Zwiększanie elastyczności wyzwaniem transformacji systemu elektroenergetycznego
Usługi elastyczności wprowadzane przez operatorów systemów dystrybucyjnych to niezwykle ważny element zarządzania systemem elektroenergetycznym. Eksperci Stoen Operator wzięli udział w II Konferencji PTPiREE „Usługi elastyczności - nowa rola OSD na rynku energii”, a także w XVIII Forum Operatorów Systemów i Odbiorców Energii i Paliw. W trakcie obu wydarzeń podkreślali oni rolę stołecznego operatora w budowaniu pilotażowego projektu elastyczności rozproszonej i mówili o wyzwaniach, jakie stoją przed wszystkimi uczestnikami rynku energii.
Energia rozproszona z perspektywy sektora
Transformacja systemu elektroenergetycznego wiąże się z koniecznością zwiększenia jego elastyczności. Rynek elastyczności to przestrzeń, w której wszyscy uczestnicy przyłączeni do systemu elektroenergetycznego aktywnie biorą udział w bilansowaniu lokalnym systemu. Przejście od centralizowanej produkcji energii w dużych elektrowniach do rozproszonej produkcji i konsumpcji, to nieodzowna część transformacji energetycznej. Można jej dokonać dzięki rozwojowi technologii, takich jak panele słoneczne, magazyny energii czy inteligentne sieci energetyczne (smart grids).
W II Konferencji PTPiREE „Usługi elastyczności - nowa rola OSD na rynku energii”, która odbyła się w dniach 6-7 grudnia w Warszawie, uczestniczył Łukasz Sosnowski, Menedżer ds. Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych i Realizacji Projektów Badawczo-Rozwojowych w Stoen Operator. Wraz z innymi uczestnikami brał udział w debacie o możliwym, przyszłym kształcie krajowego rynku usług elastyczności. Podkreślał korzyści związane z jego utworzeniem.
- Operatorzy systemów dystrybucyjnych stają przed wyzwaniem, które jednocześnie jest kluczem do wyeliminowania ograniczeń przesyłowych sieci. Zwiększenie elastyczności systemu pozwala też na większe możliwości przyłączenia dodatkowych odnawialnych źródeł energii. Może również przyczynić się do ograniczenia dodatkowych inwestycji w infrastrukturę ze strony operatorów systemów przesyłowych i dystrybucyjnych – zauważył Łukasz Sosnowski.
Przyszłość miejskiej energetyki
W trakcie trwającego w dniach 6-7 grudnia XVIII Forum Operatorów Systemów i Odbiorców Energii i Paliw o elastyczności energetyki wypowiadał się także Michał Warejko, Kierownik projektów w Stoen Operator. Podczas konferencji zatytułowanej „Dekarbonizacja sektora energetyki cieplnej w perspektywie lat 2030 oraz 2050” w swojej prezentacji opowiadał o zastosowaniu nowych technologii w sieci - magazynów energii i elastyczności.
- Operatorskie magazyny energii i wdrażanie lokalnych rynków elastyczności stanowią nowe perspektywy rozwoju i optymalizacji pracy sieci dystrybucyjnej oraz źródeł rozproszonych. Nasze działania skupiają się na odblokowaniu nowych możliwości transformacji systemu elektroenergetycznego poprzez bezpośrednią interakcję z odbiorcą końcowym i prosumentem. W tym procesie kluczowa jest aktywna współpraca OSD z samorządami oraz Regulatorem. Pozwoli to na utrzymanie dynamiki rozwoju infrastruktury przy równoczesnej zmianie otoczenia regulacyjnego, wspierającego stosowanie nowych technologii - powiedział Michał Warejko.
Pilotażowy projekt rynku elastyczności rusza w Warszawie
Prace nad usługami elastyczności rynku elektroenergetycznego są już prowadzone w wielu krajach europejskich. W połowie bieżącego roku dołączyła do nich także Warszawa. Stoen Operator wraz z Miastem Stołecznym Warszawą oraz firmą NODES podpisał list intencyjny inicjujący utworzenie rynku pilotażowego dla elastyczności rozproszonej. Sygnatariusze rozpoczęli współpracę, aby przeanalizować i potencjalnie także zorganizować lokalne rynki elastyczności w wybranych lokalizacjach sieci warszawskiego OSD. Pierwsze, niezwykle istotne dla tego projektu etapy, zostały już ukończone. W ostatecznym kształcie przedsięwzięcie wymaga zatwierdzenia przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki oraz komitetu sterującego.
Projekt warszawskiego operatora i m.st. Warszawy wpisuje się w szereg inicjatyw, których celem jest zwiększanie udziału OZE w wolumenie energii elektrycznej miasta oraz redukcja emisji poprzez elektryfikację transportu masowego.

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Finansowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego wspiera rozwój OZE czy infrastruktury drogowej. Wśród nowych priorytetów bezpieczeństwo i obronność
Od momentu przystąpienia do UE polska gospodarka urosła dwukrotnie – skumulowany wzrost PKB wyniósł 99 proc., a połowa wzrostu wynikała z członkostwa w UE. Duża w tym zasługa Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który od 2004 roku przekazał w Polsce 100 mld euro w finansowanie projektów związanych m.in. z efektywnością energetyczną, OZE czy zrównoważonym rozwojem miast. EBI zwiększa też inwestycje w obronność i bezpieczeństwo – w 2024 roku bank zainwestował 300 mln euro w pierwszy polski program satelitarny.
Polityka
Duży udział własności państwowej negatywnie wyróżnia Polskę na tle Europy. Większość Polaków za ograniczeniem wpływu polityków na gospodarkę

Polska negatywnie wyróżnia się na tle krajów UE i OECD pod względem własności państwowej. Państwo kontroluje nie tylko duże, kluczowe dla gospodarki przedsiębiorstwa, lecz również graczy w mniej znaczących sektorach, jak słodycze czy armatura. Zdaniem przedstawicieli FOR „zatruwa” to zarówno gospodarkę, jak i politykę. W badaniach organizacji Polacy wypowiedzieli się proprywatyzacyjnie, choć w przypadku pytań o prywatyzacje dużych firm już nie byli tak zdecydowani.
Transport
Polska jednym z największych rynków aut używanych na świecie. Dwie trzecie kierowców planuje zakup z drugiej ręki

66 proc. konsumentów, którzy w ciągu najbliższych trzech lat chcą zmienić samochód, deklaruje zakup z drugiej ręki – wynika z badania autoDNA. W Polsce na jedno auto nowe, z salonu, przypada pięć używanych. Chociaż rynek wtórny się stopniowo profesjonalizuje, wciąż liczne są nieprawidłowości i próby oszukania kupującego. 81 proc. kupujących deklaruje, że weryfikuje stan auta przed zakupem, ale często jest to bardzo pobieżny proces.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.