Exit Rubicon Partners z inwestycji w Eway SA
Rubicon Partners, fundusz działający w modelu Venture Building, specjalizujący się w aktywnym budowaniu biznesów na każdym etapie ich rozwoju, sprzedał swój pakiet akcji w Eway SA. Jest to szósty w tym roku exit Rubicon Partners, po jednym całkowitym i czterech częściowych wyjściach ze spółek portfelowych.
Eway to polski producent i operator innowacyjnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych, oferujący rozwiązania przyjazne użytkownikom, m.in. bez potrzeby instalacji aplikacji. Firma posiada już sieć stacji ładowania na terenie Polski, a niedawno wspólnie z giełdowymi spółkami Grodno SA i APS Energia SA podpisała list intencyjny na budowę 1500 ogólnodostępnych stacji ładowania.
Rubicon Partners był zaangażowany w projekt przez 2 lata budując go z założycielami od początku istnienia. W tym czasie wsparł Spółkę w pozyskaniu dodatkowego kapitału inwestorskiego i dłużnego oraz wdrożeniu innowacyjnego produktu na rynek.
„Rynek OZE jest dla nas istotny, dlatego z pewnością będziemy kontynuować nasze wsparcie dla spółek z tego sektora. W naszym portfelu pozostaje notowany na rynku głównym GPW Novavis Group, będący developerem farm fotowoltaicznych. Wychodzimy z inwestycji w Eway realizując satysfakcjonującą nas stopę zwrotu i życzymy Spółce dalszych sukcesów w rozwoju infrastruktury dla elektromobilności” – mów Paweł Madej, Dyrektor Inwestycyjny, Rubicon Partners.
Dzięki exitom zrealizowanym w ostatnich miesiącach w Funduszu pojawiła się przestrzeń na nowe inwestycje. Rubicon Partners poszukuje projektu, który generuje roczne przychody na poziomie kilku - kilkunastu milionów złotych i działa w takich obszarach jak IT B2B (transformacja cyfrowa, digitalizacja), energetyka (cleantech, OZE), deep tech (chemia / new materials / biotechnologia).
„Exit z Eway to nasza kolejna transakcja wyjścia z inwestycji w ostatnich miesiącach. Łącznie, w niełatwym dla branży VC 2024 roku, sprzedaliśmy nasze udziały w sześciu projektach, w tym w dwóch w całości, a czterech częściowo. Co więcej, zrealizowaliśmy po raz kolejny zwrot gotówkowy do inwestorów Funduszu. Obecnie prowadzimy rozmowy z kilkoma potencjalnymi partnerami. Inwestycje w nowe projekty chcielibyśmy ogłosić w pierwszym kwartale przyszłego roku” – mówi Michał Chabowski, Managing Partner, Rubicon Partners.
Rubicon Partners inwestuje i buduje wartość biznesów wspólnie z ich założycielami, działając w modelu „hands-on approach”. Oznacza to, że poza samą inwestycją, realnie angażuje się w działania strategiczne, operacyjne i finansowe, dążąc zarówno do wzrostu ich skali, jak i wyceny tych biznesów. Obecnie posiada w swoim portfelu 13 aktywnych inwestycji, dla których pracuje 11 ekspertów C-level z Rubicon Partners, na co dzień zajmujących się ich rozwojem. W ciągu ostatnich 10 lat Fundusz współtworzył 24 spółki o łącznej wycenie 800 mln PLN, a w lipcu 2024 oficjalnie ogłosił poszukiwanie projektu, który mógłby stać się 25-tą inwestycją.

PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.