Komunikaty PR

Przyszłość przemysłu bateryjnego w Polsce

2024-05-27  |  12:00
Biuro prasowe

Przyszłość przemysłu bateryjnego w Polsce

 

Za nami premierowa konferencja PESA Battery Conference. Trzy sesje tematyczne, panele dyskusyjne i debata o przyszłości przemysłu bateryjnego wzbudziły ogromne zainteresowanie i zgromadziły liderów branży bateryjnej i magazynowania energii.

 

Barbara Adamska, prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii, które było inicjatorem i organizatorem konferencji, powiedziała, że przyszłe miejsce Polski na mapie liderów sektora bateryjnego zależy od skoordynowania polityki energetycznej kraju z polityką gospodarczą. – Trzeba połączyć perspektywę producentów komponentów z potrzebą naszego rynku wewnętrznego. Tylko łącząc potencjał różnych podmiotów, jesteśmy w stanie wypracować rozwiązania służące transformacji energetyki i szerzej, transformacji całej gospodarki – podkreśliła prezes Adamska.

 

Trudno wyobrazić sobie dekarbonizację, która jest w tej chwili priorytetowym, nienegocjowalnym celem Unii Europejskiej, bez magazynów energii. Stąd liczna reprezentacja i znakomity skład w debacie „Przyszłość przemysłu bateryjnego w Polsce”. W rozmowie wzięli udział: Grzegorz Onichimowski, prezes PSE, Mikołaj Budzanowski, prezes Boryszew Green Energy & Gas, Robert Chryc-Gawrychowski, prezes Northvolt Poland, Bartek Kras, wiceprezes Impact Clean Power Technology, Bartek Zysiński, prezes Solartech, Anna Chmielewska, Associate Director, Senior Banker at EBRD i Piotr Charewicz, starszy specjalista ds. Infrastruktury World Bank oraz Barbara Adamska, prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii. Rozmowę moderowali Agnieszka Skorupińska, radca prawny, partner w kancelarii RZM i Przemysław Kałek, radca prawny, partner w kancelarii RSLegal.

 

Kiedy sektor energetyczny będzie sektorem wolnorynkowym?

Uczestnicy spotkania starali się znaleźć odpowiedź na pytanie, co zrobić, by Polska miała znaczący udział w rynku, który będzie się rozwijał w zawrotnym tempie. Jednogłośnie podkreślali istotę zaangażowania państwa w rozwój sektora. – Będą państwo mieli przestrzeń do rozwoju wtedy, kiedy sektor energetyczny rzeczywiście będzie wolnorynkowy. Tak długo, jak dla określonych grup klientów będzie obowiązywała płaska cena, tak długo nie będzie tam dla państwa miejsca. To trzeba sobie uświadomić – powiedział Grzegorz Onichimowski, prezes PSE. – Potrzebny nam jest mechanizm tworzenia zarówno rynku, jak i systemu bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej w skali Unii Europejskiej. I być może nasza prezydencja mogłaby tu być ciekawym elementem. To mogłoby wesprzeć nas w próbie budowania rynku elastyczności czy zmodyfikowanego rynku mocy. Wolę rynek mocy i energii zamiast rynku opartego o gwarancje i dotacje. Podsuwanie tego typu rozwiązań w skali europejskiej wydaje się być ciekawym pomysłem, którym moglibyśmy wesprzeć przedsiębiorców na rynku bateryjnym. Na tym rynku byłoby ryzyko, ale banki mogłyby je odpowiednio zważyć – dodał prezes PSE.

 

Do kwestii związanych z bankowalnością projektów magazynowych odniósł się także Mikołaj Budzanowski, prezes Boryszew Green Energy & Gas, który zaznaczył, że dzisiejsze regulacje gwarantują ok. 25 proc. przychodów ze świadczenia usługi magazynowania, reszta musi zostać wypracowana na rynku bilansującym i na arbitrażu cenowym. – To otwarte ryzyko rynkowe, które banki będą musiały zaakceptować. Zaangażowanie instytucji publicznych typu BGK być może będzie dodatkowym wsparciem dla tego typu inwestycji – powiedział prezes Boryszew Green Energy & Gas.

 

Uczestniczący w debacie przedstawiciele Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju i Banku Światowego widzą perspektywy współpracy z rynkiem bateryjnym w jaśniejszych barwach. – Rynek baterii ma przyszłość i ma potencjał tu i teraz. I tu i teraz powinniśmy wypracowywać rozwiązania, które pozwolą na jego finansowanie – powiedziała Anna Chmielewska, Associate Director, Senior Banker at EBRD. – Jest dużo przestrzeni dla magazynów energii w Polsce. Musimy pracować nad tym, żeby finalnie osiągnąć bankowalność projektów magazynowych. Widzę w tym obszarze duże możliwości poprawy – stwierdził Piotr Charewicz, starszy specjalista ds. Infrastruktury World Bank.

