Ponad 60 milionów złotych przekazanych na program Stoen Operator
Stoen Operator pozyskał dotację w wysokości ponad 60 milionów złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przeznaczy ją na kontynuację programu zastąpienia starych urządzeń do pomiaru zużycia energii nowoczesnymi licznikami zdalnego odczytu. Dzięki dotacji zakupi i wymieni około 200 tysięcy urządzeń na terenie Warszawy.
Kontynuacja projektu wartego blisko miliard złotych
Stoen Operator otrzymał dofinansowanie na realizację projektu „Zakup i montaż liczników zdalnego odczytu u klientów warszawskiej sieci dystrybucyjnej” (część B). W ramach umowy, która została podpisana 9 września br., Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przyznał dotację z Funduszu Modernizacyjnego stołecznemu operatorowi systemu dystrybucyjnego (OSD) w ramach projektu „Zeroemisyjny system energetyczny”, będącego częścią programu priorytetowego 4.7 „Elektroenergetyka – Inteligentna infrastruktura energetyczna”.
– Całkowita wartość naszego projektu to 99 674 550 zł. Dotacja, którą przekaże nam NFOŚiGW, wyniesie 60 041 525 zł – mówi Agnieszka Okońska, Członkini zarządu Stoen Operator.
Stoen Operator, realizując obowiązek wynikający z prawa energetycznego, dokonuje systematycznej wymiany liczników tradycyjnych na liczniki zdalnego odczytu. Warszawski OSD zobowiązał się do montażu około 520 tys. nowoczesnych liczników do końca 2025 roku. Na koniec 2027 roku około 880 tys. odbiorców stołecznego OSD zyska nowe urządzenia, a do końca 2028 już blisko milion gospodarstw domowych będzie wyposażonych w inteligentne liczniki. Zgodnie z wytycznymi z nowelizacji ustawy do końca lipca 2031 roku każdy odbiorca energii elektrycznej będzie miał zainstalowany licznik zdalnego odczytu. Wymiana starego urządzenia na nowe opomiarowanie jest w pełni bezpłatna, a jej koszty ponosi operator systemu dystrybucyjnego.
Kolejni warszawiacy z nowymi licznikami
– Obecnie zakończyliśmy montaż łącznie 233 tysięcy liczników na Pradze-Południe, Pradze-Północ i Targówku. Od lipca br. zamontowaliśmy kolejne 40 tysięcy urządzeń na Pradze-Północ oraz Bemowie i kontynuujemy prace w tych dzielnicach. Do końca roku zamierzamy zainstalować około 60 tysięcy kolejnych urządzeń – mówi Jakub Tomczak, dyrektor Pionu Zarządzania Pomiarami w Stoen Operator.
Nowe liczniki są częścią zaawansowanej infrastruktury pomiarowej (AMI). Oprócz urządzeń pomiarowych to także technologie komunikacyjne, systemy zarządzania danymi, platformy oprogramowania i sprzęty umożliwiające aktywne interakcje między elementami inteligentnych sieci.
– Dotacja przekazana firmie Stoen Operator pozwoli na rozwój technologii smart metering, czyli inteligentnego pomiaru zużycia energii. Jest ona niezwykle istotna, ponieważ pozwala wprowadzać rozwiązania niezbędne w procesie transformacji energetycznej, z korzyścią dla odbiorców energii – mówi Józef Matysiak, Zastępca Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Inteligentne opomiarowanie z licznymi korzyściami
Liczniki zdalnego odczytu przyniosą użytkownikom szereg korzyści. Są bardzo precyzyjne i pozwalają na dokonanie odczytu w dowolnej chwili. Odbiorca energii nie musi już polegać na prognozach dotyczących zużycia – płaci tylko za faktyczne zużycie energii. Szczegółowe i rzeczywiste informacje o zużyciu mogą motywować do zmiany nawyków. Masowa instalacja urządzeń – przy założeniu, że odbiorcy z gospodarstw domowych zmniejszą zużycie energii – może wpłynąć na poprawę efektywności energetycznej i umożliwi rozwój gospodarki niskoemisyjnej.
Obsługa większości procesów związanych z nowymi licznikami będzie się odbywać zdalnie. Pozwoli to zredukować zarówno koszty odczytu i innych elementów technicznych, jak i związane z nimi emisje.
Stoen Operator planuje zakończenie prac związanych z wymianą liczników zdalnego odczytu w drugiej fazie programu na koniec grudnia 2026 roku. Bieżący postęp prac można śledzić na stronie www.stoen.pl w zakładce Dla klientów.

PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.