Za nami holenderska, wirtualna misja handlowa w Polsce
10 i 11 grudnia odbyła się holenderska, tym razem wirtualna, misja handlowa w Polsce. Przedstawiciele władz i biznesu obu krajów miały okazję przedyskutować korzyści i wyzwania wynikające z rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Misja odbyła się pod patronatem Sigrid Kaag, Minister Handlu Zagranicznego i Współpracy Rozwojowej.
Jesteśmy w punkcie zwrotnym jeśli chodzi krajowy miks energetyczny - Polska jest nadal silnie uzależniona od węgla, ale podobnie jak inne kraje UE planuje znacząco zwiększyć produkcję energii odnawialnej. Jednym z najlepszych sposobów osiągnięcia tego jest rozwój energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Zgodnie z przyjętą przez Radę Ministrów ustawą o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, w pierwszej fazie działania systemu wsparcia, dla farm o łącznej mocy zainstalowanej 5,9 GW, pomoc przyznawana będzie w drodze decyzji administracyjnej przez Prezesa URE. Możliwość wejścia do tego systemu kończy się 30 czerwca 2021 roku, co wynika z przepisów unijnych dotyczących pomocy publicznej. W kolejnych latach wsparcie będzie przyznawane już w formule konkurencyjnych aukcji, organizowanych w terminach określonych w ustawie. Aukcje obejmą łączną moc 5 GW. W opinii ekspertów potencjał polskiej części Morza Bałtyckiego jest jednak większy – sięga nawet 28 GW. Ich zainstalowanie dałoby Polsce pozycję lidera na Morzu Bałtyckim pod względem mocy zainstalowanych Według europejskiego stowarzyszenia branżowego WindEurope do 2050 roku na całym obszarze Morza Bałtyckiego można byłoby zainstalować 83 GW mocy morskich elektrowni wiatrowych. Z kolei Komisja Europejska wskazuje na potencjał nawet 93 GW. O nowych projektach, możliwościach współpracy i dotychczasowych doświadczeniach będą rozmawiali uczestnicy polsko – holenderskiej misji handlowej.
Rozwój odnawialnych źródeł energii ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia wiążących europejskich I krajowych celów klimatycznych. Zarówno Polska, jak i Holandia są bardzo ambitne, jeśli chodzi o wykorzystanie morza jako miejsca do wytwarzania energii wiatrowej. Morska energetyka wiatrowa ma znaczny potencjał, ale stanowi również wiele wyzwań w zakresie kosztów, innowacji technologicznych oraz instalacji i konserwacji morskich farm wiatrowych. Mam szczerą nadzieję, że podczas holenderskiej wirtualnej misji handlowej do Polski będziemy mogli odkryć, jak Polska i Holandia mogą wspólnie wykorzystać możliwości i stawić czoła wyzwaniom związanym z energetyką wiatrową. Nasze firmy mogą wspólnie dostarczać wysoce konkurencyjne projekty i produkty dla morskich farm wiatrowych – mówi Daphne Bergsma, Ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce i Białorusi.
Rozwój morskiej energetyki wiatrowej ma stanowić jeden z filarów transformacji polskiej gospodarki. Zielonym światłem dla rozpoczęcia inwestycji w naszej części Morza Bałtyckiego będzie wejście w życie zapisów ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich elektrowniach wiatrowych tzw. ustawa offshore. Jej projekt kilka dni temu wpłynął do Sejmu, dlatego liczymy na sprawne procedowanie. Uruchomione dzięki temu inwestycje, których wartość rząd szacuje na 120-130 mld zł, będą w kolejnych dekadach stymulować rozwój naszej gospodarki, zmniejszać jej emisyjność i zależność od importu. Spotykamy się więc w kluczowym dla polskiej energetyki momencie. Liczę więc na to, że wymiana cennych doświadczeń z graczami już działającymi na rynku offshore położy podwaliny do współpracy w przyszłości – podsumowuje Janusz Gajowiecki, prezes PSEW.
Misja handlowa jest organizowana przez holenderskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Holenderską Agencję Przedsiębiorczości i Ambasadę Królestwa Niderlandów. Współorganizatorami i opiekunami od strony merytorycznej jest PSEW i jego holenderski odpowiednik NWEA. Głos zabiorą m.in. Peter Portman, zastępca dyrektora generalnego ds. zagranicznych stosunków gospodarczych w niderlandzkim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Janusz Gajowiecki, prezes PSEW, Jakub Budzyński, wiceprezes PTMEW, Izabela Kielichowska, dyrektorka ds. energii, zrównoważonego rozwoju i infrastruktury Guidehouse Netherlands, Robert Tomaszewski, starszy analityk rynku energetycznego, Polityka Insight oraz znaczna liczba holenderskich ekspertów i przedstawicieli firm. W misji wezmą udział przedstawiciele ponad 40 firm z Holandii i podobnie z Polski. Uczestnicy wezmą udział w panelach i dyskusjach a także sesjach 1:1 podczas, których możliwe jest omówienie szczegółów kooperacji. Z uwagi na ograniczenia spowodowane koronawirusem, w tym roku całe wydarzenie przeniesione zostało w całości on-line.
Rozwój morskiej energii wiatrowej w Holandii przyspiesza, aby osiągnąć cele wyznaczone przez rząd w Holenderskiej Umowie Energetycznej zawartej sześć lat temu. Jeśli chodzi o moc zainstalowaną w morskiej energetyce wiatrowej, w umowie zaproponowano, by oprócz 1 gigawata (GW) mocy zainstalowanej w działających morskich farmach wiatrowych, do 2023 r. za pośrednictwem niderlandzkiego systemu przetargowego zrealizować dodatkowe 3,5 GW. Do osiągnięcia obecnych celów w zakresie redukcji emisji CO2 wynikających z niderlandzkiego porozumienia klimatycznego wymagane jest łącznie 49 TWh morskiej energii wiatrowej, co do 2030 r. dałoby w przybliżeniu 10,6 GW całkowitej mocy zainstalowanej.
Rząd holenderski wdrożył kilka instrumentów polityki w celu zabezpieczenia wzrostu branży. Rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Holandii przebiega zgodnie z harmonogramem i jest zgodny z holenderską umową energetyczną. Ma on 1,5 GW w budowie wstępnej (Borssele I-V) i kolejne 1,5 GW w budowie (Hollandse Kust Zuid I-IV).
Nowa mapa drogowa morskiej energii wiatrowej do 2030 r. określa dziewięć stref rozwoju, z których pięć zostało objętych przetargami i znajduje się w różnych fazach rozwoju. Prace rozwojowe przebiegają zgodnie z planem. Pierwsze nowe projekty mają zostać uruchomione w 2020 r. (Borssele I-V) i 2022 r. (Hollandse Kust Zuid I-IV), a następnie stopniowo zwiększać moce do 2030 r.
Organizacje pozarządowe apelują do premiera. Chodzi o Krajowy Plan Energii i Klimatu oraz transformację energetyczno-klimatyczną
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
Trina Storage dostarczy rozwiązania BESS do niemieckich projektów Aquila
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.