Komunikaty PR

3 lata działalności PLMVS. Czy system jest potrzebny?

2022-03-28  |  13:00
Biuro prasowe
Kontakt
Rzecznik prasowy
Offteam

Czajkowskiego 99
51-147 Wrocław
pr|offteam.pl| |pr|offteam.pl
691 274 042
www.offteam.pl

W lutym 2022 minęła trzecia rocznica uruchomienia systemu PLMVS, ale czy przez ten czas dowiedzieliśmy się, czym on jest? Czym zajmuje się Krajowa Organizacja Weryfikacji Autentyczności Leków (KOWAL), czyli fundacja administrująca systemem? Po co farmaceutom kompendium wiedzy o PLMVS? Odpowiadamy! 

Czym jest PLMVS?

PLMVS to skrót od Polish Medicines Verification System. Jest on częścią EMVS – Europejskiego Systemu Weryfikacji Leków, który ma na celu poprawę bezpieczeństwa pacjentów poprzez zgromadzenie w bazie danych każdego legalnie wprowadzonego na rynek opakowania produktu leczniczego. Podmiotami uprawnionymi do wprowadzania informacji o lekach do bazy są wyłącznie producenci i wytwórcy tych produktów. Nielegalne leki, zwane fałszywkami, nie są rejestrowane w systemie. Każde legalne opakowanie leku na receptę posiada unikalny identyfikator w postaci kodu 2D oraz zabezpieczenie przed otwarciem – w ten sposób odróżniamy oryginalny lek od fałszywego. W lekach podrobionych opakowanie jest zazwyczaj kopiowane 1:1, co oznacza, że na pudełkach nielegalnie wprowadzonych na rynek pojawi się kod błędny lub skopiowany z innego opakowania. Nie ma zatem możliwości, by w bazie PLMVS czy EMVS znalazł się podrobiony lek. Kody weryfikowane są przez farmaceutę skanerem, tuż przed wydaniem opakowania pacjentowi. To na tym etapie sprawdzana jest autentyczność leku – wówczas farmaceuta widzi status leku, wygenerowany przez system. Jeżeli system odnajdzie kod w bazie danych przypisany paczce – może ona zostać bezpiecznie wydana pacjentowi, jeśli nie – pojawi się alert z odpowiednim komunikatem informującym o stanie opakowania. Wówczas farmaceuta nie może wydać danego leku pacjentowi, równocześnie wszczynane jest postępowanie wyjaśniające. Dostęp do systemu i możliwość sprawdzania autentyczności leków mają farmaceuci oraz hurtownicy.

Podstawa prawna 

System EMVS powstał na mocy dyrektywy w sprawie sfałszowanych leków, wydanej przez Parlament Europejski i Radę (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/62/UE zmieniająca dyrektywę 2001/83/WE) oraz Rozporządzenia Delegowanego Komisji UE2016/161. Oba dokumenty prawne zostały zaimplementowane do polskiego porządku prawnego poprzez nowelizację zapisów Ustawy z dnia 6 września 2001 roku Prawo Farmaceutyczne. Ustawodawca nie tylko nałożył nowe obowiązki prawne, ale również przewidział kary za brak stosowania tych przepisów. Europejski System Weryfikacji Leków jest projektem międzynarodowym, dzięki czemu bliźniacze organizacje  funkcjonują w większości państw Europy (listę państw, które przystąpiły do projektu, można znaleźć na stronie https://emvo-medicines.eu/mission/emvs/#countries). 

Jak działa system?

PLMVS to system informatyczny, do którego poprzez dedykowaną wtyczkę podłączone są aplikacje i oprogramowania, z których korzystają farmaceuci. Takich dostawców jest wielu, a każde przygotowane przez nich narzędzie działa nieco inaczej, choć spełniają te same zadania. Listę dostawców dla aptek, szpitali i hurtowni można znaleźć tutaj (https://www.nmvo.pl/pl/uzytkownicy-koncowi/). PLMVS jest zatem platformą informatyczną, która wspierana jest procesami biznesowymi poszczególnych jej uczestników, a procesy te opisywane są procedurami. PLMVS jest częścią EMVS, co pozwala na bezzwłoczną identyfikację opakowań leków, których unikalne identyfikatory (UI) nie zostały umieszczone w systemie baz EMVS w ramach alertów generowanych przez system. Alerty trafiają do producenta, farmaceuty, u którego pojawia się alterujące opakowanie, PLMVO (Polish Medicines Veriffication Organisation), EMVO. Dostęp do informacji o alertach ma również Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF).

