Technologie wodorowe w korelacji z odnawialnymi źródłami energii
Veolia Energia Polska podpisała list intencyjny o współpracy w zakresie technologii wodorowych z Miastem Pszczyna, Regionalną Izbą Gospodarczą w Katowicach i firmą SBB Energy. Zamierzenia te są zgodne ze strategią grupy w Polsce, która zakłada realizację projektów odchodzenia od węgla na rzecz paliw nisko- i zeroemisyjnych.
Rozwiązanie ma stanowić istotny krok dla rozwoju nowoczesnych technologii paliwowych i energetycznych oraz przyczyniać się do zapewnienia ekologicznej i zdrowej przyszłości regionu. Pszczyna należy do tych polskich miast, przed którymi stoją największe wyzwania związane z jakością powietrza.
W dokumencie strony wyraziły chęć podjęcia wspólnych działań na rzecz zeroemisyjnego miasta oraz w zakresie rozwoju i wdrażania technologii wodorowych.
- Odnawiamy zasoby świata to misja grupy Veolia. Wodór jest jej nowym obiecującym elementem. Jest tym paliwem, które pomoże rozwiązać problem smogu, ponieważ można go stosować zarówno do zasilania sieci ciepłowniczych, jak i dla zasilania elektromobilności. Chcemy rozwijać i wdrażać tę technologię w Pszczynie. To trudny, ambitny projekt, dlatego dołożymy wszelkich starań, by zakończył się sukcesem i realnie przyczynił się do osiągnięcia zeroemisyjności w mieście. A wówczas Pszczyna zdekarbonizowana do zera, będzie mogła pochwalić się najczystszym powietrzem w całym kraju – mówi Frédéric Faroche, prezes zarządu, dyrektor generalny Grupy Veolia w Polsce.
List intencyjny podpisano 30 września br. w trakcie Forum Think Eco! w Pszczynie. Ze strony Veolia Energia Polska sygnatariuszami byli Frederic Faroche oraz Krzysztof Zamasz członek zarządu i dyrektor handlowy Veolii Energii Polska.
Organizacje pozarządowe apelują do premiera. Chodzi o Krajowy Plan Energii i Klimatu oraz transformację energetyczno-klimatyczną
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
Trina Storage dostarczy rozwiązania BESS do niemieckich projektów Aquila
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.