OX2 i Ingka Investments wspólnie otwierają Farmę Wiatrową Wysoka o mocy 62,5 MW
Nawet 90 tys. gospodarstw domowych zasili 11 turbin tworzących nowo otwartą Farmę Wiatrową o mocy 62,5 MW w gminie Wysoka w północnej Wielkopolsce. Na farmie zainstalowane zostały największe lądowe turbiny wiatrowe w Polsce o mocy 5,5 – 5,7 MW każda. 10 września odbyło się oficjalne otwarcie FW Wysoka, za której budowę odpowiadał OX2, czołowy deweloper OZE. Właścicielem farmy jest firma Ingka Investments, ramię inwestycyjne Grupy Ingka, największej na świecie firmy franczyzowej IKEA.
Inwestycja została zrealizowana w gminie Wysoka na terenie powiatu pilskiego. Farma wiatrowa będzie produkować rocznie około 180 GWh, co pozwoli uniknąć emisji około 63 tys. ton CO2 każdego roku.
– Celem OX2 jest dynamiczny rozwój projektów w sektorze odnawialnych źródeł energii w Polsce, aby przyspieszyć dekarbonizację gospodarki i stale ograniczać poziom emisji CO2. Każda kolejna operująca farma wiatrowa, fotowoltaiczna czy magazyn energii, zbliża nas do realizacji tego zadania. W nadchodzących latach planujemy kontynuować rozwój portfolio OX2 nad Wisłą – powiedział Paul Stormoen, CEO OX2.
OX2 od lat współpracuje z Ingka Investments w zakresie projektów odnawialnych źródeł energii w Europie. W tym projekcie, po zakończonej przed czasem fazie budowy Farmy Wiatrowej Wysoka, OX2 odpowiada obecnie za techniczne i komercyjne zarządzanie elektrownią.
– Ingka Investments posiada szerokie portfolio inwestycji w odnawialne źródła energii na świecie, a my cieszymy się z coraz większej obecności firmy także na polskim rynku. FW Wysoka to kolejny, istotny krok w stronę dalszej redukcji śladu węglowego całej Grupy Ingka. Ingka Investments zarządza w Polsce 242,5 MW aktywów OZE o wartości 1,5 miliarda zł. Pozwalają one na produkcję 625 GWh energii rocznie, co odpowiada zasilaniu ponad 250 tys. polskich gospodarstw domowych – mówił Mariusz Podgórski, Dyrektor Operacyjny Ingka Investments w Polsce.
Inwestycja składa się z 11 turbin wiatrowych Nordex N149 o mocy 5,5–5,7 MW każda. Całkowita wysokość każdego z wiatraków sięga niemal 200 metrów, na co składają się 125-metrowe wieże oraz łopaty o długości 72,4 metra.
– Rozwijając każdy z projektów podchodzimy do niego indywidualnie, tak aby najlepiej wpisywał się w warunki lokalne oraz zapewniał najwyższą efektywność inwestycji. Dlatego zdecydowaliśmy się na wykorzystanie turbin o największej jak do tej pory mocy w Polsce. W Polsce posiadamy portfel rozwijanych projektów o łącznej mocy 3,1 GW. To elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne, ale również magazyny energii, które będą wsparciem dla sieci przesyłowych. W przyszłości z pewnością będziemy sięgać po kolejne innowacyjne rozwiązania – podkreśla Katarzyna Suchcicka, Prezes OX2 Polska.
Farma wiatrowa Wysoka jest piątą elektrownią wiatrową zrealizowaną przez OX2 w Polsce. W budowie są dwie kolejne inwestycje w Kraśniku i Bejscach o łącznej mocy ponad 43 MW. Podobnie jak we wszystkich regionach, w których działa OX2, również w gminie Wysoka firma wsparła lokalną infrastrukturę i społeczność.
Oficjalne otwarcie Farmy Wiatrowej Wysoka odbyło się 10 września 2024 r. W wydarzeniu uczestniczył Pan Miłosz Motyka – podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Pan Andreas von Beckerath, Ambasador Szwecji w Polsce, przedstawiciele lokalnych władz: Rafał Zdzierela – Starosta Powiatu Pilskiego oraz Artur Kłysz – Burmistrz Gminy Wysoka, przedstawiciele OX2, w tym prezes OX2 – Paul Stormoen, prezes OX2 w Polsce – Katarzyna Suchcicka, kierownik projektu w OX2 – Roman Dębski oraz przedstawiciele Ingka Investments: Willem Malda, Globalny Dyrektor Operacyjny Ingka Investments, Ewa Teodorczyk – Dyrektorka Zarządzająca Ingka Investments w Polsce, Mariusz Podgórski – Dyrektor Operacyjny Ingka Investments w Polsce oraz przedstawicielka IKEA Retail w Polsce: Marina Dubakina – Prezeska i Dyrektorka Generalna ds. Zrównoważonego Rozwoju.
OX2 zbudowała w Polsce portfolio projektów o łącznej mocy około 3,1 GW, na które składają się projekty wiatrowe o mocy blisko 850 MW, fotowoltaiczne o mocy ponad 1,7 GW oraz magazyny energii o mocy ponad 570 MW. Obecnie firma realizuje budowę dwóch kolejnych projektów wiatrowych oraz farmy fotowoltaicznej.

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Finansowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego wspiera rozwój OZE czy infrastruktury drogowej. Wśród nowych priorytetów bezpieczeństwo i obronność
Od momentu przystąpienia do UE polska gospodarka urosła dwukrotnie – skumulowany wzrost PKB wyniósł 99 proc., a połowa wzrostu wynikała z członkostwa w UE. Duża w tym zasługa Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który od 2004 roku przekazał w Polsce 100 mld euro w finansowanie projektów związanych m.in. z efektywnością energetyczną, OZE czy zrównoważonym rozwojem miast. EBI zwiększa też inwestycje w obronność i bezpieczeństwo – w 2024 roku bank zainwestował 300 mln euro w pierwszy polski program satelitarny.
Polityka
Duży udział własności państwowej negatywnie wyróżnia Polskę na tle Europy. Większość Polaków za ograniczeniem wpływu polityków na gospodarkę

Polska negatywnie wyróżnia się na tle krajów UE i OECD pod względem własności państwowej. Państwo kontroluje nie tylko duże, kluczowe dla gospodarki przedsiębiorstwa, lecz również graczy w mniej znaczących sektorach, jak słodycze czy armatura. Zdaniem przedstawicieli FOR „zatruwa” to zarówno gospodarkę, jak i politykę. W badaniach organizacji Polacy wypowiedzieli się proprywatyzacyjnie, choć w przypadku pytań o prywatyzacje dużych firm już nie byli tak zdecydowani.
Transport
Polska jednym z największych rynków aut używanych na świecie. Dwie trzecie kierowców planuje zakup z drugiej ręki

66 proc. konsumentów, którzy w ciągu najbliższych trzech lat chcą zmienić samochód, deklaruje zakup z drugiej ręki – wynika z badania autoDNA. W Polsce na jedno auto nowe, z salonu, przypada pięć używanych. Chociaż rynek wtórny się stopniowo profesjonalizuje, wciąż liczne są nieprawidłowości i próby oszukania kupującego. 81 proc. kupujących deklaruje, że weryfikuje stan auta przed zakupem, ale często jest to bardzo pobieżny proces.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.