Komunikaty PR

OX2 i Ingka Investments wspólnie otwierają Farmę Wiatrową Wysoka o mocy 62,5 MW

2024-09-13  |  09:00
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 0.03 MB )

Nawet 90 tys. gospodarstw domowych zasili 11 turbin tworzących nowo otwartą Farmę Wiatrową o mocy 62,5 MW w gminie Wysoka w północnej Wielkopolsce. Na farmie zainstalowane zostały największe lądowe turbiny wiatrowe w Polsce o mocy 5,5 – 5,7 MW każda. 10 września odbyło się oficjalne otwarcie FW Wysoka, za której budowę odpowiadał OX2, czołowy deweloper OZE. Właścicielem farmy jest firma Ingka Investments, ramię inwestycyjne Grupy Ingka, największej na świecie firmy franczyzowej IKEA.

Inwestycja została zrealizowana w gminie Wysoka na terenie powiatu pilskiego. Farma wiatrowa będzie produkować rocznie około 180 GWh, co pozwoli uniknąć emisji około 63 tys. ton CO2 każdego roku.

Celem OX2 jest dynamiczny rozwój projektów w sektorze odnawialnych źródeł energii w Polsce, aby przyspieszyć dekarbonizację gospodarki i stale ograniczać poziom emisji CO2. Każda kolejna operująca farma wiatrowa, fotowoltaiczna czy magazyn energii, zbliża nas do realizacji tego zadania. W nadchodzących latach planujemy kontynuować rozwój portfolio OX2 nad Wisłą – powiedział Paul Stormoen, CEO OX2.

OX2 od lat współpracuje z Ingka Investments w zakresie projektów odnawialnych źródeł energii w Europie. W tym projekcie, po zakończonej przed czasem fazie budowy Farmy Wiatrowej Wysoka, OX2 odpowiada obecnie za techniczne i komercyjne zarządzanie elektrownią.

– Ingka Investments posiada szerokie portfolio inwestycji w odnawialne źródła energii na świecie, a my cieszymy się z coraz większej obecności firmy także na polskim rynku.  FW Wysoka to kolejny, istotny krok w stronę dalszej redukcji śladu węglowego całej Grupy Ingka. Ingka Investments zarządza w Polsce 242,5 MW aktywów OZE o wartości 1,5 miliarda zł. Pozwalają one na produkcję 625 GWh energii rocznie, co odpowiada zasilaniu ponad 250 tys. polskich gospodarstw domowych – mówił Mariusz Podgórski, Dyrektor Operacyjny Ingka Investments w Polsce.

Inwestycja składa się z 11 turbin wiatrowych Nordex N149 o mocy 5,5–5,7 MW każda. Całkowita wysokość każdego z wiatraków sięga niemal 200 metrów, na co składają się 125-metrowe wieże oraz łopaty o długości 72,4 metra.

– Rozwijając każdy z projektów podchodzimy do niego indywidualnie, tak aby najlepiej wpisywał się w warunki lokalne oraz zapewniał najwyższą efektywność inwestycji. Dlatego zdecydowaliśmy się na wykorzystanie turbin o największej jak do tej pory mocy w Polsce. W Polsce posiadamy portfel rozwijanych projektów o łącznej mocy 3,1 GW. To elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne, ale również magazyny energii, które będą wsparciem dla sieci przesyłowych. W przyszłości z pewnością będziemy sięgać po kolejne innowacyjne rozwiązania – podkreśla Katarzyna Suchcicka, Prezes OX2 Polska.

Farma wiatrowa Wysoka jest piątą elektrownią wiatrową zrealizowaną przez OX2 w Polsce. W budowie są dwie kolejne inwestycje w Kraśniku i Bejscach o łącznej mocy ponad 43 MW. Podobnie jak we wszystkich regionach, w których działa OX2, również w gminie Wysoka firma wsparła lokalną infrastrukturę i społeczność.

