Woltair ogłosił zmiany personalne
Woltair, jeden z wiodących czeskich startupów, przeszedł transformację i wkracza w nową fazę, bardziej elastyczną i cyfrową. Startup od niedawna jest prowadzony przez nowego CEO, Víta Javůrka. Wzmacnia również zespół, tworząc w swojej strukturze nowe stanowisko przewodniczącego Rady Nadzorczej. Posadę tę od kwietnia obejmie Stefan Gross-Selbeck. Michał Borek, jako Head of International Markets, będzie nadzorował biznes na rynkach polskim, niemieckim i włoskim.
Woltair, dotychczas kierowany przez Jana Hanuša, odnotował w ubiegłym roku trzykrotny wzrost obrotów, przekraczając próg 1 miliarda koron czeskich (ok. 170 mln złotych) i osiągając rentowność w Czechach. Firma przeprowadziła również kluczową transformację, która polegała na uruchomieniu unikalnej platformy Superfix, która służy również zewnętrznym ekspertom i instalatorom. Opracowanie i uruchomienie tej platformy zasadniczo uprościło proces sprzedaży Woltair i zarządzanie operacyjne jako całość. Kluczowe było również przygotowanie i przetestowanie w praktyce strategii ekspansji na inne kraje europejskie. Po udanej transformacji misja Jana Hanuša dobiegła końca, a on sam przekazał przywództwo wieloletniemu dyrektorowi finansowemu Vítowi Javůrkowi. Jego zadaniem będzie poprowadzenie firmy do dalszego wzrostu, którego można się spodziewać w nadchodzących latach.
„Dzięki swojemu doświadczeniu Jan był w stanie fundamentalnie przekształcić Woltair w to, jaką firmą jest dzisiaj. Dzięki jego skutecznemu rozwojowi udało nam się zdigitalizować większość naszych rutynowych procesów, co pozwoliło usprawnić naszą strukturę organizacyjną i przygotować firmę na kolejny rozdział rozwoju. Dzięki Janowi jesteśmy teraz na to technologicznie gotowi i mamy przetestowaną strategię, aby to osiągnąć" – mówi nowo mianowany CEO Vít Javůrek. Przez ostatnie trzy lata był dyrektorem finansowym spółki. Vít jest absolwentem prestiżowego Uniwersytetu HEC w Paryżu, gdzie studiował finanse i zarządzanie. Po studiach przeniósł się do bankowości inwestycyjnej w Londynie, a następnie spędził siedem lat jako konsultant w McKinsey & Company, gdzie koncentrował się na finansach korporacyjnych i strategii.
Misją Javůrka w Woltair będzie przeprowadzenie firmy przez niepewne środowisko panujące obecnie na europejskim rynku instalacji grzewczych.
„Udało nam się znaleźć elastyczny model operacyjny, co pozwala nam bezproblemowo przetrwać wahania rynkowe. W samej Europie, rynek pomp ciepła może osiągnąć potencjał 900 miliardów euro w nadchodzących latach. W Czechach udało nam się zostać liderem, będziemy chcieli powtórzyć ten sukces w innych krajach. Dzisiejszy rynek jest jednak nieprzewidywalny, programy dopłat mogą być ogłaszane przez poszczególne rządy z dnia na dzień. Jest więc tylko kwestią czasu, zanim ogólnoeuropejski popyt ponownie wzrośnie" – dodaje Javůrek.
Nowy przewodniczący Rady Nadzorczej
Stefan Gross-Selbeck, nowy przewodniczący Rady Nadzorczej, od ponad 20 lat z powodzeniem buduje i zarządza firmami oraz platformami cyfrowymi. Wcześniej zajmował wysokie stanowiska kierownicze w ebay, New Work SA i ProSiebenSat1 AG. Ostatnio pełnił funkcję starszego partnera i dyrektora zarządzającego w Boston Consulting Group (BCG), gdzie zajmował stanowisko globalnego partnera zarządzającego BCG Digital Ventures, a także kierował działem X Green Tech BCG, który prowadzi globalne działania w zakresie zielonych technologii i budowania przedsiębiorstw na rzecz czystej gospodarki.
W swojej nowej roli w Woltair, Stefan będzie zaangażowany w koordynację działań i obowiązków po stronie inwestora. Dzięki bogatemu doświadczeniu w kierowaniu firmami technologicznymi na poziomie globalnym, przyczyni się do strategicznego zarządzania Woltair, aby zapewnić, że firma osiągnie swoje długoterminowe cele biznesowe i ekspansyjne.
„Jestem zaszczycony, że mogę objąć funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej Woltair, która ma szansę odegrać ważną rolę w europejskiej transformacji systemów grzewczych. Przez całą swoją karierę byłem zaangażowany w budowanie i skalowanie szybko rozwijających się firm technologicznych i nie mogę się doczekać, aby wykorzystać swoje doświadczenie aby rozwijać firmę Woltair, która ma ambicje dalszej ekspansji w Europie" – mówi Stefan Gross-Selbeck.
„Cieszymy się, że do Rady Nadzorczej dołącza osoba o tak ogromnej wiedzy jak Stefan. Doceniamy, że nasz zdigitalizowany model biznesowy wzbudza zainteresowanie globalnych inwestorów i kadry kierowniczej oraz potwierdza, że pozostajemy na dobrej drodze do realizacji naszego ambitnego planu pomocy planecie w dekarbonizacji" – powiedział Vít Javůrek.
Awans Michała Borka
Michał Borek, który dotychczas pełnił fukcję Country Managera polskiego oddziału Woltair, od marca awansował na stanowisko Head of International Markets, nadzorując firmę na rynku polskim, niemieckim i włoskim. Jest odpowiedzialny za strategię „go to market”, której celem jest dalsza ekspansja firmy na międzynarodowe rynki. Do jego zadań należy też wyszukiwanie i dopasowywanie produktów odpowiednich dla danego kraju, dzięki czemu firma będzie mogła efektywnie rozwiązywać problemy techników i klientów.
Michał Borek wcześniej pracował jako konsultant w Accenture, gdzie specjalizował się w projektach PMO (ang. post-merger integration) w sektorze bankowym. Następnie, jako General Manager w polskim oddziale Lime, osiągnął znaczący wzrost rentowności i rozwoju firmy, rozszerzając jej działalność z 3 do ponad 50 miast w Polsce.
Woltair działa jako startup pod swoją nazwą od 2021 roku. Lata 2022 i 2023 upłynęły pod znakiem transformacji, dwóch rund inwestycyjnych i ekspansji, przy czym w ubiegłym roku firma rozszerzyła swoją działalność z Czech na Włochy i Niemcy, umacniając jednocześnie swoją pozycję w Polsce.
Organizacje pozarządowe apelują do premiera. Chodzi o Krajowy Plan Energii i Klimatu oraz transformację energetyczno-klimatyczną
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
Trina Storage dostarczy rozwiązania BESS do niemieckich projektów Aquila
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.