Panele słoneczne przez internet – jak zainstalować je… online?
Planując zakup lub budowę domu, stawiamy przede wszystkim na jakość elementów, dobrych ekspertów i profesjonalną ekipę budowlaną. W końcu przychodzi moment, kiedy musimy także spojrzeć bliżej na wydatki.
O dom dbamy już od samego etapu planowania: mocne, ocieplone ściany, odpowiednie pokrycie dachu, okna nieprzepuszczające zimna ani gorąca, estetyczne wykończenie i urządzenie miejsca w taki sposób, aby żyło się po prostu przyjemnie. Ale tak jak w przypadku budowy czy remontu, warto od początku pomyśleć o późniejszej jego eksploatacji i tym, czy życie w wymarzonym domu nie będzie drogie. Zmianą, na którą decyduje się coraz więcej Polaków, jest korzystanie z energii słonecznej. Jak zacząć z fotowoltaiką? Z roku na rok jest to łatwiejsze.
Polacy fanami energii słonecznej
Z raportu Instytutu Energii Odnawialnej wynika, że rynek fotowoltaiki rozwija się najszybciej ze wszystkich sektorów OZE w Polsce. Największy przyrost nowej mocy można obecnie odnotować w segmencie mikroinstalacji, które aktualnie stanowią 70% zainstalowanych źródeł fotowoltaicznych w kraju. Wskazuje to na wyraźnie zwiększony udział prosumentów indywidualnych i biznesowych. Na ten trend zareagował także norweski startup Otovo, który rozpoczął swoją działalność w Polsce i zyskuje coraz większe grono klientów w całej Europie.
– W naszej działalności skupiamy się na mikroinstalacjach do 50 kW, jednak biorąc pod uwagę polski rynek, większość instalacji jest do 10 kW. Miało na to wpływ zarówno dofinansowanie z programu „Mój Prąd”, dostępne do tej wartości, jak i również zmieniająca się zasada wyliczania upustów poniżej 10 kW. Na chwilę obecną kierujemy usługi wyłącznie do klientów indywidualnych, którzy cenią sobie odnawialne źródła energii, chcą lepiej użytkować energię i oszczędzać na codziennych czynnościach, iść z duchem czasu – komentuje Paulina Ackermann, dyrektor generalny Otovo w Polsce.
Panele w Europie
Instalacje fotowoltaiczne są stosunkowo łatwe w montażu, proste w utrzymaniu, a korzyści finansowe można odczuć relatywnie szybko. To, co najczęściej budzi wątpliwości, to ilość światła i fakt, czy nasz klimat jest do tego odpowiedni. Takie wątpliwości miał także prezes Otovo, Andreas Thorsheim, który rozpoczął biznes właśnie w swojej ojczyźnie – Norwegii, która słynie z bardzo trudnego klimatu i najmniejszej ilości słońca. „Jeżeli udało nam się w Norwegii, uda nam się wszędzie” – powtarza CEO. Obecnie posiadają oni 50% rynku norweskiego i szturmem podbijają inne kraje. W ciągu jednego roku w Hiszpanii zamontowali aż 1000 instalacji, co pokazuje, jak bardzo popularne staje się to źródło energii.
Instalacja przez internet
Wszyscy żyjemy w pędzie, a pandemia koronawirusa wcale nie wspiera biznesów, naszych planów w budowaniu i remontowaniu. Standardowy model sprzedaży paneli zakłada wizytę lokalnego przedstawiciela firmy w domu, co obecnie nie jest najbezpieczniejszą opcją. Otovo korzysta z zupełnie innego rozwiązania – sprzedaży instalacji fotowoltaicznej przez internet. Na stronie firmy wystarczy wpisać dane lokalizacyjne, wybrać swój dach z widoku w Google maps, wpisać orientacyjne nachylenie dachu i rodzaj pokrycia, a wycena w kilka sekund znajdzie się na monitorze. Nie tylko wycena dokonywana jest przez internet – online można również podpisać umowę. Pierwszy kontakt osobisty z osobą z firmy następuje w momencie montażu paneli. Oszczędza to czas, daje poczucie bezpieczeństwa oraz ułatwia proces załatwiania formalności.
Sterowanie z aplikacji mobilnej
Choć instalacje słoneczne są coraz bardziej popularne, wiedza o nich nie jest powszechna. Korzystający z nich mogą zadawać sobie zatem pytanie – jak sprawdzić, czy nie pojawiła się żadna usterka? Czy po gwałtownej ulewie lub burzy wszystko na pewno działa? Rozwiązaniem na to może być specjalna aplikacja na telefon, która umożliwi alarmowanie w przypadku ewentualnych błędów.
– Przygotowując aplikację dla użytkowników naszych paneli, postawiliśmy sobie za cel nie tylko informować właściciela o stanie jego instalacji, lecz również umożliwiać kontrolę ekspertom. Co to oznacza? Jeśli wystąpiłaby usterka, dowie się o tym nie tylko użytkownik paneli, lecz również Otovo, które skontaktuje się z klientem i pomoże rozwiązać problem – tłumaczy Paulina Ackermann.
Fotowoltaika – tak czy nie?
Ceny energii rosną z roku na rok, a same koszty utrzymania domów i codzienne wydatki diametralnie wzrosły przez ostatnie lata. W kontrze do tego koszt słonecznych systemów fotowoltaicznych spadł aż o 75% od 2009 roku.
– Wkrótce możemy zetknąć się z sytuacją, gdzie podobnie jak w salonach komórkowych, klient będzie płacił niewiele za samą instalację, a większą część za obsługę i opiekę firmy nad ich systemem w formie abonamentu. Dzięki temu nie tylko przysłużymy się środowisku (energia słoneczna oraz odnawialne źródła energii pomogły ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i zużycie paliw kopalnych w Europie o 10% w 2015 roku), ale i będziemy mogli zaoszczędzić na naszym codziennym życiu – dodaje Andreas Thorsheim.
BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Eco Run celuje w 10 mln zł za 4 kw. 2024 r.
Zeneris Projekty z umowami na blisko 1,3 mln zł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.