Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii i Krajowa Izba Klastrów Energii pod
Początek lutego 2021 r. to ważny czas dla rodzimego sektora energetycznego. 2 lutego 2021 r., po 12 latach od ustanowienia poprzedniej strategii, przyjęto nowy dokument wyznaczający kierunki rozwoju tego sektora – poinformował w mediach minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Rada Ministrów zatwierdziła „Politykę energetyczną Polski do 2040 r.” – To idealny moment na współdziałanie w celu przyspieszenia rozwoju energetyki rozproszonej, opartej o OZE i budowanie nowoczesnej przyszłości naszego kraju – zgodnie stwierdzili Barbara Adamska, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii i Albert Gryszczuk, prezes zarządu Krajowej Izby Klastrów Energii.
Punktów stycznych w celach PSME i KIKE jest więcej. Transformacja ku nisko- i zeroemisyjnej polskiej gospodarce, troska o lepsze warunki do rozwoju dla przedsiębiorstw z branży energetycznej, monitorowanie barier rozwoju branży, czy poprawa efektywności energetycznej w skali lokalnej i ogólnokrajowej, to tylko niektóre z nich. Połączenie sił pozwoli na synergię – technologii, doświadczeń i wiedzy eksperckiej, które dadzą realne korzyści dla wszystkich aktywnych podmiotów w sektorze.
– Powtarzam przy różnych okazjach, że konieczne są zmiany legislacyjne i pozalegislacyjne, które pozwolą na rozwój magazynów energii we wszystkich segmentach rynku: od domowych akumulatorów, poprzez magazyny na poziomie niskich i średnich napięć (blisko instalacji wytwórczych), aż po magazyny wielkoskalowe. Istotnym rozwiązaniem jest także wdrożenie takich regulacji, które zwiększą możliwości komercyjnego świadczenia usług magazynowania energii elektrycznej, jako źródła elastyczności systemu energetycznego. Połączenie kompetencji ekspertów PSME i KIKE pozwoli wdrażać nasze idee na szerszą skalę. Cieszy nas, że będziemy mogli uczestniczyć w realizacjach, które mają miejsce w klastrach, bo to obszary, które już dziś stanowią o przyszłości polskiej energetyki. PSME może wnieść do nich wiedzę na temat kryteriów doboru magazynów, czy strategii ich użytkowania. Magazyny spełniają funkcje niezbędne do budowy lokalnych obszarów bilansowania, bez nich klastry energii nie mają szans w pełni rozwinąć swojego potencjału – powiedziała Barbara Adamska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Magayznowania Energii.
– Najbliższe lata zapowiadają się jako czas bardzo intensywnego rozwoju klastrów energii. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Klimatu i Środowiska, o sile polskiej energetyki rozproszonej będzie stanowić 300 obszarów autonomicznych energetycznie, które powstaną na wzór pilotażowego Klastra Zgorzeleckiego. Aktualnie, w Zgorzelcu zainstalowanych jest już ponad 70 MW z OZE, a zaplanowano co najmniej 500. Aby w pełni zastąpić energetykę konwencjonalną, opartą na węglu, odnawialne źródła energii muszą być uzupełniane magazynami. Współpraca między KIKE i PSME to naturalna odpowiedź na potrzeby rynku – podsumował Albert Gryszczuk
Sygnatariusze listu intencyjnego są przekonani, że ich współpraca wesprze transformację energetyczną Polski.

PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.