Komunikaty PR

“Wiedźmin” przez prawie 164 mln godzin?

2020-12-03  |  13:30

Czy na polskim rynku jest miejsce dla odnawialnych źródeł energii? Zwłaszcza doświadczenia ostatniego lockdownu pokazały, w jak dużym stopniu jesteśmy uzależnieni od energii elektrycznej. Pojawia się jednak pytanie — czy taki stan rzeczy pozytywnie wpływa na naszą planetę? Istnieje droga ucieczki z wiru często nieidealnych dostawców… i Geralta z Rivii.

“Jesteśmy w 100% zieloni”

Czym może zawinić “tradycyjna” energia? Ogromna część sektora w Polsce bazuje na węglu. Nie trzeba tłumaczyć, że samo wydobycie surowca wiąże się z dużym uszczerbkiem dla natury, ale i odbiorcy takich źródeł przykładają rękę do degradacji klimatu. Korzystając z tzw. czarnej energii, nawet zwykłe picie kawy z ekspresu pogłębia ślad węglowy. Przykład? Biorąc pod uwagę średnie zużycie w gospodarstwie domowym, parzenie “małej czarnej” rocznie przyczynia się do emisji 210 kg CO2! Jest jednak światełko w tunelu.

Po szybkim researchu okazuje się, że na krajowym rynku nie ma spółek nastawionych stricte na źródła odnawialne. Ten niechlubny, biznesowo-ekologiczny suspens, wydaje się przełamywać jedynie Respect Energy S.A. (dawniej TRMEW Obrót S.A.). Za energią spółki 30-letniego Sebastiana Jabłońskiego stoi ponad 300 polskich wytwórców. Są to przede wszystkim elektrownie wodne, farmy wiatrowe, fotowoltaiczne i elektrownie biogazowe. W czym tkwi sukces Respect Energy?

“Wiedźmin” im niestraszny

Zadanie Respect Energy jest stosunkowo proste — sprzedaż zielonej energii. Wytwórcy zajmują się produkcją, a spółka dostarcza gotowy produkt klientom (choć wkrótce planuje również sama wytwarzać energię). Kto w Polsce korzysta z OZE? Są to m.in. małe, średnie i duże przedsiębiorstwa, chociaż zielona energia nie jest zarezerwowana wyłącznie dla firm. Wśród klientów Respect Energy jest także miejsce dla osób fizycznych. Nie jest też tajemnicą, że spółka chce aktywizować przede wszystkim ludzi młodych.

Tylko w październiku 2020 roku Respect Energy obracało ekwiwalentem 163 963 353 godzin pracy PlayStation 4 Pro przy maksymalnych wymaganiach “Wiedźmina 3: Dziki Gon”. Oznacza to, że spółka dostarczyła do tzw. klienta końcowego aż 28 365,66 MWh całkowicie zielonej energii. Teraz moment dla matematycznych freaków — ile lat zajęłaby rozgrywka tylko na październikowej energii spółki? Według szacunków tak ambitny maraton zająłby aż 6 831 806 dni, czyli… ponad 18 705 lat! Jak zastrzegają sami autorzy obliczeń — lepiej nie próbować tego w domu.

Zielona misja

W filozofii Respect Energy głęboko osadzony jest motyw ekologii i redukcji śladu węglowego. Nie jest to jednak misja spod znaku “wszyscy umrzemy”. Na witrynie spółki pojawił się autorski zegar CO2, który rzuca nieco inne (bardziej optymistyczne) światło na dokonania klientów firmy. Licznik pokazuje, w jakim stopniu odbiorcy zielonej energii zredukują emisję dwutlenku węgla w roku 2020. Na ten moment wskaźnik pokazuje dumne 219 463 tony (stan na 23 listopada).

- Nasza misja opiera się na haśle “Pierwsze: szanuj”. Poprzez tytułowy szacunek rozumiemy zarówno opiekę nad zagrożonymi gatunkami zwierząt, troskę o klimat, jak i zmianę postrzegania rynku energetycznego jako domeny dotychczasowych osiągnięć sektora. Chcemy innego biznesu, innej planety i innych konsumentów. Wierzymy, że właśnie moje pokolenie — dwudziesto- i trzydziestolatków może dokonać realnej zmiany — zaznacza Sebastian Jabłoński, prezes zarządu Respect Energy S.A.

 

 

Autor: Julia Piątkowska, Kierownik biura marketingu i komunikacji w Respect Energy S.A.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds Biuro prasowe
2025-06-25 | 10:00

PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds

Spółka Ocean Winds oraz należąca do PGE i Ørsted spółka Elektrownia Wiatrowa Baltica-2 podpisały umowę rezerwacyjną, która umożliwi wykorzystanie
Energetyka Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja
2025-03-12 | 16:20

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Czy polityka klimatyczno-energetyczna może być przyjazna ludziom? Jak maksymalnie wykorzystać jej społeczne i ekonomiczne korzyści? O tym debatować będą eksperci podczas konferencji
Energetyka Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
2025-02-07 | 06:00

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Zakup energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach jest jednym z czterech projektów Amazon w Polsce, opartym na OZE, które pomagają

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji

Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.

Bankowość

RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.

Handel

Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.