 

Nie stracić pozycji lidera

Jak podkreślali uczestnicy debaty „Przyszłość przemysłu bateryjnego w Polsce” zorganizowanej przez PSME, jeśli nie zostanie wprowadzona jednolita polityka państwa w stosunku do sektora bateryjnego, zostaniemy bez magazynów. A to oznacza katastrofę dla rynku energii w Polsce.

Magazyny bateryjne na potrzeby systemu elektroenergetycznego to nie jest kwestia przyszłości. Tylko w ubiegłym roku w Europie zostało zainstalowanych ponad 10 GW w bateryjnych magazynach energii. Co ciekawe, aż 7 GW w magazynach zlokalizowanych za licznikiem. U naszych zachodnich sąsiadów zainstalowanych jest ponad milion pracujących domowych magazynów energii. Na świecie w bieżącym roku zostanie zainstalowanych około 70 GW w bateryjnych magazynach energii. Dla porównania w ubiegłym roku to było 40 GW. Do 2030 roku skumulowany wskaźnik wzrostu dla bateryjnych magazynów energii będzie wynosił około 20 proc., co oznacza, że w 2030 roku zostanie zainstalowanych niemal 140 GW w bateryjnych magazynach na świecie. Na koniec dekady moc skumulowana ma wynieść ponad 800 GW. To pokazuje, jak bardzo daleko jesteśmy za rozwiniętym w tym obszarze zachodem Europy. I jak wiele mamy jeszcze w tym temacie do zrobienia. – Ten stan, w którym jesteśmy dziś, kiedy Polska jest liderem na rynku bateryjnym, nie potrwa już długo. Wszyscy duzi producenci, którzy lokują swoje fabryki w Europie, robią to poza naszym krajem. Żadnego dużego producenta na horyzoncie nie widać – powiedział Bartek Kras, wiceprezes Impact Clean Power Technology. – Widzimy chińskich producentów, którzy lokują się w Niemczech czy na Węgrzech i Słowacji, ale też firmy z kapitałem lokalnym w Wielkiej Brytanii czy Szwecji, które są wspierane przez państwo. Państwa wspierają swoich własnych producentów, na co przez ostatnie wiele lat nie można było liczyć w Polsce. Musieliśmy sobie radzić sami. Chodzi więc o to, by stworzyć wspólną politykę wsparcia przemysłu, by tak się nie działo – dodał  wiceprezes Impact Clean Power Technology. – Mamy w Polsce wszelkie kompetencje, żeby rozwinąć branżę gospodarczą, mamy przedsiębiorców posiadających wiedzę, umiejętności i niezbędne narzędzia. Żeby mogli podjąć decyzje biznesowe, potrzebują przewidywalności jeśli chodzi o popyt na rynku wewnętrznym. Odpowiedzialna, długofalowa polityka energetyczna daje jasną informację, jak duży będzie rynek wewnętrzny, w jakich segmentach jakie będą jego wymogi. Jasne sygnały dla przedsiębiorców są niezbędne. Niezwykle ważna jest komunikacja między wszystkimi uczestnikami rynku – dodała Barbara Adamska, prezes PSME.

 

Na ważną kwestię w kontekście branży bateryjnej zwrócił uwagę Robert Chryc-Gawrychowski, prezes Northvolt Poland. – Po co to wszystko? Pamiętajmy, że mamy wyzwania klimatyczne – chcemy osiągnąć niskoemisyjność, a zeroemistyjność w perspektywie 2050 r. I w związku z tym ważne jest, żeby umieszczone w różnych miejscach sieci elektroenergetycznej magazyny energii, zarówno te duże, wielkoskalowe, jak i te w sieci operatorów czy prosumenckie, były zielone. I nie mam na myśli koloru kontenera – podkreślił prezes Northvolt Poland.

 

Mimo wyzwań, przed którymi stoi branża bateryjna i magazynów energii, wśród jej przedstawicieli nie brakuje optymistów. Jak podkreślił Bartek Zysiński, prezes Solartech, nie jest tak, że nie ma sukcesów. – Nie jesteśmy w procesie ewolucji rynku, jesteśmy w procesie jego eksplozji. Rynek bateryjny, ten, który ja reprezentuję, czyli magazynów energii, jest w Polsce olbrzymi. Polska zawsze stała i stoi bardzo silną energoelektroniką. Impulsem do dalszego, intensywnego rozwoju rynku będą usługi elastyczności. One sprawią, że rynek będzie przeogromny – podsumował prezes Solartech.

