Exit Rubicon Partners z inwestycji w Eway SA
Rubicon Partners, fundusz działający w modelu Venture Building, specjalizujący się w aktywnym budowaniu biznesów na każdym etapie ich rozwoju, sprzedał swój pakiet akcji w Eway SA. Jest to szósty w tym roku exit Rubicon Partners, po jednym całkowitym i czterech częściowych wyjściach ze spółek portfelowych.
Eway to polski producent i operator innowacyjnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych, oferujący rozwiązania przyjazne użytkownikom, m.in. bez potrzeby instalacji aplikacji. Firma posiada już sieć stacji ładowania na terenie Polski, a niedawno wspólnie z giełdowymi spółkami Grodno SA i APS Energia SA podpisała list intencyjny na budowę 1500 ogólnodostępnych stacji ładowania.
Rubicon Partners był zaangażowany w projekt przez 2 lata budując go z założycielami od początku istnienia. W tym czasie wsparł Spółkę w pozyskaniu dodatkowego kapitału inwestorskiego i dłużnego oraz wdrożeniu innowacyjnego produktu na rynek.
„Rynek OZE jest dla nas istotny, dlatego z pewnością będziemy kontynuować nasze wsparcie dla spółek z tego sektora. W naszym portfelu pozostaje notowany na rynku głównym GPW Novavis Group, będący developerem farm fotowoltaicznych. Wychodzimy z inwestycji w Eway realizując satysfakcjonującą nas stopę zwrotu i życzymy Spółce dalszych sukcesów w rozwoju infrastruktury dla elektromobilności” – mów Paweł Madej, Dyrektor Inwestycyjny, Rubicon Partners.
Dzięki exitom zrealizowanym w ostatnich miesiącach w Funduszu pojawiła się przestrzeń na nowe inwestycje. Rubicon Partners poszukuje projektu, który generuje roczne przychody na poziomie kilku - kilkunastu milionów złotych i działa w takich obszarach jak IT B2B (transformacja cyfrowa, digitalizacja), energetyka (cleantech, OZE), deep tech (chemia / new materials / biotechnologia).
„Exit z Eway to nasza kolejna transakcja wyjścia z inwestycji w ostatnich miesiącach. Łącznie, w niełatwym dla branży VC 2024 roku, sprzedaliśmy nasze udziały w sześciu projektach, w tym w dwóch w całości, a czterech częściowo. Co więcej, zrealizowaliśmy po raz kolejny zwrot gotówkowy do inwestorów Funduszu. Obecnie prowadzimy rozmowy z kilkoma potencjalnymi partnerami. Inwestycje w nowe projekty chcielibyśmy ogłosić w pierwszym kwartale przyszłego roku” – mówi Michał Chabowski, Managing Partner, Rubicon Partners.
Rubicon Partners inwestuje i buduje wartość biznesów wspólnie z ich założycielami, działając w modelu „hands-on approach”. Oznacza to, że poza samą inwestycją, realnie angażuje się w działania strategiczne, operacyjne i finansowe, dążąc zarówno do wzrostu ich skali, jak i wyceny tych biznesów. Obecnie posiada w swoim portfelu 13 aktywnych inwestycji, dla których pracuje 11 ekspertów C-level z Rubicon Partners, na co dzień zajmujących się ich rozwojem. W ciągu ostatnich 10 lat Fundusz współtworzył 24 spółki o łącznej wycenie 800 mln PLN, a w lipcu 2024 oficjalnie ogłosił poszukiwanie projektu, który mógłby stać się 25-tą inwestycją.

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
– Polska prezydencja skierowała oczy Europy na obronność – przekonuje Magdalena Sobkowiak-Czarnecka z KPRM. Większość europejskich państw jest zgodna, że najważniejszą kwestią jest obecnie finansowanie bezpieczeństwa i obronności. Jednym z priorytetów białej księgi w sprawie obronności europejskiej będzie Tarcza Wschód, która obejmuje umocnienia wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Motoryzacja
Pożary pojazdów elektrycznych są rzadsze niż spalinowych. W powszechnym przekonaniu jest odwrotnie, bo brakuje edukacji

Trzydzieści pożarów aut elektrycznych i niemal 9,5 tys. pożarów aut spalinowych – to statystyki za ubiegły rok. Jak podkreślają eksperci, statystycznie pojazdy elektryczne płoną rzadziej niż spalinowe. W przeliczeniu na tysiąc zarejestrowanych pojazdów wskaźnik pożarów w przypadku elektryków wynosi 0,372, a w przypadku aut spalinowych 0,424. Specjaliści są zgodni co do tego, że w powszechnym obiegu brakuje rzetelnej wiedzy na temat samochodów elektrycznych i ich bezpieczeństwa pożarowego.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.