Zielona lekcja na farmie wiatrowej
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Nakomiadach wzięli udział w plenerowej lekcji o zielonej energii na Farmie Wiatrowej Sępopol należącej do Energix Polska. Zielona lekcja została zorganizowana przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, które od lat czynnie angażuje się w działania edukacyjne promujące czystą energię. Uczniowie zwiedzili wnętrze wiatraka i dowiedzieli się, że energia odnawialna to najlepsza droga do zapobiegania zmianom klimatu i ochrony środowiska.
Spotkanie dla uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Nakomiadach na Farmie Wiatrowej Sępopol zostało zrealizowane przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej oraz Energix Polska w ramach kampanii „Płyniemy z wiatrem”. To jedno z wielu działań edukacyjnych oraz inicjatyw promujących energetykę wiatrową. Energia z wiatru stanowi kluczowy filar polskiej transformacji energetycznej, a perspektywy jej rozwoju wymagają poszerzania wiedzy o tej technologii i jej wpływie na bezpieczeństwo i efektywność energetyczną.
Troska o środowisko naturalne i przeciwdziałanie globalnemu ociepleniu to aktualnie największe wyzwania stojące przed światem. Potrzeba pozyskiwania czystej i taniej energii będzie coraz większa, bo nieubłaganie wyczerpują się zasoby kopalnych źródeł energii: ropy naftowej, gazu ziemnego i węgla. Edukacja i budowanie świadomości już od najmłodszych lat są dziś kluczowe, bo to właśnie następne pokolenia będą w przyszłości mierzyły się z efektami zmian klimatu wywołanymi przez działalność człowieka.
– Dziś wszyscy dostrzegamy skutki globalnego ocieplenia, takie jak m.in. fale upałów, intensywne opady i powodzie, nawałnice czy topnienie lodowców. Budowanie świadomych i odpowiedzialnych społecznie postaw jest niezbędne w obliczu wyzwań, z którymi muszą zmierzyć się obecne i przyszłe pokolenia. Jednym z kroków wychodzenia z kryzysu klimatycznego jest przyspieszenie procesu dekarbonizacji całej gospodarki Polski poprzez przejście na OZE. Będziemy potrzebowali coraz więcej zielonej energii, a energia wiatrowa to czysta ekologia. Chcemy zwiększać świadomość o tym zielonym potencjale, dlatego pokazujemy młodym ludziom czym jest energetyka wiatrowa i dlaczego jej rozwój jest kluczowy dla transformacji energetycznej Polski – mówi Małgorzata Żmijewska-Kukiełka z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
Edukacja ekologiczna, w tym zrozumienie znaczenia i sposobów działania odnawialnych źródeł energii, nie tylko pomoże młodemu pokoleniu w podejmowaniu działań na rzecz ochrony środowiska, ale również przygotuje do funkcjonowania w przyszłości, w której technologie związane z energią odnawialną będą coraz bardziej powszechne.
Energia z wiatru jest niezależna od dostępności paliw kopalnych – jest surowcem bezpłatnym i niewyczerpanym. Dzięki temu jest to dziś najtańsze źródło energii, które realnie obniża rachunki za prąd. Energetyka wiatrowa to również gwarancja bezpieczeństwa. Dzięki istotnemu udziałowi energetyki wiatrowej w wytwarzaniu energii, Polska ma szansę stać się niezależna energetycznie, w szczególności od importu paliw kopalnych. Korzyści z rozwoju energetyki wiatrowej jest więcej.
– Według materiałów Światowej Organizacji Zdrowia energetyka odnawialna, w tym wiatrowa, jest najłagodniejszym dla zdrowia sposobem pozyskiwania energii elektrycznej. Działająca elektrownia wiatrowa nie emituje toksycznych spalin i nie zanieczyszcza powietrza, nie degraduje i nie zanieczyszcza gleby oraz nie powoduje strat w obiegu wody. Cieszymy się, ze mogliśmy gościć na naszej Farmie Wiatrowej uczniów, którzy otrzymali sporą dawkę wiedzy o energetyce odnawialnej i korzyściach płynących z jej rozwoju, a także pokazać, jak w praktyce działa wiatrak. Farma wiatrowa w Sępopolu o mocy 44 GW to jeden z wielu projektów Energix w Polsce – podkreśla Arkadiusz Sekściński z Energix Polska.
Zielona lekcja na farmie wiatrowej, przygotowana przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej oraz Energix Polska, to jedna z licznych inicjatyw edukacyjnych podejmowanych przez branżę w celu kształtowania wśród dzieci i młodzieży świadomości na temat odnawialnych źródeł energii, a w szczególności promocji energetyki wiatrowej.
Dostęp do zielonej i taniej energii to filar transformacji energetycznej Polski, dlatego tak ważne jest, by młode pokolenia otrzymywały rzetelną wiedzę na temat wpływu człowieka na naturę i sposobów ochrony środowiska. Z pełnym uwzględnieniem energii włożonej w produkcję, eksploatację i utylizację poszczególnych elementów, elektrownie wiatrowe są jedną z najkorzystniejszych technologii energetycznych przeciwdziałających zmianom klimatu.
BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Eco Run celuje w 10 mln zł za 4 kw. 2024 r.
Zeneris Projekty z umowami na blisko 1,3 mln zł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.
Konsument
Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciu–dziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.
Zdrowie
Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.