Europejskie Forum Rolnicze 2022 w nowej formule i w nowym miejscu
IV Europejskie Forum Rolnicze odbędzie się 30 czerwca br. w zmienionej formule i nowym miejscu. Wydarzenie będzie miało charakter konferencyjny, a na jego lokalizację wybrano Warszawę. Zmiana miejsca Forum podyktowana jest obecną sytuacją geopolityczną oraz troską o bezpieczeństwo i zdrowie partnerów biznesowych, wystawców, uczestników oraz współpracowników. Dlatego też organizatorzy EFR zapraszają w tym roku przedstawicieli polskiej oraz międzynarodowej polityki, jak i wszystkie zainteresowane strony, reprezentujące sektor rolnictwa, na jednodniowe spotkanie do centrum naukowo-biznesowego CEZAMAT.
Europejskie Forum Rolnicze to miejsce spotkań i merytorycznych dyskusji na temat kluczowych wyzwań dla polskiego rolnictwa, corocznie organizowane w Jasionce k. Rzeszowa. Wydarzenia geopolityczne (przede wszystkim wojna w Ukrainie) w ostatnich tygodniach wpłynęły na decyzję organizatorów Forum – Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej oraz Agro Promotion, o zmianie dotychczasowej formuły Forum oraz o przeniesieniu go do nowej lokalizacji – Warszawy. IV Europejskie Forum Rolnicze odbędzie się 30 czerwca br. w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT w Warszawie, przy ul. Poleczki 19.
W tym roku Forum będzie miało charakter konferencyjny. Podczas wydarzenia odbędą się debaty i panele, w których wezmą udział przedstawiciele Komisji Europejskiej, ministrowie rolnictwa z Polski i krajów Unii Europejskiej, przedstawiciele rządu, organizacji producenckich oraz wiodących instytucji handlowych krajowych i zagranicznych. Tematami przewodnimi tegorocznej edycji będą sytuacja polskiego i europejskiego rolnictwa w obliczu wojny w Ukrainie oraz handel produktami rolno-spożywczymi w najbliższym czasie.
W programie przewidziano również tematyczne panele dyskusyjne z udziałem ekspertów branży rolno-spożywczej, przedstawicieli świata nauki, organizacji branżowych oraz firm związanych z sektorem. Poświęcone one będą m.in. nowoczesnym rozwiązaniom w rolnictwie, reformie systemu ubezpieczeń rolniczych czy digitalizacji obszarów wiejskich.
– Obecna sytuacja za wschodnią granicą zmusza nas do pogłębionej refleksji nad wyzwaniami stojącymi przed rolnictwem w Polsce i Unii Europejskiej. Poświęcimy temu wiele uwagi podczas tegorocznego Forum. W roli prelegentów i panelistów wystąpią wybitni polscy i zagraniczni eksperci oraz specjaliści z zakresu rolnictwa - mówi Artur Balazs, Przewodniczący Kapituły Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, współorganizatora Forum.

Eksperci rynku rolnego apelują: Nie cofajmy polskiego rolnictwa do zeszłego stulecia

Jak pestycydy trafiają na nasze stoły? - nowy raport ujawnia niespójności w polityce UE

Rolnicy dostaną 70 procent dopłaty
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy
W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.
Handel
Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.