Południowokoreańskie uczelnie zawarły porozumienie z Uniwersytetem Warszawskim
Południowokoreańskie uczelnie zawarły porozumienie z Uniwersytetem Warszawskim w celu kształcenia elitarnej kadry ekspertów w obszarze energetyki jądrowej
25 marca KEPCO International Nuclear Graduate School (KINGS), Pusan National University (PNU) oraz Korea Nuclear Association for International Cooperation (KNA) zawarły porozumienie z Uniwersytetem Warszawskim. Dzięki niemu powstanie europejskie centrum szkoleniowe, którego celem będzie wykształcenie elitarnej kadry ekspertów realizujących projekt budowy elektrowni jądrowej w Koninie-Pątnowie z wykorzystaniem koreańskiej technologii oferowanej przez spółkę Korea Hydro Nuclear Power (KHNP).
Dzięki uczelni KINGS, wielu zdolnym studentom i doktorantom Uniwersytetu Warszawskiego otworzy się możliwość doskonalenia się w obszarze energetyki jądrowej poprzez utworzenie Centrum Współpracy Jądrowej. To centrum stanie się kluczowym miejscem szkoleniowym, wprowadzającym koreańską technologię jądrową do Polski.
Przez lata KINGS aktywnie rozwijał współpracę dydaktyczną z Uniwersytetem Warszawskim. W lipcu 2020 roku obie instytucje podpisały porozumienie, które umożliwia studentom UW zdobycie rocznych praktyk. W listopadzie 2022 roku, KINGS oraz Uniwersytet Warszawski sfinalizowali porozumienie dotyczące Programu Akademickiej Współpracy w obszarze Inżynierii i Technologii Elektrowni Jądrowych, którego celem było wzmocnienie współpracy obu uczelni w zakresie edukacji zdalnej. Dodatkowo KINGS prowadziło rozmowy dotyczące rozwoju zasobów ludzkich z polskimi firmami zaangażowanymi w projekt budowy nowej elektrowni jądrowej w Koninie-Pątnowie, a także wyraziło zgodę na współpracę w szkoleniu ekspertów jądrowych.
KINGS wesprze Uniwersytet Warszawski w opracowaniu nowego, dopasowanego do aktualnych potrzeb programu edukacyjnego oraz w dostosowaniu istniejących ścieżek edukacyjnych związanych z energetyką jądrową. Nowy program wyróżni się szczególnie zaangażowaniem studentów w proces jego tworzenia i wdrażania, dzięki bliskiej współpracy z wykładowcami akademickimi z KINGS, posiadającymi bogate doświadczenie w tej dziedzinie. Eksperci z KINGS będą dzielić się praktyczną wiedzą dotyczącą technologii reaktora APR1400 oferowanego przez KHNP, która zostanie zastosowana w projekcie budowy nowej elektrowni jądrowej Konin-Pątnów.
Organizacje pozarządowe apelują do premiera. Chodzi o Krajowy Plan Energii i Klimatu oraz transformację energetyczno-klimatyczną
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
Trina Storage dostarczy rozwiązania BESS do niemieckich projektów Aquila
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.