Stoen Operator o wymianie liczników w nowym spocie
Trwa masowa wymiana liczników u odbiorców energii elektrycznej. Stoen Operator, który odpowiada za dystrybucję energii elektrycznej na terenie Warszawy i okolic, już w październiku br. przekroczył pierwszy kamień milowy związany z tym zadaniem. Dotyczy on ilości wymienionych urządzeń w konkretnych przedziałach czasowych, wymaganych nowym prawem energetycznym. Stołeczny operator dla swoich odbiorców przygotował właśnie krótki spot edukacyjny. Wyjaśnia w nim szczegóły dotyczące trwającej wymiany liczników na mierniki zdalnego odczytu.
Cel zrealizowany z nadmiarem
Konieczność wdrożenia tzw. inteligentnego opomiarowania przez wszystkich operatorów wynika z podpisanej 2 czerwca 2021 roku przez prezydenta RP nowelizacji Ustawy Prawo Energetyczne. Wprowadza ona obowiązek instalacji liczników zdalnego odczytu u 80% odbiorców w gospodarstwach domowych do 2028 roku. Zgodnie z tymi przepisami operatorzy do końca 2023 r. będą musieli wymienić co najmniej 15% wszystkich urządzeń, dwa lata później – 35%, natomiast w 2027 roku ma to być już 65%.
By wypełnić te kamienie milowe Stoen Operator prowadzi systematyczną wymianę opomiarowania. Obecnie odbywa się ona głównie na obszarze dzielnicy Praga Południe.
- Stan postępu prac na koniec listopada 2023 roku wskazuje, że nasi monterzy zainstalowali dotychczas ponad 190 tys. liczników zdalnego odczytu spełniających wymagania Rozporządzenia Pomiarowego. Tym samym osiągnęliśmy już kamień milowy o wartości 15% wymaganych mierników. Obecnie poziom ten to już ponad 17% zainstalowanych inteligentnych liczników na obsługiwanym przez nas terenie – mówi Jakub Tomczak, szef Pionu Zarządzanie Pomiarami w Stoen Operator.
O wymianie liczników w edukacyjnym spocie wideo
Warszawski operator systemu dystrybucyjnego planuje dalsze intensywne prace w obszarze wymiany liczników także na przyszły rok, Oprócz sprawnej realizacji programu przygotował także w ostatnim czasie krótki spot wideo. Firma wyjaśnia w nim, czym jest licznik zdalnego odczytu, jakie pełni funkcje i jakie są korzyści płynące z zastosowania inteligentnego opomiarowania. W materiale operator zwraca także uwagę zarówno na bezpieczeństwo montowanych urządzeń, oraz na dodatkowe zabezpieczenia m.in. szyfrowania danych. Materiał prezentuje harmonogram prowadzonej wymiany i pokazuje pracę inżynierów i monterów Stoen Operator.
Udostępniony spot to już trzeci materiał wizerunkowo-edukacyjny, przygotowany w ostatnim czasie przez warszawskiego operatora, w którym przybliża rolę OSD w funkcjonowaniu miasta i pozwala poznać codzienną pracę różnych zespołów swoich specjalistów.
Materiał jest dostępny m.in. na stronie Stoen Operator : https://www.stoen.pl/pl/strona/liczniki-zdalnego-odczytu

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Finansowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego wspiera rozwój OZE czy infrastruktury drogowej. Wśród nowych priorytetów bezpieczeństwo i obronność
Od momentu przystąpienia do UE polska gospodarka urosła dwukrotnie – skumulowany wzrost PKB wyniósł 99 proc., a połowa wzrostu wynikała z członkostwa w UE. Duża w tym zasługa Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który od 2004 roku przekazał w Polsce 100 mld euro w finansowanie projektów związanych m.in. z efektywnością energetyczną, OZE czy zrównoważonym rozwojem miast. EBI zwiększa też inwestycje w obronność i bezpieczeństwo – w 2024 roku bank zainwestował 300 mln euro w pierwszy polski program satelitarny.
Polityka
Duży udział własności państwowej negatywnie wyróżnia Polskę na tle Europy. Większość Polaków za ograniczeniem wpływu polityków na gospodarkę

Polska negatywnie wyróżnia się na tle krajów UE i OECD pod względem własności państwowej. Państwo kontroluje nie tylko duże, kluczowe dla gospodarki przedsiębiorstwa, lecz również graczy w mniej znaczących sektorach, jak słodycze czy armatura. Zdaniem przedstawicieli FOR „zatruwa” to zarówno gospodarkę, jak i politykę. W badaniach organizacji Polacy wypowiedzieli się proprywatyzacyjnie, choć w przypadku pytań o prywatyzacje dużych firm już nie byli tak zdecydowani.
Transport
Polska jednym z największych rynków aut używanych na świecie. Dwie trzecie kierowców planuje zakup z drugiej ręki

66 proc. konsumentów, którzy w ciągu najbliższych trzech lat chcą zmienić samochód, deklaruje zakup z drugiej ręki – wynika z badania autoDNA. W Polsce na jedno auto nowe, z salonu, przypada pięć używanych. Chociaż rynek wtórny się stopniowo profesjonalizuje, wciąż liczne są nieprawidłowości i próby oszukania kupującego. 81 proc. kupujących deklaruje, że weryfikuje stan auta przed zakupem, ale często jest to bardzo pobieżny proces.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.