 

Paneliści podkreślili też, jak bardzo istotny jest dla nich local content – budowanie branży opartej o polskie i europejskie zasoby, by stać się alternatywą dla dominującego dziś na świecie w sektorze bateryjnym rynku azjatyckiego. Zwrócili też uwagę na rolę wyzwań klimatycznych i udziale rynku w osiągnięciu niskiej emisyjności, a w perspektywie 2050 roku zeroemisyjności.

 

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Krok milowy w budowie biogazowni E.ON Polska Biuro prasowe
2024-07-02 | 12:00

Krok milowy w budowie biogazowni E.ON Polska

Trwa budowa pierwszej biogazowni Grupy E.ON w Polsce, która zlokalizowana jest nieopodal Pułtuska. W czerwcu zamontowany został agregat kogeneracyjny oraz trafostacja, która
Energetyka Walka z metanem – czy polski rynek gazu może spać spokojnie?
2024-06-27 | 10:00

Walka z metanem – czy polski rynek gazu może spać spokojnie?

To kolejny niechlubny ranking, w którym zajmujemy czołowe miejsce. Polska jest jednym z największych europejskich emitentów metanu. Jak podał w maju Polski Instytut Ekonomiczny,
Energetyka Trina Storage podejmuje współpracę z Obton, by dostarczyć pierwsze kontenery mag
2024-06-26 | 01:00

Trina Storage podejmuje współpracę z Obton, by dostarczyć pierwsze kontenery mag

Trina Storage, wiodący globalny dostawca rozwiązań z zakresu magazynowania energii, podpisał pierwszy kontrakt na rynku niemieckim, inicjując wraz z firmą Obton projekt mający na celu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Gminy obawiają się wysokich kar za nieosiągnięcie poziomów recyklingu odpadów. Apelują o szybkie wprowadzenie zasady „zanieczyszczający płaci”

Polska jest ostatnim krajem Unii Europejskiej, który nie wdrożył jeszcze systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). W efekcie koszty zagospodarowania odpadów opakowaniowych obecnie ponoszą głównie mieszkańcy, a odpowiedzialność organizacyjną – gminy. To na nich spoczywa też obowiązek osiągania określonych prawem poziomów odpadów poddanych recyklingowi. W tym roku wiele z gmin może mieć z tym problem, a to oznacza groźbę kar. Wprowadzenie systemu kaucyjnego bez wcześniejszego albo równoległego wprowadzenia ROP może oznaczać dalsze problemy gmin. – Konieczne jest uszczelnienie systemu – podkreśla Olga Goitowska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Prawo

Cudzoziemcy odgrywają coraz większą rolę na polskim rynku pracy. Firmy wciąż obawiają się skomplikowanych i długotrwałych procedur

Liczba pracowników z zagranicy zarejestrowanych w ZUS-ie w ciągu ostatniej dekady wzrosła kilkukrotnie. Zdecydowanie szybciej przybywa w tej grupie obywateli spoza Unii Europejskiej, nie tylko z Ukrainy, Białorusi i Kaukazu, ale też z Azji Południowo-Wschodniej, Afryki czy Ameryki Południowej. W przyszłości potrzeba zatrudniania obcokrajowców będzie coraz większa ze względu na kurczącą się liczbę osób w wieku produkcyjnym. Dlatego firmy podkreślają potrzebę uproszczenia procedur dopuszczających pracowników z krajów trzecich i skrócenia czasu ich procedowania.

Transport

Warszawa pracuje nad rewolucją biletową. Nowy system pozwoli płacić tylko za faktyczny czas podróży lub przejechane kilometry

W stolicy trwają prace nad nowym systemem biletowym. Zamiast karty miejskiej, na której kodowane są wszystkie dane, powstanie centralne konto pasażera, dostępne z komputera i aplikacji mobilnej. Zniknie konieczność skanowania kodów QR w pojazdach, a wprowadzony ma zostać nowy system naliczania opłat za przejazd, wzorowany na obowiązującym m.in. w Londynie.  – Zależy nam, żeby pasażer nie zastanawiał się, jaki bilet kupić, a podróż jego była rozliczana optymalnie, bo o to tu głównie chodzi – przekonuje Agnieszka Siekierska-Otłowska, dyrektorka Pionu Handlowego ZTM w Warszawie.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.