Exit Rubicon Partners z inwestycji w Eway SA
Rubicon Partners, fundusz działający w modelu Venture Building, specjalizujący się w aktywnym budowaniu biznesów na każdym etapie ich rozwoju, sprzedał swój pakiet akcji w Eway SA. Jest to szósty w tym roku exit Rubicon Partners, po jednym całkowitym i czterech częściowych wyjściach ze spółek portfelowych.
Eway to polski producent i operator innowacyjnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych, oferujący rozwiązania przyjazne użytkownikom, m.in. bez potrzeby instalacji aplikacji. Firma posiada już sieć stacji ładowania na terenie Polski, a niedawno wspólnie z giełdowymi spółkami Grodno SA i APS Energia SA podpisała list intencyjny na budowę 1500 ogólnodostępnych stacji ładowania.
Rubicon Partners był zaangażowany w projekt przez 2 lata budując go z założycielami od początku istnienia. W tym czasie wsparł Spółkę w pozyskaniu dodatkowego kapitału inwestorskiego i dłużnego oraz wdrożeniu innowacyjnego produktu na rynek.
„Rynek OZE jest dla nas istotny, dlatego z pewnością będziemy kontynuować nasze wsparcie dla spółek z tego sektora. W naszym portfelu pozostaje notowany na rynku głównym GPW Novavis Group, będący developerem farm fotowoltaicznych. Wychodzimy z inwestycji w Eway realizując satysfakcjonującą nas stopę zwrotu i życzymy Spółce dalszych sukcesów w rozwoju infrastruktury dla elektromobilności” – mów Paweł Madej, Dyrektor Inwestycyjny, Rubicon Partners.
Dzięki exitom zrealizowanym w ostatnich miesiącach w Funduszu pojawiła się przestrzeń na nowe inwestycje. Rubicon Partners poszukuje projektu, który generuje roczne przychody na poziomie kilku - kilkunastu milionów złotych i działa w takich obszarach jak IT B2B (transformacja cyfrowa, digitalizacja), energetyka (cleantech, OZE), deep tech (chemia / new materials / biotechnologia).
„Exit z Eway to nasza kolejna transakcja wyjścia z inwestycji w ostatnich miesiącach. Łącznie, w niełatwym dla branży VC 2024 roku, sprzedaliśmy nasze udziały w sześciu projektach, w tym w dwóch w całości, a czterech częściowo. Co więcej, zrealizowaliśmy po raz kolejny zwrot gotówkowy do inwestorów Funduszu. Obecnie prowadzimy rozmowy z kilkoma potencjalnymi partnerami. Inwestycje w nowe projekty chcielibyśmy ogłosić w pierwszym kwartale przyszłego roku” – mówi Michał Chabowski, Managing Partner, Rubicon Partners.
Rubicon Partners inwestuje i buduje wartość biznesów wspólnie z ich założycielami, działając w modelu „hands-on approach”. Oznacza to, że poza samą inwestycją, realnie angażuje się w działania strategiczne, operacyjne i finansowe, dążąc zarówno do wzrostu ich skali, jak i wyceny tych biznesów. Obecnie posiada w swoim portfelu 13 aktywnych inwestycji, dla których pracuje 11 ekspertów C-level z Rubicon Partners, na co dzień zajmujących się ich rozwojem. W ciągu ostatnich 10 lat Fundusz współtworzył 24 spółki o łącznej wycenie 800 mln PLN, a w lipcu 2024 oficjalnie ogłosił poszukiwanie projektu, który mógłby stać się 25-tą inwestycją.
BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Eco Run celuje w 10 mln zł za 4 kw. 2024 r.
Zeneris Projekty z umowami na blisko 1,3 mln zł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.