Komunikaty PR

Wyprodukowany w Polsce prototyp modułu reaktora jądrowego stanie w Warszawie

2023-09-29  |  11:00
Biuro prasowe

Last Energy Polska: Kolejny krok w polskiej ewolucji energetycznej dzieje się na naszych oczach. Niepowtarzalna okazja, by zobaczyć wyprodukowany w Polsce prototyp modułu wyspy jądrowej PWR-20 podczas PAIH Forum Biznesu 2023 w Warszawie.

Last Energy, amerykański deweloper mikro elektrowni jądrowych, finansowany m.in. przez Łukasza Noska, wcześniejszych założycieli PayPal i obecnych inwestorów SpaceX i Tesla Elona Muska, zaprezentuje demonstrator technologii reaktora jądrowego na PAIH Forum Biznesu 2023, które odbędzie się 4 i 5 października na PGE Narodowym w Warszawie. W wydarzeniu weźmie udział międzynarodowa delegacja Last Energy, w tym założyciel i CEO -  Bret Kugelmass oraz prezes Last Energy Polska - Damian Jamroz. Oprócz prezentacji prototypu, wezmą udział w panelu „Transformacja energetyczna: szansa na wzrost konkurencyjności MŚP”, wraz z przedstawicielami partnera produkcyjnego Energoinstal S.A., a także Katowickiej i Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Polska transformacja energetyczna nie potrzebuje rewolucji, a ewolucji. Wyprodukowanie pierwszego modułowego reaktora SMR to krok ewolucyjny dla energetyki przemysłowej w Polsce, jakiego jeszcze nie widzieliśmy, powiedział Damian Jamroz, CEO Last Energy Polska, podczas IX Kongresu energetycznego DISE we Wrocławiu. I nie są to słowa na wyrost – to pierwszy w Polsce pokaz modułu reaktora jądrowego, będącego częścią technologii, która już niebawem ma znaleźć komercyjne zastosowanie w naszym kraju, a także w innych krajach Europy, w tym Wielkiej Brytanii i Rumunii.

Mierzący 14 metrów wysokości moduł został wyprodukowany w partnerstwie z katowicką spółką Energoinstal. To część w pełni modułowego projektu elektrowni, która może zapewnić czystą, zieloną energię przy minimalnej powierzchni i właściwie w dowolnej lokalizacji. Zastosowanie SMR (z ang. małe modułowe reaktory) na szeroką skalę ma szansę odmienić polski przemysł i na zawsze zmienić krajobraz energetyczny.

W energetyce zawodowej praktycznie każdy projekt jest prototypowy, a proces produkcji za każdym razem inny. Razem z Last Energy wykonaliśmy produkt, a nie projekt. Dzięki tej współpracy, realizujemy nasze marzenie o seryjnej produkcji w technologiach jądrowych, mówi Michał Więcek, Prezes Zarządu Energoinstal S.A. 

 

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, wystarczy zarejestrować się na stronie: paihforumbiznesu.gov.pl

***

Last Energy to amerykańska firma zajmująca się kompleksowym świadczeniem usług w zakresie mikromodułowych projektów energetyki jądrowej. Polski rynek znalazł się w centrum jej działalności – Last Energy Polska współpracuje z czterema partnerami przemysłowymi, których obecne zapotrzebowanie energetyczne szacuje się na 20 jednostek elektrowni PWR-20. Last Energy zawarło porozumienie z m.in. Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną i Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja Biuro prasowe
2025-03-12 | 16:20

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Czy polityka klimatyczno-energetyczna może być przyjazna ludziom? Jak maksymalnie wykorzystać jej społeczne i ekonomiczne korzyści? O tym debatować będą eksperci podczas konferencji
Energetyka Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
2025-02-07 | 06:00

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Zakup energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach jest jednym z czterech projektów Amazon w Polsce, opartym na OZE, które pomagają
Energetyka BCC: Energetyka, podsumowanie roku
2024-12-28 | 12:30

BCC: Energetyka, podsumowanie roku

Transformacja polskiej energetyki przyśpieszyła w 2024 roku  – udział węgla w miksie energetycznym maleje, a odnawialne źródła energii zyskują na znaczeniu. Jednak szybkie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Prawo

Trwają dyskusje nad kształtem unijnego budżetu na lata 2028–2034. Mogą być rozbieżności w kwestii Funduszu Spójności czy dopłat dla rolników

Trwają prace nad wieloletnimi unijnymi ramami finansowymi (WRF), które określą priorytety wydatków UE na lata 2028–2034. W maju Parlament Europejski przegłosował rezolucję w sprawie swojego stanowiska w tej sprawie. Postulaty europarlamentarzystów mają zostać uwzględnione we wniosku Komisji Europejskiej w sprawie WRF, który zostanie opublikowany w lipcu 2025 roku. Wciąż jednak nie ma zgody miedzy państwami członkowskimi, m.in. w zakresie Funduszu Spójności czy budżetu na rolnictwo.

Konsument

35 proc. gospodarstw domowych nie stać na zakup mieszkania nawet na kredyt. Pomóc może wsparcie budownictwa społecznego i uwolnienie gruntów pod zabudowę

W Polsce co roku oddaje się do użytku ok. 200 tys. mieszkań, co oznacza, że w ciągu dekady teoretycznie potrzeby mieszkaniowe społeczeństwa mogłyby zostać zaspokojone. Jednak większość lokali budują deweloperzy na sprzedaż, a 35 proc. gospodarstw domowych nie stać na zakup nawet za pomocą kredytu. Jednocześnie ta grupa zarabia za dużo, by korzystać z mieszkania socjalnego i komunalnego. Zdaniem prof. Bartłomieja Marony z UEK zmniejszeniu skali problemu zaradzić może wyłącznie większa skala budownictwa społecznego zamiast wspierania kolejnymi programami zaciągania kredytów.

Problemy społeczne

Hejt w sieci dotyka coraz więcej dzieci w wieku szkolnym. Rzadko mówią o tym dorosłym

Coraz większa grupa dzieci zaczyna korzystać z internetu już w wieku siedmiu–ośmiu​ lat – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”. Wtedy też stykają się po raz pierwszy z hejtem, którego jest coraz więcej w mediach społecznościowych. Według raportu NASK ponad 2/3 młodych internautów uważa, że mowa nienawiści jest największym problemem w sieci. Co więcej, dzieci rzadko mówią o takich incydentach dorosłym, dlatego tym istotniejsze są narzędzia technologiczne służące ochronie najmłodszych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.