​Oficjalne otwarcie Farmy Wiatrowej Wysoka odbyło się 10 września 2024 r. W wydarzeniu uczestniczył Pan Miłosz Motyka – podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Pan Andreas von Beckerath, Ambasador Szwecji w Polsce, przedstawiciele lokalnych władz: Rafał Zdzierela – Starosta Powiatu Pilskiego oraz Artur Kłysz – Burmistrz Gminy Wysoka, przedstawiciele OX2, w tym prezes OX2 – Paul Stormoen, prezes OX2 w Polsce – Katarzyna Suchcicka, kierownik projektu w OX2 – Roman Dębski oraz przedstawiciele Ingka Investments: Willem Malda, Globalny Dyrektor Operacyjny Ingka Investments, Ewa Teodorczyk – Dyrektorka Zarządzająca Ingka Investments w Polsce, Mariusz Podgórski – Dyrektor Operacyjny  Ingka Investments w Polsce oraz przedstawicielka IKEA Retail w Polsce: Marina Dubakina – Prezeska i Dyrektorka Generalna ds. Zrównoważonego Rozwoju.

OX2 zbudowała w Polsce portfolio projektów o łącznej mocy około 3,1 GW, na które składają się projekty wiatrowe o mocy blisko 850 MW, fotowoltaiczne o mocy ponad 1,7 GW oraz magazyny energii o mocy ponad 570 MW. Obecnie firma realizuje budowę dwóch kolejnych projektów wiatrowych oraz farmy fotowoltaicznej.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Majaland pierwszym parkiem rozrywki w Polsce zasilanym energią słoneczną Biuro prasowe
2024-10-07 | 15:00

Majaland pierwszym parkiem rozrywki w Polsce zasilanym energią słoneczną

Majaland, znany z trzech lokalizacji w Polsce - w Warszawie, Kownatach i od czerwca b.r. w Gdańsku – już działa na rzecz zielonej przyszłości. Każdy z tych parków, zajmujący
Energetyka Ekovoltis uzyskuje koncesję na obrót paliwami gazowymi
2024-10-07 | 15:00

Ekovoltis uzyskuje koncesję na obrót paliwami gazowymi

W dniu 26 września 2023 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) przyznał firmie Ekovoltis koncesję na prowadzenie działalności w zakresie obrotu paliwami gazowymi. Uzyskana koncesja
Energetyka Greenvolt zwiększa finansowanie do 400 milionów euro
2024-10-07 | 12:00

Greenvolt zwiększa finansowanie do 400 milionów euro

Kwota, którą Grupa Greenvolt uzyskała z kredytu konsorcjalnego, wzrosła z 350 do 400 milionów euro ze względu na duże zainteresowanie środowiska finansowego. Do konsorcjum

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Green Industry Summit 2024

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

Prawo

Szpitale pracują nad poprawą jakości opieki nad pacjentami. Do wzmocnienia kwestie bezpieczeństwa i redukcja zdarzeń niepożądanych

Jak wynika z badań satysfakcji pacjentów prowadzonych przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, niemal 90 proc. pacjentów uznałoby szpital, w którym byli leczeni, jako godny polecenia. Wprowadzone rok temu przepisy kładą szczególny nacisk na jakość w ochronie zdrowia i szpitale zaczynają to u siebie wdrażać. – Poprawa jakości i bezpieczeństwo pacjenta są działami standardów akredytacyjnych, które jeszcze wypadają najgorzej. Problemem jest badanie zdarzeń niepożądanych – ocenia Agnieszka Pietraszewska-Macheta, dyrektorka Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.

DlaWas.info

Polityka

J. Lewandowski: Węgry zamroziły działania unijnych instytucji. Zmiana oczekiwana jest z nadejściem polskiej prezydencji

Węgry są w tej chwili kłopotem Unii Europejskiej, nie wnoszą nic konstruktywnego do jej działań. Dlatego węgierska prezydencja to będzie okres zamrażarki, uśpienia instytucji europejskich w nadziei, że coś pozytywnego i konstruktywnego ruszy się wraz z polską prezydencją, czyli w styczniu przyszłego roku – mówi europoseł Janusz Lewandowski. Jak zauważa, środowe wystąpienie premiera Viktora Orbána na forum PE, podczas którego przedstawił priorytety węgierskiej prezydencji w Radzie, wzbudziło burzliwą dyskusję. Europosłowie i szefowa KE Ursula von der Leyen wytknęli węgierskiemu premierowi m.in. hipokryzję i bliskie relacje z reżimem w Moskwie.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.