Europejski przemysł chce inwestować w projekty efektywności energetycznej
Ponad 80% firm z europejskiego sektora przemysłowego oczekuje wzrostu inwestycji w poprawę efektywności energetycznej w pespektywie najbliższych trzech lat. Zachętą do realizacji takich projektów są potencjalne oszczędności kosztów i wzrost zysków – wynika z ankiety przeprowadzonej w lipcu-październiku 2019 r. przez firmę DB Energy oraz we.conect, organizatora ener.CON Europe – największej europejskiej konferencji o efektywności energetycznej w branży przemysłowej. Barierą dla inwestycji w efektywność energetyczną są ograniczone środki finansowe i wyzwania związane z oceną korzyści biznesowych z projektów.
Europejski przemysł chce inwestować w projekty poprawy efektywności energetycznej
41% firm z sektora przemysłowego w Europie oczekuje ponad 20% wzrostu inwestycji w poprawę efektywności energetycznej w pespektywie najbliższych trzech lat. Prawie jedna trzecia firm spodziewa się 20-50% wzrostu nakładów inwestycyjnych na projekty z zakresu efektywności energetycznej, a 12% firm zakłada wzrost wydatków inwestycyjnych o więcej niż 50%. 41% ankietowanych wskazuje, że nakłady inwestycyjne wzrosną, jednak o mniej niż 20%. Zaledwie 6% firm mówi o zmniejszeniu inwestycji w efektywność energetyczną.
Podobny trend obserwujemy od co najmniej czterech lat w Polsce, gdzie inwestycje w sektorze efektywności energetycznej wzrosły w tym okresie o kilkadziesiąt procent rok do roku, wskazuje DB Energy. Obecnie coraz większą popularność zyskują również nowe, bardziej efektywne formy zarządzania i finansowania projektów, takie jak EPC czy ESCO, gdzie notujemy podobne tempo wzrostów.
Apetyt inwestycyjny polskich przedsiębiorstw rośnie już po pierwszym okresie rozliczania projektów z obszaru efektywności energetycznej. Jeśli, na przykład, zakład mleczarski widzi ponad 20% oszczędności energii, a prosty okres zwrotu z inwestycji jest krótszy niż 3 lata, to nie ma potrzeby uzasadniania kolejnych inwestycji, mówi Piotr Danielski, Wiceprezes DB Energy.
59% firm wskazuje, że planuje wdrożyć projekty w zakresie systemów oświetleniowych, a 53% redukcji CO₂ jako główne kierunki inwestycyjne. W ciągu najbliższych trzech lat, 47% firm planuje audyty energetyczne, a 41% skupi się na rozwoju bardziej efektywnego energetycznie produktu lub usługi.
W Polsce przemysł stawia w pierwszej kolejności na modernizacje sprężarkowni i instalacji sprężonego powietrza, odzyski ciepła, modernizacje instalacji chłodu, stosowanie sprężarek absorpcyjnych, inwestycje w kogenerację i trigenerację, modernizacje kotłowni, modernizacje napędów, oświetlenia, systemów odpylania i wentylacji oraz odzyski ciepła. Projekty w Polsce są chętnie realizowane jeśli generują zwrot z inwestycji w perspektywie krótszej niż trzy lata.
Zachętą do realizacji projektów efektywności energetycznej są potencjalne oszczędności kosztów i wzrost zysków
Zachętą do realizacji projektów z obszaru efektywności energetycznej w Europie są potencjalne oszczędności kosztów energii i wzrost zysków – wynika z ankiety. 35% ankietowanych firm wskazywało również rosnącą świadomość potrzeby zrównoważonego rozwoju jako zachętę do inwestycji. Odpowiednio 29% i 24% firm podkreślało presję regulacyjną lub zaostrzające się przepisy dotyczące zużycia energii i emisji CO₂ jako czynniki motywujące do inwestycji w energooszczędność. Jedynie 12% wskazywało zmienność cen energii jako zachętę do inwestycji w efektywność energetyczną.
W Polsce potencjał redukcji kosztów to główny czynnik motywujący inwestycje energetyczne w przemyśle. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że inwestycja w efektywność energetyczną, zwykle kosztowna, zwraca się w trzy lata, to rachunek jest prosty. Roczne oszczędności pokrywają 33% kosztów inwestycyjnych, po trzech latach firma wychodzi na zero, zaś w kolejnych latach korzysta już ze znaczących rocznych oszczędności. Przy inwestycjach w modelu ESCO firma nie musi inwestować środków własnych i z reguły już od pierwszego roku ma udział w oszczędnościach, komentuje Prezes Danielski. Dodatkowo w przemyśle energochłonnym wydatki na energię stanowią nawet do 40% kosztów ogółem, jeśli więc potrafimy zredukować zużycie energii o np. 15% to zmniejszamy koszty ogółem o 6% podnosząc o tyle samo zysk, dodaje Prezes Danielski.
Barierą dla inwestycji w efektywność energetyczną ograniczone środki finansowe
Barierą dla inwestycji w efektywność energetyczną dla europejskiego przemysłu są ograniczone środki finansowe oraz wyzwania z oceną korzyści biznesowych wynikających z projektów energooszczędnych. 18% ankietowanych nie widzi barier dla inwestycji z obszaru efektywności energetycznej.
Za najlepsze międzynarodowe i krajowe wytyczne prawne dla rozwoju strategii inwestycyjnej w obszarze efektywności energetycznej ankietowani (42%) wskazywali Porozumienie Paryskie. Krajowe cele redukcji dwutlenku węgla to kolejny miernik ważny dla planowania takich strategii inwestycyjnych – tak uważa prawie 30% przedstawicieli przemysłu. W Polsce zaostrzająca się presja regulacyjna jest jednym z ważnych czynników wpływających na decyzje o inwestycjach, jednak przeważają czynniki finansowe, uważa DB Energy.
Więcej o wydarzeniu: https://www.energyefficiencyeurope.com/
ENER.CON EUROPE
Najważniejsze wydarzenie w europejskiej branży przemysłowej – #enerCONeurope w Berlinie!
Chcesz wiedzieć wszystko o rewolucji energetycznej w przemyśle? 16-17 marca 2020 r. w Berlinie odbędzie się IX ener.CON Europe, największe wydarzenie konferencyjne poświęcone efektywności energetycznej oraz wydajnemu zarządzaniu procesami produkcyjnymi i zużyciu energii w przemyśle.
ener.CON Europe to dwa dni prezentacji, dyskusji panelowych, warsztatów i spotkań networkingowych. Tematem przewodnim tegorocznej konferencji będą między innymi, optymalne rozwiązania dla poprawy efektywności energetycznej i redukcji emisji CO₂ w produkcji przemysłowej. Eksperci z całej Europy podzielą się wiedzą na temat:
- efektywności energetycznej w przemyśle,
- projektów dekarbonizacji,
- monitorowania zużycia i kosztów energii w przedsiębiorstwach, a także jej zakupów i magazynowania,
- zmian prawnych w sektorze – czyli wszystkiego, co jest kluczowe, żeby rewolucja energetyczna w przemyśle stała się rzeczywistością.
Ankieta przeprowadzona w lipcu-październiku 2019 r. DB Energy we współpracy z @we.conect @Siemens, @nedap, @vpinstruments i @EDF w ramach konferencji #enerCONeurope.
Organizacje pozarządowe apelują do premiera. Chodzi o Krajowy Plan Energii i Klimatu oraz transformację energetyczno-klimatyczną
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
Trina Storage dostarczy rozwiązania BESS do niemieckich projektów Aquila
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.