Polacy rozpoczęli sezon grzewczy - jest spokojniej niż rok temu
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl
Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego, rośnie zainteresowanie opałem. Poszukiwania Polaków są coraz intensywniejsze, ale zdecydowanie spokojniejsze niż w ubiegłym roku. Wśród najpopularniejszych rodzajów opału znajdują się: drewno opałowe, pellet i ekogroszek – jak wynika z danych OLX. Rzadziej natomiast wpisujemy frazę “węgiel”.
Wszystko wskazuje na to, że tegoroczny sezon grzewczy będzie przebiegał spokojniej i co najważniejsze, będzie nas kosztował mniej, niż ten poprzedni. Niemniej jednak spodziewać się można, że wraz ze spadkiem temperatur ceny opału zaczną rosnąć. W przypadku węgla zapowiedzią tego może być notowany od października wzrost cen tego surowca w portach ARA oraz Richards Bay. Nie zmienia to jednak faktu, że obecna sytuacja jest stabilna i tak postrzegają ją zarówno kupujący, jak i sprzedający. Potwierdzeniem tego są dane OLX. Tylko we wrześniu w tym największym serwisie ogłoszeniowym w Polsce pojawiło się o 23 proc. mniej nowych ogłoszeń oferujących opał niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wówczas jednak ograniczona dostępność opału, stanowiąca konsekwencję działań wojennych prowadzonych za naszą wschodnią granicą, spowodowała, że więcej osób poszukiwało możliwości jego zakupu w internecie. To zaś automatycznie zwiększyło podaż, co w efekcie przyniosło lawinowy wzrost liczby ogłoszeń na OLX. I chociaż w październiku tego roku serwis odnotował o 33 proc. więcej nowych ogłoszeń niż w miesiącu poprzednim, to nadal o 39 proc. proc. mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że liczba ogłoszeń w bieżącym roku jest zbliżona do liczby tych publikowanych w roku 2021, a więc w okresie stabilnym gospodarczo i ekonomicznie.
Ubiegłoroczny, szokowy, skok liczby ogłoszeń oferujących opał, raczej nam nie grozi – mówi Przemek Klemczak, category manager w OLX. Obecnie sytuacja na rynku jest stabilna, a dostęp do opału w zasadzie nieograniczony. Przekłada się to na mniejszą liczbę ogłoszeń w naszym serwisie. Oczywiście spodziewamy się, że wraz ze spadkiem temperatur i wzrostem zapotrzebowania na opał ich liczba będzie rosła, bo też rosło będzie zainteresowanie ze strony kupujących.
A czego najczęściej poszukują kupujący? Z danych OLX wynika, że w październiku największym zainteresowaniem cieszyło się drewno opałowe. W stosunku do poprzedniego miesiąca serwis odnotował wzrost zapytań o ten rodzaj opału o 8 proc. Równie chętnie szukaliśmy pelletu i ekogroszku, które odnotowały wzrosty na tym samym poziomie co drewno opałowe (8 proc.). Co ciekawe fraza węgiel, która w ubiegłym roku znalazła się wśród trzech najczęściej wpisywanych w wyszukiwarce serwisu, we wrześniu tego roku pojawiała się zdecydowanie rzadziej. To konsekwencja tego, że w wyniku ubiegłorocznych, globalnych, wydarzeń, które spowodowały deficyt węgla, wielu z nas skierowało się w stronę bardziej ekologicznych rozwiązań. To zaś przyczyniło się do tego, że jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, ubiegłoroczny sezon grzewczy w Polsce był pod względem jakości powietrza najlepszy od pięciu lat. Czy powtórzymy ten sukces w bieżącym roku okaże się w przyszłości.
BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Eco Run celuje w 10 mln zł za 4 kw. 2024 r.
Zeneris Projekty z umowami na blisko 1,3 mln zł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.