Stoen Operator o wymianie liczników w nowym spocie
Trwa masowa wymiana liczników u odbiorców energii elektrycznej. Stoen Operator, który odpowiada za dystrybucję energii elektrycznej na terenie Warszawy i okolic, już w październiku br. przekroczył pierwszy kamień milowy związany z tym zadaniem. Dotyczy on ilości wymienionych urządzeń w konkretnych przedziałach czasowych, wymaganych nowym prawem energetycznym. Stołeczny operator dla swoich odbiorców przygotował właśnie krótki spot edukacyjny. Wyjaśnia w nim szczegóły dotyczące trwającej wymiany liczników na mierniki zdalnego odczytu.
Cel zrealizowany z nadmiarem
Konieczność wdrożenia tzw. inteligentnego opomiarowania przez wszystkich operatorów wynika z podpisanej 2 czerwca 2021 roku przez prezydenta RP nowelizacji Ustawy Prawo Energetyczne. Wprowadza ona obowiązek instalacji liczników zdalnego odczytu u 80% odbiorców w gospodarstwach domowych do 2028 roku. Zgodnie z tymi przepisami operatorzy do końca 2023 r. będą musieli wymienić co najmniej 15% wszystkich urządzeń, dwa lata później – 35%, natomiast w 2027 roku ma to być już 65%.
By wypełnić te kamienie milowe Stoen Operator prowadzi systematyczną wymianę opomiarowania. Obecnie odbywa się ona głównie na obszarze dzielnicy Praga Południe.
- Stan postępu prac na koniec listopada 2023 roku wskazuje, że nasi monterzy zainstalowali dotychczas ponad 190 tys. liczników zdalnego odczytu spełniających wymagania Rozporządzenia Pomiarowego. Tym samym osiągnęliśmy już kamień milowy o wartości 15% wymaganych mierników. Obecnie poziom ten to już ponad 17% zainstalowanych inteligentnych liczników na obsługiwanym przez nas terenie – mówi Jakub Tomczak, szef Pionu Zarządzanie Pomiarami w Stoen Operator.
O wymianie liczników w edukacyjnym spocie wideo
Warszawski operator systemu dystrybucyjnego planuje dalsze intensywne prace w obszarze wymiany liczników także na przyszły rok, Oprócz sprawnej realizacji programu przygotował także w ostatnim czasie krótki spot wideo. Firma wyjaśnia w nim, czym jest licznik zdalnego odczytu, jakie pełni funkcje i jakie są korzyści płynące z zastosowania inteligentnego opomiarowania. W materiale operator zwraca także uwagę zarówno na bezpieczeństwo montowanych urządzeń, oraz na dodatkowe zabezpieczenia m.in. szyfrowania danych. Materiał prezentuje harmonogram prowadzonej wymiany i pokazuje pracę inżynierów i monterów Stoen Operator.
Udostępniony spot to już trzeci materiał wizerunkowo-edukacyjny, przygotowany w ostatnim czasie przez warszawskiego operatora, w którym przybliża rolę OSD w funkcjonowaniu miasta i pozwala poznać codzienną pracę różnych zespołów swoich specjalistów.
Materiał jest dostępny m.in. na stronie Stoen Operator : https://www.stoen.pl/pl/strona/liczniki-zdalnego-odczytu
BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Eco Run celuje w 10 mln zł za 4 kw. 2024 r.
Zeneris Projekty z umowami na blisko 1,3 mln zł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.