Rosnące ceny gazu – jak się przed nimi uchronić?
Od początku lipca zostały wprowadzone podwyżki cen gazu. Oznacza to, że w drugiej połowie 2024 r. rachunki konsumentów wzrosną nawet o 50-60% w porównaniu z 2022 r. Zdaniem Michała Chaberskiego, eksperta firmy Woltair, obecny moment, przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, jest najlepszym czasem na zainwestowanie w pompy ciepła.
Konsumenci często wahają się, czy inwestycja w pompę ciepła jest dla nich opłacalna, otrzymują wiele sprzecznych informacji i obawiają się podjąć decyzję. Znaczne wzrosty cen gazu stały się już faktem i powinny być wyraźnym sygnałem dla posiadaczy pieców gazowych, że jest to odpowiedni moment na zmiany.
Dla odbiorców objętych ochroną taryfową, średni wzrost cen gazu od 1 lipca 2024 r. wyniesie około 45-47 proc. W zależności od rodzaju gazu, stawki wzrosną z 24,62 gr/kWh nawet do 36,29 gr/kWh brutto. Ponadto wzrosną stawki dystrybucyjne, np. opłata zmienna o 55 proc. z 5,43 gr/kWh do 8,41 gr/kWh brutto.
„Prognozy dotyczące cen gazu nie są optymistyczne. Prawdopodobnie podwyżki, które weszły w życie w bieżącym miesiącu, to tylko zapowiedź kolejnych wzrostów, które będą miały miejsce w kolejnych latach. Dlatego warto przeanalizować obecną sytuację na rynku energetycznym i przygotować swoje gospodarstwo domowe na tak duży wzrost rachunków za gaz. Jak można to zrobić? Prognozy dotyczące cen energii elektrycznej nie są tak pesymistyczne. Oznacza to, że w tym momencie najbardziej rozsądnym wyborem sposobu ogrzewania jest inwestycja w pompy ciepła“ – komentuje Michał Chaberski, HVAC Product Manager, Woltair.
Najwięcej instalacji pomp ciepła odbywa się jesienią, przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Jednak zdaniem Michała Chaberskiego teraz jest bardzo dobry czas na podjęcie decyzji o takiej inwestycji m.in. dlatego, że znamy już wstępną datę – wrzesień 2024 – uruchomienia programu Mój Prąd 6.0. Osoby, które będą posiadały pełną dokumentację przed startem naboru wniosków, zapewnią sobie pierwszeństwo w uzyskaniu dotacji.
„Pierwsza połowa roku nie była łatwa dla firm z naszej branży m.in. dlatego, że klienci czuli się niepewnie nie znając daty uruchomienia nowej edycji programu Mój Prąd 6.0. Inwestycja w pompę ciepła musi być przemyślaną decyzją, a z pewnością potwierdzenie otrzymania dotacji ją ułatwia“ – komentuje Michał Chaberski.
Co więcej, we wnioskach o dotacje będą rozpatrywane tylko urządzenia o dobrej jakości, które przeszły testy w laboratoriach w UE lub krajach EFTA.
„Czy prawdą jest informacja, że pompy ciepła mogą generować wysokie koszty eksploatacji? Owszem mogą, ale mowa tylko o takich urządzeniach, które zostały dobrane i/lub zainstalowane w nieprawidłowy sposób. Pompy o dobrej renomie, które zostały zainstalowane przez odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów, działają w prawidłowy sposób, a ich użytkownicy cieszą się niskimi rachunkami oraz bezobsługową pracą“ – dodaje Michał Chaberski.
Specjalną ofertę dotyczącą montażu fotowoltaiki oraz pomp ciepła można uzyskać w zaledwie 3 minuty korzystając z kalkulatora online dostępnego na stronie woltair.pl.

PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.