Komunikaty PR

Europejski przemysł chce inwestować w projekty efektywności energetycznej

2020-01-08  |  13:30

Ponad 80% firm z europejskiego sektora przemysłowego oczekuje wzrostu inwestycji w poprawę efektywności energetycznej w pespektywie najbliższych trzech lat. Zachętą do realizacji takich projektów są potencjalne oszczędności kosztów i wzrost zysków – wynika z ankiety przeprowadzonej w lipcu-październiku 2019 r. przez firmę DB Energy oraz we.conect, organizatora ener.CON Europe – największej europejskiej konferencji o efektywności energetycznej w branży przemysłowej. Barierą dla inwestycji w efektywność energetyczną są ograniczone środki finansowe i wyzwania związane z oceną korzyści biznesowych z projektów.

Europejski przemysł chce inwestować w projekty poprawy efektywności energetycznej

41% firm z sektora przemysłowego w Europie oczekuje ponad 20% wzrostu inwestycji w poprawę efektywności energetycznej w pespektywie najbliższych trzech lat. Prawie jedna trzecia firm spodziewa się 20-50% wzrostu nakładów inwestycyjnych na projekty z zakresu efektywności energetycznej, a 12% firm zakłada wzrost wydatków inwestycyjnych o więcej niż 50%. 41% ankietowanych wskazuje, że nakłady inwestycyjne wzrosną, jednak o mniej niż 20%. Zaledwie 6% firm mówi o zmniejszeniu inwestycji w efektywność energetyczną.

Podobny trend obserwujemy od co najmniej czterech lat w Polsce, gdzie inwestycje w sektorze efektywności energetycznej wzrosły w tym okresie o kilkadziesiąt procent rok do roku, wskazuje DB Energy. Obecnie coraz większą popularność zyskują również nowe, bardziej efektywne formy zarządzania i finansowania projektów, takie jak EPC czy ESCO, gdzie notujemy podobne tempo wzrostów.


Apetyt inwestycyjny polskich przedsiębiorstw rośnie już po pierwszym okresie rozliczania projektów z obszaru efektywności energetycznej. Jeśli, na przykład, zakład mleczarski widzi ponad 20% oszczędności energii, a prosty okres zwrotu z inwestycji jest krótszy niż 3 lata, to nie ma potrzeby uzasadniania kolejnych inwestycji, mówi Piotr Danielski, Wiceprezes DB Energy.

59% firm wskazuje, że planuje wdrożyć projekty w zakresie systemów oświetleniowych, a 53% redukcji CO₂ jako główne kierunki inwestycyjne. W ciągu najbliższych trzech lat, 47% firm planuje audyty energetyczne, a 41% skupi się na rozwoju bardziej efektywnego energetycznie produktu lub usługi.

W Polsce przemysł stawia w pierwszej kolejności na modernizacje sprężarkowni i instalacji sprężonego powietrza, odzyski ciepła, modernizacje instalacji chłodu, stosowanie sprężarek absorpcyjnych, inwestycje w kogenerację i trigenerację, modernizacje kotłowni, modernizacje napędów, oświetlenia, systemów odpylania i wentylacji oraz odzyski ciepła. Projekty w Polsce są chętnie realizowane jeśli generują zwrot z inwestycji w perspektywie krótszej niż trzy lata.

Zachętą do realizacji projektów efektywności energetycznej są potencjalne oszczędności kosztów i wzrost zysków

Zachętą do realizacji projektów z obszaru efektywności energetycznej w Europie są potencjalne oszczędności kosztów energii i wzrost zysków – wynika z ankiety. 35% ankietowanych firm wskazywało również rosnącą świadomość potrzeby zrównoważonego rozwoju jako zachętę do inwestycji. Odpowiednio 29% i 24% firm podkreślało presję regulacyjną lub zaostrzające się przepisy dotyczące zużycia energii i emisji CO₂ jako czynniki motywujące do inwestycji w energooszczędność. Jedynie 12% wskazywało zmienność cen energii jako zachętę do inwestycji w efektywność energetyczną.

W Polsce potencjał redukcji kosztów to główny czynnik motywujący inwestycje energetyczne w przemyśle. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że inwestycja w efektywność energetyczną, zwykle kosztowna, zwraca się w trzy lata, to rachunek jest prosty. Roczne oszczędności pokrywają 33% kosztów inwestycyjnych, po trzech latach firma wychodzi na zero, zaś w kolejnych latach korzysta już ze znaczących rocznych oszczędności. Przy inwestycjach w modelu ESCO firma nie musi inwestować środków własnych i z reguły już od pierwszego roku ma udział w oszczędnościach, komentuje Prezes Danielski. Dodatkowo w przemyśle energochłonnym wydatki na energię stanowią nawet do 40% kosztów ogółem, jeśli więc potrafimy zredukować zużycie energii o np. 15% to zmniejszamy koszty ogółem o 6% podnosząc o tyle samo zysk, dodaje Prezes Danielski.

Barierą dla inwestycji w efektywność energetyczną ograniczone środki finansowe

Barierą dla inwestycji w efektywność energetyczną dla europejskiego przemysłu są ograniczone środki finansowe oraz wyzwania z oceną korzyści biznesowych wynikających z projektów energooszczędnych. 18% ankietowanych nie widzi barier dla inwestycji z obszaru efektywności energetycznej.

Za najlepsze międzynarodowe i krajowe wytyczne prawne dla rozwoju strategii inwestycyjnej w obszarze efektywności energetycznej ankietowani (42%) wskazywali Porozumienie Paryskie. Krajowe cele redukcji dwutlenku węgla to kolejny miernik ważny dla planowania takich strategii inwestycyjnych – tak uważa prawie 30% przedstawicieli przemysłu. W Polsce zaostrzająca się presja regulacyjna jest jednym z ważnych czynników wpływających na decyzje o inwestycjach, jednak przeważają czynniki finansowe, uważa DB Energy.

