Komunikaty PR

3 lata działalności PLMVS. Czy system jest potrzebny?

2022-03-28  |  13:00
Biuro prasowe
Kontakt
Rzecznik prasowy
Offteam

Czajkowskiego 99
51-147 Wrocław
pr|offteam.pl| |pr|offteam.pl
691 274 042
www.offteam.pl

W lutym 2022 minęła trzecia rocznica uruchomienia systemu PLMVS, ale czy przez ten czas dowiedzieliśmy się, czym on jest? Czym zajmuje się Krajowa Organizacja Weryfikacji Autentyczności Leków (KOWAL), czyli fundacja administrująca systemem? Po co farmaceutom kompendium wiedzy o PLMVS? Odpowiadamy! 

Czym jest PLMVS?

PLMVS to skrót od Polish Medicines Verification System. Jest on częścią EMVS – Europejskiego Systemu Weryfikacji Leków, który ma na celu poprawę bezpieczeństwa pacjentów poprzez zgromadzenie w bazie danych każdego legalnie wprowadzonego na rynek opakowania produktu leczniczego. Podmiotami uprawnionymi do wprowadzania informacji o lekach do bazy są wyłącznie producenci i wytwórcy tych produktów. Nielegalne leki, zwane fałszywkami, nie są rejestrowane w systemie. Każde legalne opakowanie leku na receptę posiada unikalny identyfikator w postaci kodu 2D oraz zabezpieczenie przed otwarciem – w ten sposób odróżniamy oryginalny lek od fałszywego. W lekach podrobionych opakowanie jest zazwyczaj kopiowane 1:1, co oznacza, że na pudełkach nielegalnie wprowadzonych na rynek pojawi się kod błędny lub skopiowany z innego opakowania. Nie ma zatem możliwości, by w bazie PLMVS czy EMVS znalazł się podrobiony lek. Kody weryfikowane są przez farmaceutę skanerem, tuż przed wydaniem opakowania pacjentowi. To na tym etapie sprawdzana jest autentyczność leku – wówczas farmaceuta widzi status leku, wygenerowany przez system. Jeżeli system odnajdzie kod w bazie danych przypisany paczce – może ona zostać bezpiecznie wydana pacjentowi, jeśli nie – pojawi się alert z odpowiednim komunikatem informującym o stanie opakowania. Wówczas farmaceuta nie może wydać danego leku pacjentowi, równocześnie wszczynane jest postępowanie wyjaśniające. Dostęp do systemu i możliwość sprawdzania autentyczności leków mają farmaceuci oraz hurtownicy.

Podstawa prawna 

System EMVS powstał na mocy dyrektywy w sprawie sfałszowanych leków, wydanej przez Parlament Europejski i Radę (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/62/UE zmieniająca dyrektywę 2001/83/WE) oraz Rozporządzenia Delegowanego Komisji UE2016/161. Oba dokumenty prawne zostały zaimplementowane do polskiego porządku prawnego poprzez nowelizację zapisów Ustawy z dnia 6 września 2001 roku Prawo Farmaceutyczne. Ustawodawca nie tylko nałożył nowe obowiązki prawne, ale również przewidział kary za brak stosowania tych przepisów. Europejski System Weryfikacji Leków jest projektem międzynarodowym, dzięki czemu bliźniacze organizacje  funkcjonują w większości państw Europy (listę państw, które przystąpiły do projektu, można znaleźć na stronie https://emvo-medicines.eu/mission/emvs/#countries). 

Jak działa system?

PLMVS to system informatyczny, do którego poprzez dedykowaną wtyczkę podłączone są aplikacje i oprogramowania, z których korzystają farmaceuci. Takich dostawców jest wielu, a każde przygotowane przez nich narzędzie działa nieco inaczej, choć spełniają te same zadania. Listę dostawców dla aptek, szpitali i hurtowni można znaleźć tutaj (https://www.nmvo.pl/pl/uzytkownicy-koncowi/). PLMVS jest zatem platformą informatyczną, która wspierana jest procesami biznesowymi poszczególnych jej uczestników, a procesy te opisywane są procedurami. PLMVS jest częścią EMVS, co pozwala na bezzwłoczną identyfikację opakowań leków, których unikalne identyfikatory (UI) nie zostały umieszczone w systemie baz EMVS w ramach alertów generowanych przez system. Alerty trafiają do producenta, farmaceuty, u którego pojawia się alterujące opakowanie, PLMVO (Polish Medicines Veriffication Organisation), EMVO. Dostęp do informacji o alertach ma również Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF).

Czy weryfikacja jest konieczna?

Do czasu wydania dyrektywy antyfałszywkowej brakowało w prawodawstwie unijnym jednolitych zapisów, które stałyby na straży życia i zdrowia pacjentów, bo to dla nich fałszywe leki stanowią zagrożenie. To, na jaką skalę prowadzone są przestępcze procedery podrabiania leków, pokazała szczególnie pandemia. Podrobione szczepionki, rzekome leki na COVID-19 oraz wahania bezpieczeństwa na rynku lekowym, które sprzyjały rozwojowi czarnego rynku leków – przed tym ma nas chronić system PLMVS i fundacja KOWAL, która została powołana do administrowania systemem w Polsce. Jakie są jej zadania?