Czy weryfikacja jest konieczna?

Do czasu wydania dyrektywy antyfałszywkowej brakowało w prawodawstwie unijnym jednolitych zapisów, które stałyby na straży życia i zdrowia pacjentów, bo to dla nich fałszywe leki stanowią zagrożenie. To, na jaką skalę prowadzone są przestępcze procedery podrabiania leków, pokazała szczególnie pandemia. Podrobione szczepionki, rzekome leki na COVID-19 oraz wahania bezpieczeństwa na rynku lekowym, które sprzyjały rozwojowi czarnego rynku leków – przed tym ma nas chronić system PLMVS i fundacja KOWAL, która została powołana do administrowania systemem w Polsce. Jakie są jej zadania?

KOWAL – razem w ochronie zdrowia pacjentów 

Krajowa Organizacja Weryfikacji Autentyczności Leków (w skrócie KOWAL) wdrożyła i zarządza systemem weryfikacji leków w Polsce oraz czuwa nad pojawiającymi się w systemie alertami. Działania organizacji promują zakupy leków na receptę w lokalnych aptekach, wskazując w swoich publikacjach, że to internet jest najmniej bezpiecznym miejscem do zakupu lekarstw. KOWAL należy to ogólnoeuropejskiego projektu mającego na względzie ochronę zdrowia, pierwszym na skalę Europy o tak wysokim stopniu informatyzacji. KOWAL monitoruje i nadzoruje działanie systemu, wdrażając niezbędne optymalizacje i aktualizacje. 

Edukacja pierwszą potrzebą

KOWAL stale wspiera użytkowników systemu w poszerzaniu wiedzy na temat jego funkcji oraz możliwości działania. W miarę zapotrzebowania przygotowywane są webinary prowadzone przez specjalistów, którzy odpowiadają na pytania dotyczące PLMVS i wyjaśniają kwestie najbardziej interesujące farmaceutów, hurtowników i producentów leków. Niedawno powstało także Kompendium wiedzy na temat PLMVS, które w przystępny sposób wyjaśnia najbardziej kłopotliwe zagadnienia dotyczące weryfikacji leków. Dzięki temu użytkownicy systemu mają do dyspozycji źródło sprawdzonych i pewnych informacji. Dodatkową zaletą kompendium jest jego graficzna forma oraz interaktywny spis treści, który przenosi nas bezpośrednio do poszukiwanego zagadnienia. W aktualnościach strony https://www.nmvo.pl/pl/ pojawiają się cyklicznie przydatne informacje, więc jeżeli chcemy być na bieżąco z systemem – warto tam zaglądać. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Farmacja Jak odmienić oblicze branżowych kongresów ? Biuro prasowe
2024-04-02 | 01:00

Jak odmienić oblicze branżowych kongresów ?

Imprezy branżowe, które kojarzą się jedynie z nudnymi wykładami to już pieśń przeszłości. W dzisiejszych czasach uczestnikom takich spotkań należy zapewnić pewną wartość
Farmacja Wyjątkowo wysoka wydajność
2024-03-28 | 15:15

