4 lata systemu PLMVS. Ile alertów pojawiło się w 2022 roku?
Offteam
Czajkowskiego 99
51-147 Wrocław
pr|offteam.pl| |pr|offteam.pl
691 274 042
www.offteam.pl
W lutym 2023 roku polski system weryfikacji autentyczności leków obchodził czwartą rocznicę uruchomienia. Jak obchodzono czterolecie i jaki wyglądała praca systemu w 2022 roku?
Z okazji czwartej rocznicy uruchomienia systemu weryfikacji leków, EMVO (The European Medicines Verification Organisation, Europejska Organizacja Weryfikacji Autentyczności Leków) zorganizowało w Europarlamencie 1. Forum EMVS (The European Medicines Verification System, Europejskiego Systemu Weryfikacji Autentyczności Leków). Podczas tego wydarzenia zostały przedstawione i omówione dotychczasowe doświadczenia, przyszłe wyzwania stojące przed europejskim systemem, perspektywa krajowych organów nadzorujących działanie systemu weryfikacji, globalne trendy w przeciwdziałaniu fałszowaniu leków oraz dołączenie Włoch i Grecji do krajów uczestniczących w projekcie. W konferencji wzięła udział Prezes Fundacji KOWAL, Iwona McManus.
Europejski System Weryfikacji Autentyczności Leków działa od lutego 2019 roku i umożliwia weryfikowanie każdego opakowania leku na receptę m.in. w Polsce. System wykorzystuje dwuwymiarowe kody 2D, które umieszczone są na opakowaniach leków. Dzięki nim można szybko i skutecznie weryfikować autentyczność każdego leku.
Według danych Krajowej Organizacji Weryfikacji Autentyczności Leków (KOWAL), do systemu PLMVS od jego uruchomienia zostało załadowanych ponad 3 miliardy opakowań. Średnio w ostatnim roku przeprowadzono 34,5 miliona transakcji oraz 14,5 miliona wydań z systemu. Tak duży przepływ danych jest możliwy dzięki stabilnemu działaniu systemu oraz przeprowadzaniu regularnych aktualizacji, które mają na celu dbanie o bezpieczeństwo pacjentów.
Jednym z zadań Fundacji KOWAL jest zapobieganie pojawianiu się alertów technicznych związanych z błędnymi odczytami skanerów. Według danych KOWAL średni poziom alertów w całym roku 2022 wyniósł jedynie 0,037% i jest to najniższy wynik wśród największych europejskich krajów podłączonych do EMVS.
Dane z początku 2022 i 2023 roku pokazują, że system PLMVS staje się coraz bardziej efektywny. W pierwszym tygodniu 2022 roku poziom alertów wyniósł 0,041%, podczas gdy w pierwszym tygodniu 2023 roku spadł do 0,026%. To bardzo dobra wiadomość dla branży farmaceutycznej i dla całego systemu ochrony zdrowia w Polsce.
Według danych z 2022 roku aż 40% alertów było spowodowanych problemami technicznymi. Dlatego Fundacja KOWAL nieustannie współpracuje z farmaceutami oraz dostawcami IT, aby z każdym kolejnym rokiem działalności takich problemów było coraz mniej. Jednym z zadań statutowych Fundacji jest wsparcie użytkowników systemu oraz monitorowanie poprawności działania PLMVS. Jesienią 2022 roku zostały wymienione także dwuletnie certyfikaty dostępowe, co pozwala na utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa i efektywności systemu. Aby ułatwić użytkownikom zgłaszanie alertów w 2022 roku, KOWAL brał udział w pilotażu EAMS, czyli narzędzia, które ma ułatwić analizę przyczyn pojawienia się alertu na poziomie aptek, szpitali oraz hurtowni.
Przed systemem kolejne lata działalności, a przed Fundacją – kolejne wyzwania. Jak zmiany w branży farmaceutycznej, nowe wymogi oraz rozwój technologii wpłyną na PLMVS? Zobaczymy już wkrótce.
Maksymalna wydajność, minimalne wymiary — Ohaus przedstawia wirówkę podłogową i
Medisept rozpoczyna milionowe inwestycje na Felinie
Jubileuszowa gala 10-lecia Fundacji Adamed.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.
Konsument
Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciu–dziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.
Zdrowie
Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.