KOWAL – razem w ochronie zdrowia pacjentów 

Krajowa Organizacja Weryfikacji Autentyczności Leków (w skrócie KOWAL) wdrożyła i zarządza systemem weryfikacji leków w Polsce oraz czuwa nad pojawiającymi się w systemie alertami. Działania organizacji promują zakupy leków na receptę w lokalnych aptekach, wskazując w swoich publikacjach, że to internet jest najmniej bezpiecznym miejscem do zakupu lekarstw. KOWAL należy to ogólnoeuropejskiego projektu mającego na względzie ochronę zdrowia, pierwszym na skalę Europy o tak wysokim stopniu informatyzacji. KOWAL monitoruje i nadzoruje działanie systemu, wdrażając niezbędne optymalizacje i aktualizacje. 

Edukacja pierwszą potrzebą

KOWAL stale wspiera użytkowników systemu w poszerzaniu wiedzy na temat jego funkcji oraz możliwości działania. W miarę zapotrzebowania przygotowywane są webinary prowadzone przez specjalistów, którzy odpowiadają na pytania dotyczące PLMVS i wyjaśniają kwestie najbardziej interesujące farmaceutów, hurtowników i producentów leków. Niedawno powstało także Kompendium wiedzy na temat PLMVS, które w przystępny sposób wyjaśnia najbardziej kłopotliwe zagadnienia dotyczące weryfikacji leków. Dzięki temu użytkownicy systemu mają do dyspozycji źródło sprawdzonych i pewnych informacji. Dodatkową zaletą kompendium jest jego graficzna forma oraz interaktywny spis treści, który przenosi nas bezpośrednio do poszukiwanego zagadnienia. W aktualnościach strony https://www.nmvo.pl/pl/ pojawiają się cyklicznie przydatne informacje, więc jeżeli chcemy być na bieżąco z systemem – warto tam zaglądać. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Offteam
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Farmacja 4∞Form: Rewolucyjna innowacja dla przemysłu farmaceutycznego Biuro prasowe
2024-06-26 | 01:00

4∞Form: Rewolucyjna innowacja dla przemysłu farmaceutycznego

Aluflexpack opracował rewolucyjną innowację w dziedzinie opakowań, która znajdzie zastosowanie przede wszystkim w przemyśle farmaceutycznym, ale może przydać się też w szerszym
Farmacja Maksymilian Świniarski nowym prezesem TZF Polfa S.A.
2024-06-14 | 10:30

Maksymilian Świniarski nowym prezesem TZF Polfa S.A.

Maksymilian Świniarski został mianowany nowym Prezesem Zarządu TZF Polfa S.A. Decyzja o powołaniu Maksymiliana Świniarskiego na to stanowisko została podjęta przez Radę
Farmacja Synergia nauki, zdrowia i rozwoju. Relacja z konferencji Wydziału Zarządzania UW
2024-06-12 | 11:00

Synergia nauki, zdrowia i rozwoju. Relacja z konferencji Wydziału Zarządzania UW

Synergia nauki, zdrowia i rozwoju. Eksperci Wydziału Zarządzania UW o wyzwaniach w branży farmaceutycznej Co o lekach biologicznych muszą wiedzieć farmaceuci, jak „reklamować”

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

ePłatności z wykorzystaniem portfeli cyfrowych będą już wkrótce dostępne w mObywatelu. Do pilotażu usługi dołączy więcej urzędów

Ponad 50 gmin korzystających z ePłatności w mObywatelu i 82 tys. zrealizowanych transakcji – to dotychczasowy efekt pilotażu tej usługi prowadzonego od ubiegłego roku. Mieszkańcy uczestniczących w nim gmin mogą przez aplikację i portal płacić m.in. podatek od nieruchomości czy podatek rolny albo uiszczać opłaty za śmieci. Do opcji opłacania zobowiązań administracyjnych wkrótce dojdą także płatności z inicjatywy użytkownika, czyli np. opłaty skarbowe ponoszone przy okazji załatwiania różnych spraw urzędowych. Trwają także prace nad wdrożeniem kolejnych metod płatności – do BLIK-a właśnie dołączyły karty płatnicze, a następne będą cyfrowe portfele, czyli Google Pay i Apple Pay.

Ochrona środowiska

Beton z alg czy szkło fotowoltaiczne. Ekologiczne innowacje zmieniają sektor budowlany

Sektor budynków i budownictwa jest największym emitentem gazów cieplarnianych, odpowiadając za 37 proc. globalnych emisji – wynika z danych ONZ. Tradycyjne materiały budowlane, takie jak beton czy cegły, są stopniowo udoskonalane, aby jak najlepiej odpowiadać na wyzwania środowiskowe. – Większość producentów, szczególnie tych dużych, skupia się na tym, aby obniżać koszty ekologiczne produkcji materiałów, tak żeby konsumenci otrzymywali produkt bardziej zrównoważony – ocenia Tomasz Bojęć, partner zarządzający w ThinkCo. Z drugiej strony na rynek wchodzą innowacje, które stosowane w większej skali będą stopniowo zazieleniać budownictwo.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.