Europejska energia odnawialna przygotowuje się do wzrostu
W ciągu dekady Europa doświadczy ogromnych zmian w sektorze energii odnawialnej - dowodzi raport przygotowany dla Panasonic TOUGHBOOK przez konsultantów z White Space Strategy, którzy przeanalizowali ponad 300 różnych źródeł danych. Główne przewidywane zmiany obejmują:
- Do 2050 r. prawie 84 proc. energii wytwarzanej w Europie będzie pochodzić z energii słonecznej, wiatrowej lub hydroenergii, w porównaniu z nieco poniżej 50 proc. w 2021 r.
- Energia słoneczna wyprzedzi lądową energię wiatrową jako podstawowa technologia odnawialna, na której będzie polegało większość państw w Europie.
- Rozwój hydroenergii będzie ograniczony do określonych obszarów górskich oraz przybierze formę mniejszych i bardziej oddalonych instalacji.
- Morze Północne umocni swoją pozycję jako najbardziej rozwinięty region w produkcji morskiej energii wiatrowej, ale będzie coraz bardziej konkurował z farmami wiatrowymi na Morzu Bałtyckim i w Kanale La Manche.
- Państwa Europy Południowej będą coraz częściej inwestować w energię odnawialną i dążyć do zwiększenia swojej oferty w tym obszarze.
Raport zatytułowany "Przyszłość europejskiej energii odnawialnej" zgromadził dane w ramach kompleksowej oceny trendów wpływających na rynek. Uwzględniono w nim czynniki napędzające rozwój energii odnawialnej w Europie, postępy w przechodzeniu na odnawialne źródła energii, krajobraz rynkowy różnych odnawialnych źródeł energii oraz umiejętności i technologie mobilne, które będą niezbędne do wsparcia rozwoju tego sektora.
"Ponieważ kraje europejskie zwracają się coraz bardziej w kierunku energii odnawialnej, będzie musiał nastąpić transfer wiedzy i umiejętności pomiędzy pracownikami z różnych krajów" - powiedział Andrew Downs, dyrektor White Space Strategy. "Pracownicy działający w tych nowych obszarach muszą mieć dostęp do technologii, które pozwolą im wydajnie i skutecznie działać w trudnych i odległych środowiskach pracy z ograniczoną łącznością."
Komentując raport, Stefan Lindau, Country Manager Panasonic TOUGHBOOK na kraje nordyckie, powiedział: "Kraje skandynawskie mają długą historię pionierskiego wykorzystywania energii odnawialnej w hydroenergetyce. Nasze wytrzymałe urządzenia TOUGHBOOK są idealnym partnerem dla inżynierów serwisu oraz konserwacji ze względu na ich doskonałą trwałość oraz łączność zapewnianą nawet w odległych lokalizacjach i w ekstremalnych warunkach pogodowych. Z niecierpliwością czekamy na wsparcie dalszej ekspansji energii odnawialnej w całej Europie."
"Urządzenia Panasonic TOUGHBOOK mają również długą historię wspierania konserwacji turbin na lądowych farmach wiatrowych w południowej Europie. Zastosowania obejmują zarówno zarządzanie częściami w magazynach, jak i kontrole konserwacyjne na szczycie turbin setki metrów nad ziemią. Trwałość urządzeń oraz doskonała łączność sprawiają, że są one idealne dla inżynierów oraz techników pracujących w tych trudnych i często odległych lokalizacjach" – dodał Isaac Feijoo, Key Account Manager w firmie Panasonic TOUGHBOOK na Hiszpanię i Portugalię.

PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Duże możliwości korzystania z funduszy europejskich przez polskie firmy. Szczególnie w obszarze obronności
W ramach polityki spójności i Krajowego Planu Odbudowy Polska ma do dyspozycji 190 mld zł na wsparcie polskich firm. Środków dla przedsiębiorców nie zabraknie również w nowej perspektywie finansowej po 2027 roku. Dedykowane im programy KPO obejmują nie tylko wsparcie finansowe, ale również inwestycje i reformy deregulujące polską gospodarkę. Ich celem jest zwiększenie jej konkurencyjności, jak również bezpieczeństwa w kontekście położenia geopolitycznego Polski. Na szczególnie szeroką ofertę programów mogą liczyć sektory obronności i transportowy.
Farmacja
Zniesienie zakazu reklamy aptek może zwiększyć świadomość pacjentów o usługach farmaceutycznych. Taki może być skutek wyroku TSUE

W czerwcu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo UE. To oznacza, że Polska będzie musiała dostosować regulacje. Dla pacjentów wyrok oznacza szerszy dostęp do informacji o usługach farmaceutycznych, a dla właścicieli aptek – możliwość legalnej komunikacji z rynkiem. Naczelna Rada Aptekarska obawia się chaosu prawnego i wezwała resort zdrowia do uregulowania sytuacji prawnej.
Prawo
Przemysł chemiczny czeka na szczegóły unijnego wsparcia dla sektora. Najważniejsza jest obniżka cen energii

Komisja Europejska przedstawiła plan działania dla modernizacji i wzmocnienia konkurencyjności unijnego przemysłu chemicznego. Plan ma być rozwiązaniem najważniejszych wyzwań stojących przed sektorem chemicznym w Europie, w tym m.in. wysokich cen energii i nieuczciwej konkurencji na rynkach zagranicznych. KE chce również promować inwestycje w innowacje, ESG, a także uprościć unijne przepisy dotyczące chemikaliów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.