Wyjątkowo wysoka wydajność

Wyjątkowo wysoka wydajność   Wirówki Frontier 5720R i 5830R Multi-Pro z funkcją chłodzenia są przeznaczone do pracy w wielu różnych zastosowaniach z użyciem wysokiej prędkości RPM i RCF w laboratoriach farmaceutycznych, chemicznych i nie tylko.   PARSIPPANY w stanie New Jersey, 21.02.2024 r., OHAUS Corporation, jeden z wiodących na świecie producentów urządzeń do ważenia oraz wyposażenia laboratoriów i instrumentów analitycznych, wprowadza nowe wirówki FRONTIER 5720R i FRONTIER 5830R Multi-Pro z funkcją chłodzenia — szybkich, łatwo adaptowalnych modeli, które wkrótce staną się niezbędnym elementem wyposażenia laboratoriów farmaceutycznych, chemicznych i innych.   Wysoka wydajność   Modele Frontier 5720R i 5830R są w stanie osiągnąć 20 000-30 000 RPM oraz 38 000-65 000 RCF, wirując pojemniki różnych rozmiarów — od mniejszych mikroprobówek po objętości rzędu 290 ml. Od intuicyjnych elementów sterujących po precyzyjnie zaprojektowane akcesoria — modele Frontier 5720R i 5830R zostały zaprojektowane tak, aby pracować elastycznie i szybko. Oba modele można łączyć z szeroką gamą wirników, pojemników i adapterów oraz innych akcesoriów, aby dostosować je do specyficznych potrzeb laboratoriów lub projektów, a użytkownicy mogą szybko zmieniać akcesoria w zależności od zastosowań bez czasochłonnych komplikacji.   Nowoczesna konstrukcja   Dzięki wykonaniu komór wirnika ze stali nierdzewnej, która jest odporna na działanie substancji chemicznych, wirówki Frontier 5720R i 5830R mogą działać w najbardziej wymagających środowiskach laboratoryjnych. Każda część oraz wszystkie konfigurowalne komponenty i akcesoria są wykonane zgodnie z najwyższą jakością i wysokimi standardami niemieckiej inżynierii.   Bezpieczeństwo przede wszystkim   Modele Frontier 5720R i 5830R są wyposażone w podświetlane panele sterowania LCD, dzięki którym intuicyjny interfejs jest jeszcze łatwiejszy w obsłudze nawet podczas pracy w laboratoriach o dużym natężeniu ruchu (również w odzieży ochronnej, takiej jak gumowe rękawice). Ale to, co naprawdę wyróżnia serię Frontier, jest niewidoczne dla oczu. Modele Frontier 5720R i 5830R są wyposażone bowiem w inteligentne oprogramowanie do liczenia cykli, które jest specjalnie skalibrowane w taki sposób, aby zapobiegać nadmiernemu zużyciu. Po osiągnięciu określonej liczby cykli wirowania oprogramowanie automatycznie wyłączy dany rotor, aby chronić go przed nadmiernym obciążeniem.   Więcej informacji na temat wirówek OHAUS Frontier Multi-Pro z funkcją chłodzenia można znaleźć na stronie www.ohaus.com          
Farmacja ODPOWIEDZIALNA SAMOOPIEKA KLUCZEM DO POPRAWY ZDROWIA PUBLICZNEGO
2024-02-14 | 19:00

ODPOWIEDZIALNA SAMOOPIEKA KLUCZEM DO POPRAWY ZDROWIA PUBLICZNEGO

Szacuje się, że obecnie w Unii Europejskiej występuje 3,3 miliona przypadków drobnych dolegliwości dziennie. W Polsce rozpoznanych jest ponad 160 problemów terapeutycznych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Zmiany klimatu uderzają w portfele konsumentów. Podniosą ceny żywności nawet o 3 pkt proc. rocznie

Coraz wyższe średnie temperatury obserwowane na świecie przekładają się na wzrost cen żywności. Problem dotyczy zarówno krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się. Naukowcy z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu obliczyli, że do 2035 roku zdarzenia klimatyczne podniosą ceny żywności o 0,9–3,2 pkt proc. rocznie, a ogólny poziom inflacji o 0,3–1,1 pkt proc. Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące zmian cen artykułów żywnościowych ze 120 krajów świata w ciągu ostatnich 30 lat.

Transport

Chiny przyspieszają inwestycje w odnawialne źródła. Nie przestają jednak rozbudowywać mocy węglowych

Coraz dotkliwsze skutki zmian klimatycznych, ale przede wszystkim chęć zbudowania bezpieczeństwa energetycznego i uniezależnienia się od zewnętrznych dostaw surowców skłoniły rząd w Pekinie do ekspresowych inwestycji w nowe moce odnawialnej energii. W efekcie Chiny wyrastają na globalnego lidera transformacji energetycznej – odpowiadają dziś za największy na świecie przyrost mocy zainstalowanych w fotowoltaice i wiatrakach. Co ciekawe, nie rezygnują jednak przy tym również z inwestycji w energetykę węglową.

Konsument

Niska wiedza ekonomiczna Polaków może wpłynąć na większe zainteresowanie usługami doradców finansowych. Wciąż rzadko korzystamy z ich pomocy

Ponad 70 proc. Polaków ma niską lub przeciętną wiedzę finansową – wynika z badania „Poziom wiedzy finansowej Polaków 2024”. To przekłada się na niewielkie uczestnictwo w rynku kapitałowym i niską skłonność do inwestowania i oszczędzania. Dlatego eksperci upatrują istotnej roli doradców finansowych w zmianie tej tendencji. Większość gospodarstw domowych nie korzysta jednak z tego typu usług. Branża od lat samoreguluje kwestię kompetencji i certyfikatów dla doradców, ale liczy na utworzenie publicznego rejestru, w którym klienci mieliby dostęp do takich informacji, w ten sposób zyskując większe zaufanie do przedstawicieli tego zawodu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.