Więcej o wydarzeniu: https://www.energyefficiencyeurope.com/


ENER.CON EUROPE

Najważniejsze wydarzenie w europejskiej branży przemysłowej – #enerCONeurope w Berlinie!

Chcesz wiedzieć wszystko o rewolucji energetycznej w przemyśle? 16-17 marca 2020 r. w Berlinie odbędzie się IX ener.CON Europe, największe wydarzenie konferencyjne poświęcone efektywności energetycznej oraz wydajnemu zarządzaniu procesami produkcyjnymi i zużyciu energii w przemyśle.

ener.CON Europe to dwa dni prezentacji, dyskusji panelowych, warsztatów i spotkań networkingowych. Tematem przewodnim tegorocznej konferencji będą między innymi, optymalne rozwiązania dla poprawy efektywności energetycznej i redukcji emisji CO₂ w produkcji przemysłowej. Eksperci z całej Europy podzielą się wiedzą na temat:

  • efektywności energetycznej w przemyśle,
  • projektów dekarbonizacji,
  • monitorowania zużycia i kosztów energii w przedsiębiorstwach, a także jej zakupów i magazynowania,
  • zmian prawnych w sektorze – czyli wszystkiego, co jest kluczowe, żeby rewolucja energetyczna w przemyśle stała się rzeczywistością.

 

Ankieta przeprowadzona w lipcu-październiku 2019 r. DB Energy we współpracy z @we.conect @Siemens, @nedap, @vpinstruments i @EDF w ramach konferencji #enerCONeurope.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Energetyka Nowy cel UE – Polska bez szans? Biuro prasowe
2024-03-25 | 12:00

Nowy cel UE – Polska bez szans?

Chociaż Komisja Europejska ostatecznie odrzuciła wariant redukcji emisji CO2 o 95% do 2040 r., to poziom 90% i tak ma niewiele wspólnego ze złotym środkiem. Na ten moment KE udało się
Energetyka Jak monitorowanie zużycia energii może pomóc w raportowaniu ESG
2024-03-21 | 12:00

Jak monitorowanie zużycia energii może pomóc w raportowaniu ESG

Zgodnie z dyrektywą unijną zagadnienia ESG najpierw zaraportują największe podmioty, a pod lupę jako pierwszy idzie bieżący 2024 rok. W kolejnych latach obowiązek ten ma dotyczyć też
Energetyka Woltair ogłosił zmiany personalne
2024-03-11 | 11:00

Woltair ogłosił zmiany personalne

Woltair, jeden z wiodących czeskich startupów, przeszedł transformację i wkracza w nową fazę, bardziej elastyczną i cyfrową. Startup od niedawna jest prowadzony przez nowego CEO,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Kongres MOVE

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Sektor ochrony zdrowia odpowiada za większe emisje CO2 niż lotnictwo. Zielone zmiany wymagają drastycznego przyspieszenia

Sektor ochrony zdrowia ponosi znaczące konsekwencje wynikające z rosnącej liczby ekstremalnych zjawisk klimatycznych, ale też poważnego zanieczyszczenia powietrza, a koszty z tym związane będą rosły. Z drugiej strony sam sektor też się przyczynia do zmian klimatycznych – odpowiada za 4 proc. emisji CO2, czym wyprzedza takie branże jak żegluga czy lotnictwo. O potrzebie przyspieszenia zielonych zmian w ochronie zdrowia coraz więcej się mówi, ale to wymaga konkretnych działań. Temu ma służyć powołana właśnie do życia Zielona Koalicja dla Zdrowia, w której uczestniczy prawie 30 podmiotów i której patronuje m.in. Narodowy Fundusz Zdrowia.

Ochrona środowiska

Nowa kadencja samorządów pod znakiem działań energetycznych i klimatycznych. 15 mld euro z UE może przyspieszyć zmiany w tym zakresie

Do wyborów samorządowych pozostał nieco ponad tydzień. Jak pokazuje nowy raport Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju, na samorządowców nadchodzącej kadencji będzie czekać wiele wyzwań związanych z energetyką i polityką klimatyczną, które wynikają zarówno z regulacji UE, jak i oczekiwań społecznych. Jednak w praktyce możliwości aktywnego działania samorządów w tym obszarze są tak szerokie, jak umożliwiają im to regulacje prawne. – Tutaj pewnych rozwiązań po prostu nie ma albo są w dość dokuczliwy sposób szczegółowe i stwarzają samorządom duże trudności. Dlatego potrzebna jest interwencja rządu, żeby umożliwić samorządom aktywne działania – ocenia dr Wojciech Szymalski, prezes Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju.

Prawo

Postęp technologiczny rewolucjonizuje pracę specjalistów ds. finansów. Stają się strategicznymi doradcami biznesu

Częste zmiany regulacyjne i postęp technologiczny wymuszają na specjalistach ds. finansów ciągłe nabywanie nowych kompetencji, doszkalanie i uaktualnianie swojej wiedzy. Ci, którzy potrafią się dostosować do szybkich zmian i wesprzeć swoimi umiejętnościami rozwój biznesu, mogą jednak liczyć na większe możliwości rozwoju kariery. – Finanse operują w świecie, który coraz szybciej się zmienia. To powoduje, że w przyszłości ludzie z obszaru finansów będą musieli poświęcać dużo więcej energii na to, żeby dotrzymać tempa – mówi Kuba Neneman, head of finance.ai, commercial data science manager w Shellu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.