otovo – oprócz paneli – kupuje też baterię.

Ciągły wzrost marży brutto w połączeniu z rozszerzaniem oferty magazynów energii podkreśla wartość, jaką Otovo dostarcza swoim klientom i potwierdza trafność przyjętej przez firmę ścieżki rozwoju. Firma z optymizmem przyjmuje sygnały poprawy siły nabywczej konsumentów i patrzy na krajobraz rynkowy, który prezentuje korzystne perspektywy na 2024 rok.

– Niepewność co do cen energii skłania do poszukiwania alternatywnych źródeł, a fotowoltaika staje się dobrym rozwiązaniem w zapewnianiu niezależności energetycznej. W Polsce cały czas notujemy wzrosty sprzedaży instalacji i spodziewamy się ich także w 2024 roku – powiedziała Paulina Ackermann, dyrektor generalna polskiego oddziału Otovo. – W tym roku coraz popularniejsze stają się także magazyny energii, które pozwalają gromadzić nadmiar energii wyprodukowanej przez panele i korzystać z niej w czasie, gdy promieni słonecznych jest mniej. Jeszcze rok temu, tylko 1 na 100 klientów decydował się na magazyn energii, więc jest to duży sukces. W porównaniu jednak do innych krajów, gdzie większość klientów decyduje się na magazyn energii, nasz wynik jest dość nisko w rankingu, np. we Włoszech 70% klientów kupuje magazyn energii, a w Niemczech nawet 88%.

 

Otovo podjęło decyzję o wzmocnieniu swojego modelu biznesowego i przeprowadziło w IV kwartale 2023 r. znaczącą redukcję kosztów ogólnych i administracyjnych w całej Grupie. Ich celem jest obniżenie kosztów operacyjnych z 7 do 8,7 mln euro rocznie (80-100 milionów NOK). Pomoże w tym utworzone w Madrycie Centrum Usług Wspólnych, w którym pracuje obecnie ¼ pracowników firmy.

– Oszczędności na kosztach operacyjnych przełożą się na niższe ceny instalacji, które oferujemy naszym klientom. Oznacza to, że dziesiątki tysięcy domów otrzyma zieloną energię od Otovo w nadchodzących latach – powiedział Andreas Thorsheim założyciel i dyrektor generalny Otovo. – Jesteśmy przekonani, że usprawnione procesy, zwinna organizacja i ciągła rozbudowa Centrum Usług Wspólnych w Madrycie pozycjonują nas jako lidera rynku pod względem kosztów w przeliczeniu na zainstalowaną jednostkę. Ta przewaga konkurencyjna pozwoli nam wzmocnić pozycję na rynku i wysokość zysków, gdy wzrosną wolumeny sprzedaży – dodał Thorsheim.

 

Poniżej wyniki finansowe Otovo za IV kwartał 2023 r. w liczbach. Prezentacja raportu dostępna jest po wciśnięciu przycisku WIĘCEJ INFORMACJI

  • Przychody zgodne z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (IFRS) wzrosły o 14% do 20 mln Euro (233 mln NOK)
  • Redukcja kosztów o 14-18%
  • Marża brutto wygenerowana na poziomie 26%, co oznacza wzrost o 6% w porównaniu z rokiem ubiegłym

 

Otovo to najprostszy sposób na zakup fotowoltaiki na dachu lub na gruncie i magazynu energii dla domu. Firma zrzesza sieć setek lokalnych, wysokiej jakości i dokładnie sprawdzonych instalatorów energetycznych. Wykorzystuje autorską technologię do analizy potencjału każdego domu i precyzyjnie doradza w zakresie montażu fotowoltaiki, aby w kilka sekund przedstawić klientom ofertę.

Otovo założone zostało w Oslo w 2016 roku. Jest wiodącą firmą na rynku energii słonecznej w Europie. Sprzedała i zrealizowała tysiące projektów fotowoltaicznych na całym kontynencie. Jej zespół tworzą inżynierowie, programiści i konsultanci techniczni z całej Europy.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja Biuro prasowe
2025-03-12 | 16:20

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Czy polityka klimatyczno-energetyczna może być przyjazna ludziom? Jak maksymalnie wykorzystać jej społeczne i ekonomiczne korzyści? O tym debatować będą eksperci podczas konferencji
Energetyka Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
2025-02-07 | 06:00

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Zakup energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach jest jednym z czterech projektów Amazon w Polsce, opartym na OZE, które pomagają
Energetyka BCC: Energetyka, podsumowanie roku
2024-12-28 | 12:30

BCC: Energetyka, podsumowanie roku

Transformacja polskiej energetyki przyśpieszyła w 2024 roku  – udział węgla w miksie energetycznym maleje, a odnawialne źródła energii zyskują na znaczeniu. Jednak szybkie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.

Prawo

Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.

Handel

Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.